Umiejętność debatowania kluczową kompetencją XXI wieku

W czasach gdy problemy człowieka przybrały wymiar globalny, jego szczęście ma ciągle wymiar lokalny. To, czy w naszym życiu uzyskamy szansę na poczucie samorealizacji, spełnienia swego osobistego potencjału, zależy nadal w wielkiej części od czynników bezpośredniego otoczenia.

Wspólnoty lokalne, w jakich żyjemy, zaspokajają naszą potrzebę przynależności, uznania i szacunku, lub wręcz przeciwnie obarczają nas poczuciem wykluczenia i zdegradowania. Przestrzeń publiczna wokół nas bywa inkluzywna i zapraszająca do czucia się jej współgospodarzem, lub odwrotnie przytłacza nas i odrzuca arbitralnie ustanowionym ładem, o kształt którego nikt nas nie pytał. Bywa tak, że przeżywamy rozwój lokalny jako proces zrozumiały, w którym mamy poczucie sprawstwa, lecz zdarza się i tak, że odbieramy go jako chaotyczną chmurę zmian, którym możemy się jedynie biernie przyglądać bez pewności, czy rozumiemy ich sens, lecz za to z absolutną pewnością, że nie mamy na nie żadnego wpływu. Wspólnota lokalna może funkcjonować na rożne sposoby i wstępnie sensowne wydaje się założenie, że to niektóre z tych sposobów mogą w porównaniu z innymi tworzyć bogatsze pole szans dla indywidualnej samorealizacji poszczególnych mieszkańców, a więc będą potencjalnie bardziej sprzyjały naszemu szczęściu

Jaki sposób zorganizowania wspólnego życia wydaje się najbardziej obiecujący z tej perspektywy? Jakiej kluczowej kompetencji potrzebujemy, by go zrealizować? Według Wojciecha Kłosowskiego jest to umiejętność debatowania na temat dobra wspólnego.

Fragment wypowiedzi Wojciecha Kłosowskiego zarejestrowany został podczas panelu dyskusyjnego pt. „Budowa wspólnot lokalnych – jakich kompetencji potrzebuje a jakich uczy?” w trakcie VII Kongresu Obywatelskiego, który odbył się w listopadzie 2012 roku pod hasłem „Postawy i umiejętności kluczem do rozwoju Polaków i Polski”.

Kongresowy artykuł Wojciecha Kłosowskiego na temat umiejętności debatowania dostępny jest na stronie Kongresu Obywatelskiego pod adresem www.kongresobywatelski.pl.

W publikacji dostępne są również artykuły pozostałych panelistów: Marcina Skrzypka („Łagodność. Czego uczy kultura?”), Lecha Merglera („Zaangażowanie społeczne może być atrakcyjne”), Ewy Kipty („Wspólna kreacja przestrzeni – czy to potrzebne, czy to możliwe?”), Jerzego Jóźkowiaka („Wpływ Poczty Polskiej na społeczności lokalne”).

Materiały filmowe z Kongresu dostępne są także na portalu Wszechnica (www.wszechnica.org.pl)

Autor: Magdalena Kowalczyk, 09.04.2013 r.

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024
Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!