Zespół Pieśni i Tańca „Familia”

repository_KAPELA2zaja
W Rudołowicach Gm. Roźwienica, pow. Jarosław istnieje i działa od ponad 30 lat Zespół Pieśni i Tańca „Familia”. Tak naprawdę, aby poznać historię grupy należało by się cofnąć o co najmniej 40 lat wstecz. To już wtedy w latach 60. XX wieku, Helena Gołąb, jako szefowa Koła Gospodyń Wiejskich organizowała różne okolicznościowe uroczystości okraszone przyśpiewkami, skeczami i śmiesznymi scenkami z życia wioski. W roku 1982 zapadła decyzja o nazwie „Familia”, bo w skład Zespołu wchodziły dzieci, krewni, znajomi, a później i wnuki założycielki.

 
Zespół Pieśni i Tańca „Familia”.

Od samego początku Helena jest szefową grupy a wiernie jej pomaga mąż Wiktor. Zespół rozrastał się coraz bardziej, do grupy wokalnej dochodzi kapela, a później zostaje utworzona grupa taneczna. I tak z pierwotnej grupy śpiewaczej tworzy się Zespół Pieśni i Tańca „Familia”. Członkowie Zespołu, mając zamiłowanie do tego co ludowe i „aby ocalić od zapomnienia”, tworzą repertuar oparty na autentycznych tekstach, zwyczajach i obrzędach. Dorobek twórczy jest imponujący i składa się z 7 widowisk, ponad 300 pieśni i przyśpiewek a także 30 tańców. Teksty piosenek, scenek i obrzędów regionalnych tworzy sama Hela a część pospisywała od starszych ludzi ze wsi lub okolicy. Zespół jest bardzo aktywny i bierze udział w wielu uroczystościach w regionie, znany jest na terenie całego kraju, występował również za granicą.


Zespół Pieśni i Tańca „Familia”.

Do znaczących miejsc, w których Zespół koncertował należy zaliczyć: Kielce, Przytoczna, Kazimierz nad Wisłą, Zgorzelec, Tczew, Dobre Miasto, Bukowina Tatrzańska. Tańczyli i śpiewali też u Ojca Św. Jana Pawła II na audiencji osobistej w Watykanie, występowali w Niemczech i na Ukrainie. Zespół odbiera wiele cennych i znaczących wyróżnień i nagród m.in. nagrodę im: „Franciszka Kotuli”, Nagrodę Marszałka woj. podkarpackiego, „Nagroda Zarządu Woj. Podkarpackiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury” a także liczne dyplomy i wyróżnienia. Nagrywa też koncerty w Telewizji Regionalnej Rzeszów, Telewizji Polskiej Program II, Radiu Rzeszów, Telewizji Gdańsk i Szczecin.


Zespół Pieśni i Tańca „Familia”.

W 2002 roku Zespół obchodzi uroczystość 20 – lecia istnienia. Z tej okazji odbył się piękny koncert. Zespół otrzymał list gratulacyjny od Prezydenta R.P., a Helena i Wiktor Gołębiowie obchodzili jubileusz 50 – lecia pożycia małżeńskiego.

W roku 2007 przypada następna rocznica 25-lecia istnienia Zespołu i 55-lecie pożycia małżeńskiego założycieli p. Gołębiów. Stowarzyszenie, które opiekuje się Zespołem zorganizowało koncert, na którym wystąpiły zaprzyjaźnione Zespoły z Polski i Ukrainy, a najstarsi i aktywni członkowie otrzymali Odznaczenia państwowe, resortowe i dyplomy.

Ostatnim dorobkiem Zespołu jest  wykonanie według oryginalnych XVIII wiecznych wzorów, gorsetów przeworskich, przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego woj. Podkarpackiego. Występują w nich wszystkie mężatki tego zespołu.

W miesiącu sierpniu 2008 r. Zespół reprezentuje woj. podkarpackie w  Niemczech na II Europejskim Festiwalu Tańca i Tygodniu Polskim.

W roku 2011 oprócz regionalnych występów w regionie, Zespół bierze udział w dwóch światowych imprezach na terenie kraju.„48Tygodniu Kultury Beskidzkiej” w Szczyrku i Makowie Podhalańskim, oraz „XXXV Międzynarodowych Targach Sztuki   Ludowej” w Krakowie.

Rok 2012 to już 30 lat istnienia tego zespołu. Są nagrane nowe płyty, wydana kronika ukazująca cały dorobek, jak i publikacja „Na Rudołowską nutę”– to opis przyśpiewek ludowych, okolicznościowych tańców, zwyczajów i obrzędów gromadzonych przez pół wieku, oraz dwa tomiki wierszy Heleny Gołąb. Zespół jest inicjatorem cyklicznej imprezy folklorystycznej na terenie gminy pt. „Majówka z Familią”. Nawiązuje ona do starego zwyczaju organizowania przez społeczeństwo wiejskie w dawnych czasach festynów ludowych właśnie w maju.

W NAJBLIŻSZYM CZASIE

Stowarzyszenie podjęło Uchwałę o organizacji corocznej imprezy folklorystycznej na terenie gminy Roźwienica, które będą się odbywać co roku w innym sołectwie, pt. „Majówka z Familią”. Oprócz zaproszonych, zaprzyjaźnionych zespołów ludowych, biorą w niej udział również regionalni twórcy ludowi, rzemieślnicy oraz Koło Gospodyń Wiejskich – dania tradycyjne wyroby sztuki ludowej. Każda taka majówka zakończona jest ogólną zabawą taneczną. Wsparcia w organizowaniu takiej imprezy zawsze nam udzielają: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Gmina Roźwienica i lokalne czynniki społeczne. W roku 2008 odbyła się pierwsza taka impreza w Roźwienicy. W roku 2009 planowana jest w Woli Węgierskiej.

 NASZE PUBLIKACJE

Z okazji 25-lecia powstania i działalności Zespołu „Familia” Stowarzyszenie wydało dwie publikacje dla upamiętnienia tego wydarzenia. Było to możliwe dzięki pomocy kilku prywatnych osób i instytucji samorządowych.

Pierwsza  publikacja to zbiór przyśpiewek, pieśni różnego rodzaju, tańców oraz opisów scenariuszy obrzędowych gromadzonych przez Helenę Gołąb na przestrzeni prawie 50 lat, a wykorzystywanych przez Zespół. Książka nosi tytuł: „Na Rudołowską nutę”. 

Druga, to tomik wierszy autorstwa Heleny Gołąb, która jest autentyczną poetką ludową, a do tej pory jej wiersze nie były nigdzie publikowane. Tytuł tego tomiku to: „Moje Wiersze – Myśli Moje”. Została wydana również płyta CD z nagraniami najpopularniejszych przyśpiewek, pastorałek i pieśni wielkopostnych.

Wszystkie te publikacje zostały wydane dzięki pomocy: Autora książki, założycieli Familii, Igora Macelucha – przyjaciela z Ukrainy, Józefa Misiaka. „Studio Video” Roman Bury z Jarosławia to wsparcie od strony technicznej. Wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia uzyskano od: Urzędu Marszałkowskiego woj. Podkarpackiego, Gminy Roźwienica, Centrum  Kulturalnego w Przemyślu, Drukarni „Multikolor” Krzysztofa Bujaka  z Jarosławia.

***

Tekst: Stanisław Zgryźniak
Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej zespołu:
http://www.zespolfamilia.pl/

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!