Wymogi prawne, sanitarne i możliwe fundusze na uruchomienie plantacji ziół i ich sprzedaż

PYTANIE:

Witam serdecznie, na Państwa stronie przeczytałam ciekawy artykuł nt. produkcji rolnej ekologicznej. Poszukuję w związku z tym informacji na temat wymogów prawnych czy też sanitarnych wymaganych w produkcji ziół jednorodnych. Na niewielkim areale chciałabym założyć plantację, suszyć i pakować zioła do sprzedaży. Czy orientują się Państwo, czy są dostępne jakieś dotacje na uruchomienie takiej działalności i czy potrzebne są jakieś pozwolenia żeby taki produkt sprzedawać? Pozdrawiam [..]

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani! Na początku muszę zaznaczyć, że moja odpowiedź nie ma charakteru porady prawnej, jest jedynie podpowiedzią, informacją.
Jeśli jest Pani rolnikiem i na swojej ziemi chce Pani uprawiać zioła, a potem je sprzedawać, to Pani działalność może podchodzić pod sprzedaż produktów nieprzetworzonych z własnego gospodarstwa rolnego, czyli sprzedaż bezpośrednią. Ma ona swoje wymogi, jednak dość proste. Nie ma Pani obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej, ani ubiegania się o jakieś pozwolenia. Musi Pani dokonać wpisu do rejestru zakładów do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Będzie Pani sprzedawać zioła do spożycia (lecznicze/kulinarne?), więc z pewnością musi Pani przestrzegać zasad higieny dotyczących sprzedaży żywności, a na etapie produkcji – przestrzegać Dobrej Praktyki Rolniczej. Ale pewnie też ważne są odpowiednie kwalifikacje do tego typu działalności (wykształcenie w kierunku biologii, botaniki, farmacji itp…).

Proszę zapoznać się z poradnikiem Witryny Wiejskiej, który te kwestie szczegółowo wyjaśnia i daje wskazówki, gdzie pytać o szczegóły przy tego typu działalności.
http://witrynawiejska.org.pl/przesiebiorczosc/sprzedaz-zywnosci/item/44336-sprzedaz-produktow-zywnosciowych-nieprzetworzonych-i-przetworzonych-przez-rolnika-regulacje-prawne

Jeśli chodzi o możliwe dotacje na rozwój tego typu działalności, to w przypadku, gdy będzie Pani rozwijać tę działalność jako rolnik – dobrym programem dotacyjnym będzie nowy PROW – Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Podaję link do dwóch informacji i tym Programie, pierwsza ogólna, druga – z ostatniej chwili:

http://witrynawiejska.org.pl/component/k2/item/43704-prow-2014-2020-konkurencyjnosc-rozwoj-terenow-wiejskich-i-ekologia-broszura-informacyjna-mrirw

http://witrynawiejska.org.pl/component/k2/item/44356-prow-2014-2020-kolejne-8-dzialan-jeszcze-w-tym-roku

O dotację z tego programu najlepiej pytać w swoim lokalnym Ośrodku Doradztwa Rolniczego, ewentualnie w powiatowym biurze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W imieniu Witryny Wiejskiej życzę Pani powodzenia w rozpoczęciu działalności i pozdrawiam,
Monika Kaczmaryk

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!