Sadzonki starych odmian jabłoni

PYTANIE:

Witam, przeczytałam artykuł na Państwa stronie odnośnie starych odmian jabłoni. Jako, że sama odkupiłam teren ze starym sadem, bardzo mnie ten temat interesuje. Chciałabym dokupić do sadu kilka nowych drzewek, starych odmian oczywiście. Czy mogłabym prosić o namiary na szkółki, które zajmują się tym tematem? Będę wdzięczna za odpowiedź. –Z poważaniem […]

ODPOWIEDŹ:

Witam serdecznie, nie jestem pewna o jakim artykule z naszej Witryny Pani pisze i nie wiem, gdzie Pani ma sad (lokalizacja)? W 2012 roku brałam udział w zakładaniu sadu starych odmian jabłoni wspólnie z mieszkańcami małej wioski na Podkarpaciu. Sadzonki kupowaliśmy w Arboretum w Bolestraszycach koło Przemyśla. Chodziło o takie odmiany, które były sadzone w tej wsi dawno temu i które świetnie sprawdzały się w trudnych warunkach górskich (niskie temperatury). W sadzie rosną m.in. takie odmiany jak: Antonówka, Charłamowska, Cesarz Wilhelm, Grawsztynek Czerwony, Kronselska, Kosztela, Koksa Pomarańczowa, Malinówka, Oliwka Inflandzka (Papierówka), Reneta Szara, Reneta Złota, Sztetyna Czerwona.

Proszę wejść na stronę Arboretum i Zakładu Fizjografii w Bolestraszycach, napisać do nich, zapytać jakie odmiany mają w sprzedaży – są zresztą wymienione na pierwszej stronie. Myślę, że trzeba sadzenie zaplanować na przyszłą jesień, ale już teraz może się Pani zorientować, co mają w sprzedaży i czy prowadzą sprzedaż wysyłkową, bo tego nie jestem pewna. Może będzie Pani musiała podjechać do Przemyśla, ewentualnie poszukać podobnego Zakładu w swoich okolicach. Tego typu instytucja, która sama prowadzi nasadzenia i ma swoje doświadczenia badawcze – jest dobrym źródłem tego typu sadzonek.

http://www.bolestraszyce.com/

e-mail: arboretum@poczta.onet.pl

tel. (kier.0-16) 67-16-425

przydatna strona:

www.e-sadownictwo.pl/porady

W imieniu Witryny Wiejskiej

serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w założeniu sadu,

Monika Mazurczak-Kaczmaryk

www.witrynawiejska.org.pl

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!