Fundusze na plac zabaw we wsi

PYTANIE:

Witam, mieszkam w małej miejscowości, jest to wieś licząca ok 250 mieszkańców, jednakże mamy sporą grupkę dzieci ok.40), które nie mają placu zabaw, który spełniałby jakiekolwiek oczekiwania. Nasz plac zabaw jest niewielki. Znajdujące się na nim urządzenia nie są w najlepszej formie, część z nich zostanie usunięta, ponieważ drzewo, z którego zostały zrobione jest już spróchniałe, inne urządzenia wraz z innymi mieszkańcami sami odnowiliśmy, mamy dwa nowe urządzenia, które bardzo się wyróżniają. Jestem członkiem rady soleckiej, jednak nie jesteśmy w stanie przeznaczyć pieniędzy na plac zabaw, ponieważ urządzenia są bardzo drogie, a pieniędzy jest niewiele. Proszę o pomoc w znalezieniu jakiej instytucji, bądź projektu, który mógłby pomóc nam w zbudowaniu pięknego placu zabaw, na który zasługują dzieci naszej wsi. Pozdrawiam, […]

Witam serdecznie, po pierwsze przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam na Pani pytanie. Jest wiele źródeł, z których moglibyście Państwo skorzystać, aby sfinansować wykonanie placu zabaw we wsi.

Rozumiem, że plac zabaw jest na działce gminnej/sołeckiej i nie ma problemu z własnością – to może być istotne przy staraniu się o fundusze z zewnątrz – darczyńcy często o to pytają.

Druga ważna kwestia – kto będzie odpowiedzialny za utrzymanie placu zabaw (konserwacja sprzętu, zapewnienie, że sprzęt będzie miał certyfikaty bezpieczeństwa).

Przy pisaniu wniosków o dotację na plac zabaw – bardzo istotne jest dobre uzasadnienie potrzeby takiego placu – odpowiednia liczba dzieci we wsi, które będą z niego korzystały i pomysł na jego wykorzystanie (program wydarzeń lokalnych, które tam mogą być realizowane).

I ostatnia sprawa, na którą pragnę Pani zwrócić uwagę – kto będzie właścicielem sprzętu? Czyli kto będzie występował o dotację? Oczywiście możecie Państwo składać wnioski do różnych źródeł jako grupa nieformalna albo rada sołecka, natomiast odbiorcą zwykle musi być zarejestrowany sądownie podmiot prawny, który posiada konto w banku. Może trzeba poszukać lokalnej organizacji, która zgodnie ze swoim statutem może wspierać działania edukacyjno-rekreacyjne dla dzieci i może być partnerem Waszego sołectwa np. lokalne, zarejestrowane koło gospodyń wiejskich czy ochotnicza straż pożarna albo jakieś lokalne stowarzyszenie. Jeśli to gmina będzie występowała o dotację, co też jest możliwe – choć niektórzy darczyńcy nie mogą przekazywać dotacji gminom i preferują organizacje pozarządowe – to wtedy gmina będzie właścicielem sprzętu i dotacja będzie przechodzić przez konto gminne i rozliczana przez gminę.

Będziecie musieli Państwo przygotować projekt zawierający plan działań dla dzieci, np. jakieś wydarzenia, które zorganizujecie na tym placu zabaw, potrzebne środki, narzędzia, określić budżet, wypełnić wniosek (każda instytucja ma inny formularz wniosku, często już on-line), wskazać formalnego odbiorcę ewentualnej dotacji. Nadmienię, że projekt to pewnego rodzaju zestaw różnych i dziejących się w różnym czasie działań, które zmierzają do jakiegoś długofalowego celu – np. zagospodarowanie wolnego czasu dzieciom ze wsi w ciągu roku szkolnego i wakacji, integracja społeczności lokalnej wokół wspólnych działań na placu zabaw itd.. Projekt nie może polegać wyłącznie na zakupie sprzętu do placu zabaw.

Możliwe źródła:
1/

www.dzialajlokalnie.pl

– trzeba sprawdzić, czy na Waszym terenie (gmina, powiat) działa Lokalna Organizacja Grantowa i realizuje program grantowy pod nazwą „Działaj Lokalnie” oraz dowiedzieć się, kiedy jest najbliższy konkurs dotacyjny, jakie warunki musicie spełnić itd. Bardzo ważne źródło dla inicjatyw takich jak Wasza.

2/ BDU – Bank Dziecięcych Uśmiechów, konkurs dotacyjny Fundacji Banku Zachodniego WBK, obecnie trwa nabór do 19 października!
http://fundacja.bzwbk.pl

3/ Fundacja PZU – konkurs pn. „Z PZU po lekcjach”
http://fundacjapzu.pl

4/ Konkurs Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży (ogólnopolski i regionalny, każdy w innym terminie ogłaszany, ale zwykle raz do roku każdy z nich) –
www.rownacszanse.pl

– termin do regionalnego konkursu grantowego upływa 5 listopada 2015!!!

5/ konkurs Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej – pn. „Razem Możemy Więcej” –

http://www.efrwp.pl/spolecznosci-lokalne/razem-mozemy-wiecej/o-programie-sl

6/ Być może także Fundacja KGHM
www.fundacjakghm.pl

7/ Konkurs „To dla mnie ważne”

http://todlamniewazne.pl/

8/ Konkurs „Na dobry początek!”

http://www.fundacjabgk.pl/Programy/Dotacje_Na_dobry_pocz%C4%85tek!/

 

Wskazałam tylko kilka źródeł. Mam nadzieję, że okażą się pomocne.
W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej życzę powodzenia w realizacji planów i zdobyciu potrzebnych funduszy!!
Monika Mazurczak-Kaczmaryk
www.witrynawiejska.org.pl

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Cała Polska
21.05.2024
- 31.10.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Cała Polska
21.05.2024
- 31.10.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!