Fundusze na uruchomienie gospodarstwa agroturystycznego

PYTANIE:

Witam, planuję otworzyć gospodarstwo agroturystyczne na zasadzie ubezpieczenia w Krus tym samym działalność była by prowadzona w poszerzeniu oferty rolniczej z wynajęciem do dwóch pokoi, kuchnia, łazienka, jadalnia czyli praktycznie cały parter domu, który musiała bym na ten cel wyremontować. Dodatkowo wyposażyłabym sad w ławeczki, pole ogniskowe, plac zabaw oraz zakupiła bym kucyka. Działalność ta jest rozważana przez moją osobę głównie poprzez atrakcyjne tereny na blisko położonych Czechach, gdzie znajduje się basen , mini Farma , niedaleko szlak turystyczny prowadzi o wyciągu narciarskiego, w biznes planie koszty jakie musiała bym zainwestować to 50 tys zł. Nie posiadam żadnego wkładu własnego, chciałam również umożliwić turystom dostęp do placu na pole namiotowe oraz przyczepki kempingowe. Dodatkowo, jako, że posiadam wykształcenie pedagogiczne chciałam organizować pół kolonie dla dzieci, które mogły by zostawać pod moją opieką, teren ma charakter rekreacyjno-wypoczynkowy oraz zdrowotny ze względu na górskie powietrze ( teren to ciągnące się góry Sudety).

Rozmawiałam i korespondowałam z wieloma instytucjami Agencja restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa prosiła, by dopytywać o dotacje, choć póki nie ma rozporządzenia nie mogę poznać zasad przyznania dotacji, z kolei Dotacje PROW nie przewidują 2015-2020 takich dotacji. Z wiadomości uzyskanych z firm zajmujących się pozyskiwanie dotacji dowiedziałam się, że będzie taki program w ramach konkursu dotacja bez zwrotu, ale nieznane są zasady kto może skorzystać z dotacji czy w ramach Krusu czy tez osoby, które chcą założyć własną działalność w oparciu o ZUS, mnie zależałoby jednak założyć agroturystykę w oparciu o Krus.

Witam serdecznie, na początku muszę zaznaczyć, że moja odpowiedź nie ma charakteru porady prawnej, jest jedynie informacją.

Z Pani e-maila wynika (może to moja nadinterpretacja), że posiada już Pani gospodarstwo rolne i jest pani rolnikiem i opłaca Pani składkę KRUS. Potrzebuje Pani funduszy na urządzenie agroturystyki i usług agroturystycznych w swoim gospodarstwie (remont domu, przystosowanie, mała architektura itd.) i nie chce Pani rozpoczynać działalności gospodarczej, tylko prowadzić agroturystykę jako działalność w ramach funkcjonującego gospodarstwa rolnego, tak?

Tak jak Pani napisała, czekamy na rozporządzenia do programów unijnych realizowanych przez ARiMR 2014-2020 i ja w tej chwili także nie mam dla Pani jakichś nowych informacji o funduszach na uruchomienie działalności typowo –agroturystycznej.

Inaczej w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej – wtedy istnieją możliwości pozyskania nisko-oprocentowanych pożyczek, czy kredytów dla mieszkańców wsi, albo nawet dotacji z Powiatowego Urzędu Pracy czy lokalnej Agencji Rozwoju Regionalnego – dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

Jeśli chodzi o rozwianie Pani wątpliwości w sprawie KRUS/ZUS polecam lekturę dwóch tekstów, które są publikowane na Witrynie Wiejskiej – artykuły p. Teresy Zaworskiej:

http://witrynawiejska.org.pl/przesiebiorczosc/agroturystyka/item/40837-uwarunkowania-dotyczace-organizacji-i-prowadzenia-gospodarstwa-agroturystycznego

oraz tekstu pt. „Aspekty organizacyjno-prawne działalności agroturystycznej dr Michała Romana: http://witrynawiejska.org.pl/przesiebiorczosc/agroturystyka/item/20158-aspekty-organizacyjno-prawne-dzialalnosci-agroturystycznej

Jeśli chodzi o potencjalne fundusze, to polecam poradnik przygotowany przez naszą koleżankę:

„Wsparcie przedsiębiorczości” Iwona Raszeja – Ossowska. W tym poradniku znajdzie Pani wiele informacji o nowej perspektywie funduszy europejskich (nie tylko PROW) na lata 2014-2020:

http://witrynawiejska.org.pl/strona-glowna/fundusze/item/44092-nowa-perspektywa-finansowa-ue-dla-wsi-wsparcie-przedsiebiorczosci

http://witrynawiejska.org.pl/przesiebiorczosc/fundusze-na-start/item/43438-nowa-perspektywa-finansowa-ue-dla-mikroprzedsiebiorstw-na-wsi-srodki-zwrotne

 

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej,
serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w realizacji swoich planów,
Monika Mazurczak-Kaczmaryk

 

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!