Fundusze na modernizację boiska we wsi

PYTANIE: Witam. Pani Moniko, parę słow o sobie: mieszkam w Miejscowości [… ] (ok. 800 mieszkańców), jestem prezesem lokalnego SRW […] (dużo więcej można wyczytać na naszej stronie). Korzystając z Waszych portali zarówno FWW jak również WW, kilkakrotnie aplikowaliśmy środki z FWW. W bardzo dużym stopniu pomogło nam szkolenie w Łowiczu w 2004 r, w którym brałem udział. To tam dowiedziałem się, że można coś robić na wsi i naprawdę dziękuję (przy okazji pozdrowienia dla Pani Moniki Słotwińskiej).

Mam pytanie do Pani – próbujemy w naszej wsi zmodernizować boisko sportowe – wiejskie. Dotychczasowa płyta boiska wymagała kompletnej modernizacji (nasadzone w latach 80 topole wokół boiska spowodowały jej uszkodzenie- korzenie). Wszystko robimy sami, wykorzystując swój czas sprzęt materiały itp., z naszej gminy nie ma szans na pomoc. Wprowadzony 2 lata temu z wielkim bólem(dla Burmistrza) Fundusz Sołecki pozwala na przekazanie niewielkich kwot np. na część ogrodzenia. Pozostała część prac całkowicie spoczywa na nas. Nie mamy szans temu podołać – chyba że przez 5 – 7 lat. Sponsorów prawie brak – chyba że w zakresie udostępnienia sprzętu. Boli, widząc jak w siedzibach gmin inwestuje się ponad milion zł w Orlika, a na wsiach „tylko zaorać”.

Proszę o podpowiedź czy jest gdzieś szansa zdobyć jakiekolwiek fundusze na realizację podobnych zadań, założyliśmy SRW właśnie po to żeby próbować m.in szukać takich funduszy i je pozyskiwać.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za ewentualną podpowiedź.

ODPOWIEDŹ: Szanowni Państwo, dziękuję za e-mail. Wspaniała strona internetowa, a przede wszystkich aktywność Waszej społeczności lokalnej! Gratuluję.
Przyznam szczerze, że modernizacja wiejskiego boiska to nie jest obecnie zbyt wdzięczny temat dla potencjalnych darczyńców. Pomyślałam o Ministerstwie Sportu i Turystyki, ale obecnie nie przyjmuje wniosków o dofinansowanie budowy boisk w ramach programów:
– „Budowa wielofunkcyjnych boisk sportowych ogólnie dostępnych dla dzieci i młodzieży”
– „Budowa pełnowymiarowych płyt piłkarskich ze sztuczną nawierzchnią”.

Ale trzeba śledzić informację o możliwych dotacjach z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki: www.msit.gov.pl Może coś się zmieni i ta ścieżka finansowania zostanie ponownie uruchomiona. Wszak sport nie kończy się w miasteczkach gminnych, na Orlikach.

Myślę, że musicie Państwo przygotować sobie np. roczną strategię pozyskania funduszy na modernizację boiska z wielu, różnych źródeł, w którym fundusz sołecki będzie jednym z możliwych.

Jakie źródła mogę Państwu podpowiedzieć:

2/ Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej – www.efrwp.pl – konkurs Razem możemy więcej – obecnie ogłoszono VII edycję, termin składania wniosków do 5 stycznia 2012 roku.

3/Być może któryś z programów dotacyjnych Fundacji Banku WBK – http://fundacja.bzwbk.pl/programy-grantowe/bank-dzieciecych-usmiechow/bank-dzieciecych-usmiechow-o-programie.html

4/ Pewnie dobrze Państwo znają PROW – Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2012
i jakie dotacje są możliwe z PROW w Waszym regionie: działanie nr 3.3. Odnowa i rozwój wsi, gdzie przewidziane są dofinansowania dla projektów inwestycyjnych, a na jedną miejscowość może przypadać 500 tys.złotych. W tym co prawda powinna Państwu pomóc gmina, zarówno informacją, jaki staraniem się o te środki.

Proszę też wziąć pod uwagę konkurs Małych Projektów, ogłaszany przez Lokalne Grupy Działania – dofinansowane do wys. 25.000 złotych przy całkowitej wartości projektu 100.000 złotych. Trzeba szukać dokumentu: Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju na stronie Waszego urzędu marszałkowskiego, albo bezpośrednio na stronie organizacji, która jest Waszą Lokalną Grupą Działania.

5/ Może warto zapytać szefów lokalnych, większych firm czy nie zechciałyby być sponsorami tego przedsięwzięcia (np. lokalne banki). Proponowałabym napisać kilka listów do prezesów tych firm, z prośbą o konkretne dotacje na konkretne zadania związane z modernizacją boiska. Firmy – z różnych względów, głównie promocyjnych – chętnie wspierają inicjatywy sportowe. Warto zapytać.

W imieniu Witryny Wiejskiej,

serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w realizacji planów,

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024
Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!