Fundusze na budowę stawu

Pytanie: witam serdecznie, szukam od jakiegoś czasu o dofinansowaniach na budowę stawu i nic nie mogę znaleźć i w związku z tym moje zapytanie jest: czy na lata 2015-2021 są dofinansowania dla małych rolników-  nie koniecznie młodych, a jak są – to kiedy i jak można się o nie starać? Proszę o podpowiedz, bo nikt do tej pory mi nie umiał powiedzieć, za co z góry dziękuje.

Odpowiedź: Witam serdecznie! Już kiedyś odpowiadałam na podobny e-mail, i dlatego poniżej wklejam odpowiedź do osoby, która zadała nam podobne pytanie, aczkolwiek dziś wiemy już więcej o nowej puli finansowania z funduszy europejskich 2014-2020 niż wtedy, kiedy odpowiadałam na ten e-mail, dlatego wklejam linki do dwóch źródeł, do zatwierdzonych już programów PROW i PO RYBY:

Nowy PROW 2014-2020:

http://witrynawiejska.org.pl/component/k2/item/43534-nowy-prow-zatwierdzony

Nowy PO RYBY 2014-20

http://www.minrol.gov.pl/pol/Wsparcie-rolnictwa-i-rybolowstwa/PO-RYBY-2007-2013/Europejski-Fundusz-Morski-i-Rybacki-na-lata-2014-2020

a także do broszury informacyjnej Ministerstwa Rolnictwa o nowym PROW 2014-2020:

http://witrynawiejska.org.pl/component/k2/item/43704-prow-2014-2020-konkurencyjnosc-rozwoj-terenow-wiejskich-i-ekologia-broszura-informacyjna-mrirw

w imieniu redakcji Witryny Wiejskiej

pozdrawiam serdecznie,

ODPOWIEDŹ NA PODOBNE PYTANIE ZE STYCZNIA 2014 ROKU

Przedsięwzięcie, które Pani opisuje jest wieloaspektowe i faktycznie można szukać wsparcia z różnych źródeł. Rozumiem, że szwagier jest przedsiębiorcą, ale pewnie też rolnikiem, z racji posiadania gospodarstwa i może ubiegać się o dotacje zarówno jako przedsiębiorca na rozwój przedsiębiorstwa oraz jako rolnik, na rozwój gospodarstwa/ew. na jego modernizację.

Sprawa dotacji unijnych na kolejne lata, czyli pulę 2014-2020 jest ciągle w fazie dyskusji (konsultacji), już trochę więcej wiemy, ale ciągle mamy mało szczegółów. Podaję link do artykułu, który ukazał się ostatnio w Witrynie Wiejskiej o nowym finansowaniu unijnym: http://www.witrynawiejska.org.pl/strona.php?p=3626. Czekałabym na ostateczną wersję programu wspierania obszarów wiejskich, bo myślę, że przedsięwzięcie Pani szwagra będzie najlepiej pasowało do którejś ścieżki tego Programu. Ale jednocześnie warto sprawdzić, czy są jeszcze środki z dotychczasowej puli Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013? Można o to zapytać najbliższą Lokalną Grupę Działania (w gminie/powiecie) – czy są jeszcze środki z puli 2007-2013 na wsparcie takiego przedsięwzięcia, z następujących ścieżek:
– Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej (usługi dla ludności)
– Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw (usługi dla ludności) lub tzw. Małych projektów w ramach osi 4 Leader.
Podaję link do aktualnych jeszcze naborów wniosków, zależnie od miejsca. Proszę sprawdzić terminy naborów i skontaktować się ze swoim LGD:
http://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/lokalne-grupy-dzialania-przyjmuja-wnioski-o-wsparcie-inwestycji-z-prow-2007-13-kopiuj-1-1.html


Drugi artykuł –
http://www.witrynawiejska.org.pl/strona.php?p=3628 – proszę przejrzeć ten artykuł i sprawdzić, jakie środki są JESZCZE dostępne w Państwa województwie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2007-2013 oraz proszę prześledzić zapowiedź nowych ścieżek finansowania w ramach puli funduszy na lata 2014-2020.

Z pewnością trzeba się przyjrzeć nowemu rozdaniu funduszy z Programu Operacyjnego RYBY 2014-2020, najlepiej znaleźć najbliższą Lokalną Grupę Rybacką i zasięgnąć informacji u nich. Może tę stronę Pani dobrze zna, ale podaję na wszelki wypadek, podobnie jak w przypadku PROW i LGD, trzeba nawiązać kontakt z LGR i pilnować terminów konkursów.
http://www.poryby.umww.pl/legislacja/2-uncategorised/57-partnerstwo-dla-doliny-baryczy

Skoro szwagier zamierza udostępnić zbiornik straży pożarnej to warto porozmawiać z lokalnym oddziałem Straży Pożarnej (na szczeblu gminnym lub powiatowym/wojewódzkim), bo w jakiejś części też mogliby partycypować w kosztach inwestycji. (tylko pewnie nie będą mogli przekazać ew. funduszy na prywatne konto, a jedynie na lokalną/ochotniczą straż pożarną?)

Proszę wziąć pod uwagę także Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, realizowany przez Ministerstwo Środowiska, podaję link do projektu:
http://www.mos.gov.pl/g2/big/2014_01/9d492db4a1745a99ec10baa720217559.pdf na razie jest to projekt, ale budzi pewne nadzieję, że inicjatywa Pani szwagra może być w ramach tego programu wspierana.

Podaję też link do obszarów priorytetowych dotacji z tzw. Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014
http://www.mos.gov.pl/g2/big/2011_10/fbe9e5ad7ec7054ebfede00ccee475d8.pdf

– a konkretnie do obszaru związanego z innowacjami w zielonych technologiach:http://www.eog.gov.pl/O_programie/Obszary_wsparcia/Innowacje_w_zakresie_zielonych_technologii/Strony/start.aspx

Proszę także przejrzeć (krytycznie, bo niektóre programy już skończyły przyjmowanie wniosków) poradnik Roberta Skwary, który ukazał się w naszej Witrynie Wiejskiej o dotacjach dla osób, które chcą rozpocząć własny biznes:

http://ww.org.pl/data/DK.pdf

http://ww.org.pl/?p=1891&c=9850

Nie wiem, czy w jakiś sposób Państwu pomogłam? Może będzie teraz łatwiej szukać odpowiednich środków.
W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w znalezieniu odpowiednich źródeł wsparcia, jak i w realizacji samego przedsięwzięcia!

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!