Świetlica wiejska wykorzystywana w celach mieszkanowych

PYTANIE: Witam, Jestem sołtysem od 19 lat. Chciałbym opisać problem naszej wsi w stosunku do Świetlicy Wiejskiej, którą wieś otrzymała 15 lat temu do dyspozycji. Budynek jest mieniem komunalnym. W tym budynku mieszkają 2 rodziny, a część budynku zajmuje Świetlica Wiejska (sala, kuchnia, sanitariaty). Natomiast jeden z lokatorów mieszkający u góry podczas zorganizowania jakiejkolwiek imprezy, spotkań np. dla osób starszych po godzinie 22.00 wzywa policję, gdyż stwierdza, że jest to godzina ciszy nocnej. Wciąż są konflikty z korzystania z Świetlicy Wiejskiej przez jednego z lokatorów mieszkającego u góry nad Świetlicą. Jednakże nasza Świetlica Wiejska to na ogół centrala prowadząca działalność kulturalną i edukacyjną na rzecz społeczności lokalnej. Świetlica nasza nie spełnia oczekiwań mieszkańców w związku z ograniczeniami czasowymi. Moje pytanie jest następujące: Czy należy się nam mieszkańcom pełne prawo do korzystania ze Świetlicy Wiejskiej, czyli m.in. korzystanie ze Świetlicy Wiejskiej po godzinie 22.00? oraz czy powinien nam ustępować lokator skoro budynek jest przeznaczony jako Świetlica Wiejska? Prosił bym o odpowiedź. Z wyrazami szacunku.ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie, miałam już kiedyś podobne pytanie dotyczące świetlicy – jedną część świetlicy zajmowała rodzina, druga była przeznaczona na potrzeby społeczno-kulturalne wsi. A pytanie do mnie było właśnie od lokatorów, którym nie odpowiadały zabawy po 22.00. Widać problem nie jest wcale taki odosobniony w Polsce i zdarza się, że w niektórych sołectwach świetlice wiejskie służą jako domy mieszkalne.

W mojej ocenie taki stan rzeczy jest głęboko nieprawidłowy i wynika z jakiegoś bałaganu, gdyż świetlica wiejska ma inne cele niż pomieszczenia przeznaczone na mieszkania prywatne i pogodzenie tych celów jest niemożliwe. Co można zrobić w tej sytuacji? Proszę jednak pamiętać, że moja odpowiedź nie ma charakteru porady prawnej.

Po pierwsze trzeba sprawdzić dokładnie, jaki jest stan prawny budynku świetlicy (kto faktycznie jest właścicielem, na jakiej podstawie prawnej, na jakiej podstawie prawnej mieszkają tam osoby prywatne, czy budynek został prawnie podzielony na część prywatną i świetlicę, czy to są pomieszczenia socjalne, czy i ew. które z tych pomieszczeń mają charakter tymczasowy (świetlica czy mieszkania prywatne), czy jest statut sołectwa i co mówi statut na temat budynku świetlicy, a co mówi regulamin świetlicy? Nie wiem na jakich zasadach mieszkają rodziny na I piętrze świetlicy – czy jest to przedłużajacy się stan przejściowy, a cała sytuacja jest utrzymywana, bo jeszcze nikt nie zrobił porządku i nie zaprotestował?  Może warto, aby gmina, która kiedyś podjęła decyzje nie tylko o przekazaniu tego budynku na potrzeby świetlicy wiejskiej, ale także dla dwóch rodzin – pomogła Wam rozwiązać ten problem. Bo nie jest to tylko problem Waszego sołectwa. To jest problem wspólny – mieszkańców wsi, w tym lokatorów i osób, które chcą korzystać ze świetlicy oraz gminy. Myślę, że negocjatorem i Waszym sprzymierzeńcem powinna być gmina, jesteście przecież jej częścią, jako jednostka pomocnicza. Ktoś z urzędu powinien porozmawiać z lokatorem, jakie są zasady funkcjonowania świetlicy wiejskiej i że społeczność lokalna może wykorzystywać świetlicę po 22.00 (pod warunkiem, że macie argumenty prawne i ten budynek jest prawnie przeznaczony na świetlicę wiejską). Poza tym możecie Państwo naciskać na gminę, by dążyła do rozdzielenia świetlicy od domów mieszkalnych. Np. może jest w okolicy inny budynek, który gmina mogłaby przekazać Waszemu sołectwu na potrzeby świetlicy wiejskiej?

Może warto zapytać prawnika, jakie są prawne rozwiązania tej zawiłej kwestii? Podaję link do biura porad obywatelskich, w których porad prawnych udzielają bezpłatnie prawnicy:

http://www.zbpo.org.pl/page/pl

Proszę znaleźć najbliższe biuro w swoim województwie:

http://www.zbpo.org.pl/page/pl/co_robi_bpo/gdzie_nas_szukac/#lodzkie

Serdecznie Pana pozdrawiam i życzę wytrwałości w dążeniu do celu.

w imieniu Witryny Wiejskiej,

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!