Fundusze na budowę stawu hodowlanego i rekreacyjnego

PYTANIE: Droga Pani Moniko, zobaczyłam pani odpowiedź na stronie internetowej i zastanawiam się, czy mogłaby mnie pani pokierować w miejsce, gdzie uzyskam pytanie na temat: Uzyskania dofinansowania z programu 2014-2020 na budowę stawu hodowlano- rekreacyjnego na terenach Doliny … Szwagier zamierza wykopać staw hodowlany o powierzchni około 2ha ze zbiornikiem retencyjnym wielkości ok 30 arów.
Zbiornik retencyjny będzie udostępniony państwowej i ochotniczej straży pożarnej (obecnie nie ma takowego zbiornika w okolicy). Na środku jeziora będzie mała wysepka z drzewem, która umożliwi odpoczynek/ żerowanie ptakom. Będzie to staw/jezioro hodowlane z dopływem (uprawnieniami prawa wodnego), ale bierze pod uwagę założenie stawu zamkniętego. Gospodarstwo znajduje się w bardzo atrakcyjnym obszarze Doliny […], we wsi […] przez którą przebiega droga krajowa (30km od …. i 50km od …..). Szwagier jest rzeźnikiem z wieloletnim doświadczeniem w hodowli ryb, szwagierka jest technikiem żywieniowym. Docelowo chcieli by przekształcić gospodarstwo w agroturystykę, lub przedsiębiorstwo rozpoczynając od jeziora ale z myślą o dołączeniu do tego wyrobu wędlin, kiełbas etc. Biorąc pod uwagę ze jezioro ma spełniać funkcje środowiskowe, rekreacyjne ale i również wygeneruje miejsca pracy (sezonowo: odłowy, sprzedaż świeżego produktu w sezonie; a poza sezonem: doglądanie, karmienie, dystrybucja, być może jakieś stoiska bądź stale dostawy produktu do sklepów) to będę bardzo wdzięczna na nakierowanie nas troszeczkę.

PS. Już kilkakrotnie wcześniej pisałam do ARiMR, ale niestety, nie było mi dane usłyszeć od nich do teraz. Dziękuję.

ODPOWIEDŹ: Szanowna Pani ……! Po pierwsze dziękuję za e-mail.

Przedsięwzięcie, które Pani opisuje jest wieloaspektowe i faktycznie można szukać wsparcia z różnych źródeł. Rozumiem, że szwagier jest przedsiębiorcą, ale pewnie też rolnikiem, z racji posiadania gospodarstwa i może ubiegać się o dotacje zarówno jako przedsiębiorca na rozwój przedsiębiorstwa oraz jako rolnik, na rozwój gospodarstwa/ew. na jego modernizację.

Sprawa dotacji unijnych na kolejne lata, czyli pulę 2014-2020 jest ciągle w fazie dyskusji (konsultacji), już trochę więcej wiemy, ale ciągle mamy mało szczegółów. Podaję link do artykułu, który ukazał się ostatnio w Witrynie Wiejskiej o nowym finansowaniu unijnym: http://www.witrynawiejska.org.pl/strona.php?p=3626. Czekałabym na ostateczną wersję programu wspierania obszarów wiejskich, bo myślę, że przedsięwzięcie Pani szwagra będzie najlepiej pasowało do którejś ścieżki tego Programu. Ale jednocześnie warto sprawdzić, czy są jeszcze środki z dotychczasowej puli Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013? Można o to zapytać najbliższą Lokalną Grupę Działania (w gminie/powiecie) – czy są jeszcze środki z puli 2007-2013 na wsparcie takiego przedsięwzięcia, z następujących ścieżek:
– Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej (usługi dla ludności)
– Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw (usługi dla ludności) lub tzw. Małych projektów w ramach osi 4 Leader.
Podaję link do aktualnych jeszcze naborów wniosków, zależnie od miejsca. Proszę sprawdzić terminy naborów i skontaktować się ze swoim LGD: http://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/lokalne-grupy-dzialania-przyjmuja-wnioski-o-wsparcie-inwestycji-z-prow-2007-13-kopiuj-1-1.html

Drugi artykuł – http://www.witrynawiejska.org.pl/strona.php?p=3628 – proszę przejrzeć ten artykuł i sprawdzić, jakie środki są JESZCZE dostępne w Państwa województwie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2007-2013 oraz proszę prześledzić zapowiedź nowych ścieżek finansowania w ramach puli funduszy na lata 2014-2020.

Z pewnością trzeba się przyjrzeć nowemu rozdaniu funduszy z Programu Operacyjnego RYBY 2014-2020, najlepiej znaleźć najbliższą Lokalną Grupę Rybacką i zasięgnąć informacji u nich. Może tę stronę Pani dobrze zna, ale podaję na wszelki wypadek, podobnie jak w przypadku PROW i LGD, trzeba nawiązać kontakt z LGR i pilnować terminów konkursów.
http://www.poryby.umww.pl/legislacja/2-uncategorised/57-partnerstwo-dla-doliny-baryczy

Skoro szwagier zamierza udostępnić zbiornik straży pożarnej to warto porozmawiać z lokalnym oddziałem Straży Pożarnej (na szczeblu gminnym lub powiatowym/wojewódzkim), bo w jakiejś części też mogliby partycypować w kosztach inwestycji. (tylko pewnie nie będą mogli przekazać ew. funduszy na prywatne konto, a jedynie na lokalną/ochotniczą straż pożarną?)

Proszę wziąć pod uwagę także Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, realizowany przez Ministerstwo Środowiska, podaję link do projektu:
http://www.mos.gov.pl/g2/big/2014_01/9d492db4a1745a99ec10baa720217559.pdf na razie jest to projekt, ale budzi pewne nadzieję, że inicjatywa Pani szwagra może być w ramach tego programu wspierana.

Podaję też link do obszarów priorytetowych dotacji z tzw. Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014
http://www.mos.gov.pl/g2/big/2011_10/fbe9e5ad7ec7054ebfede00ccee475d8.pdf

– a konkretnie do obszaru związanego z innowacjami w zielonych technologiach: http://www.eog.gov.pl/O_programie/Obszary_wsparcia/Innowacje_w_zakresie_zielonych_technologii/Strony/start.aspx

Proszę także przejrzeć (krytycznie, bo niektóre programy już skończyły przyjmowanie wniosków) poradnik Roberta Skwary, który ukazał się w naszej Witrynie Wiejskiej o dotacjach dla osób, które chcą rozpocząć własny biznes:

http://ww.org.pl/data/DK.pdf

http://ww.org.pl/?p=1891&c=9850

Nie wiem, czy w jakiś sposób Państwu pomogłam? Może będzie teraz łatwiej szukać odpowiednich środków.
W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w znalezieniu odpowiednich źródeł wsparcia, jak i w realizacji samego przedsięwzięcia!

Pani Moniko, bardzo Pani dziękuje za pokrzepiający i wyczerpujący w informacje mail.

Naprawdę doceniam fakt, ze pisze Pani po nocy odpowiedzi.

W odpowiedzi mogę powiedzieć, ze szwagra skierowałam juz do stowarzyszenia rybackiego w jego okolicy i niestety posiadają oni jeszcze środki na agroturystykę jako taką bez możliwości wpasowania w to budowy stawu. Powiedziano szwagrowi ze do 2015 r. będą dysponowali tylko tym typem programu na agroturystykę…
Dlatego tym bardziej dziękuje za linki, namiary i nakreślone możliwości gdzie i do kogo jeszcze sie udać.

Bardzo dziękuje.
[…]

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!