Zespół Folklorystyczny „Wiadrowianie” działający przy KGW Wiadrów

5

Nasz zespół folklorystyczny pod nazwą „Gosposie” powstał w 1984 roku, który założyła p. Józefa Jakimowicz ówczesna przewodnicząca KGW. Rok później do zespołu dołączył p. Marian Makarewicz, który zawsze interesował się folklorem. W zespole pełnił funkcję scenarzysty, instruktora, kompozytora, a także grał na akordeonie. Występy zespołu były organizowane  z okazji różnych świąt: Dnia Kobiet, Dnia Babci, Dnia Matki, Święta Bożego Narodzenia i Świąt Wielkanocnych.

Zespół brał udział w przeglądach zespołów ludowych, kolędniczych i teatralnych, za co zdobył wiele nagród i wyróżnień. W latach 90-tych występowało w nim 28 osób.

Obecnie jest mniej osób. Kilkanaście odeszło już w stan spoczynku. Zespół kontynuuje tradycje i zwyczaje z dawnych lat.Obecnie w zespole zaszły duże zmiany. Pan Marian zakończył swoją działalność w zespole, pani Józia także odeszła z zespołu zostało kilka pań. Zmieniła się nazwa. „Wiadrowianie” tak brzmi nowa nazwa naszego zespołu.

1

Prowadzącym i akompaniatorem zespołu jest Edmund Gacek. Opiekę nad zespołem folklorystycznym „WIADROWIANIE” sprawuje Łucja Niedźwiecka.

Zespół występuje na różnych imprezach:

– Przeglądzie zespołów folklorystycznych w Lipie;

– Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Folklorystycznych;

– na pokazie stołów wielkanocnych we Wrocławiu, w Paszowicach, Bolkowie,

– na pokazie stołów bożonarodzeniowych w Krotoszycach, Bolkowie,

– na Dożynkach wiejskich, gminnych i powiatowych,

– na występach w Chojnie, Pakosławiu, czeskiej Gminie Rapotin itp.

– na Święcie Pierogów w Paszowicach, Bolkowickim Święcie Pstrąga w Bolkowicach,

– innych imprezach o zasięgu gminnym, powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim.

2

Zespół Folklorystyczny „WIADROWIANIE” posiada oficjalny Fan Page o nazwie Zespół folklorystyczny „Wiadrowianie” na portalu www.facebook.com dostępnym pod linkiem: https://www.facebook.com/zespol.folklorystyczny.wiadrowianie/

3

Poza tym można o zespole przeczytać na naszej stronie internetowej KGW Wiadrów – www.kgwwiadrow.blox.pl oraz na Fan Page KGW Wiadrów o nazwie KGW Wiadrów – Koło Gospodyń Wiejskich  w Wiadrowie na portalu www.facebook.com oraz w lokalnej gazecie „NOWA GAZETA JAWORSKA”, bezpłatnej gazecie (dwutygodniku) pt. „Wiadomości24h.pl”, która połączona jest z portalem internetowym www.jawor24h.pl (www.powiatjaworski24h.pl).

***

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!