Współpraca stowarzyszenia z Kołem Gospodyń Wiejskich

W odpowiedzi na Pana pytanie o rozwiązanie kwestii księgowo-prawnej w relacji między Stowarzyszeniem a działającym Kołem Gospodyń Wiejskich, które nie ma osobowości prawnej polecamy np. takie rozwiązanie:

Po pierwsze musi Pan sprawdzić, czy w statucie Stowarzyszenia macie Państwo zapis o możliwości wspierania takich obszarów działalności, którymi zajmuje się Koło Gospodyń Wiejskich – a więc najpierw trzeba sprawdzić statut.

Po drugie – jeśli macie statutowo możliwość wspierania działalności prowadzonej przez koło gospodyń wiejskich, to trzeba podpisać umowę o współpracy między stowarzyszeniem, a kołem gospodyń wiejskich, w której określicie zasady zbierania funduszy na działalność Koła i zasady przekazywania tych funduszy na działalność Koła, zobowiązań Stowarzyszenia względem Koła, i Koła względem Stowarzyszenia.

Po trzecie – darowizny (dobrowolne oczywiście – i o tym nie można zapomnieć, będą to wpłaty dobrowolne a nie zapłata za jakąś usługę) na Koło będą wpłacane na konto Stowarzyszenia, a Stowarzyszenie na ustalonych w umowie o współpracy zasadach będzie wspierać działalność Koła Gospodyń. Członkowie Koła mogą sami zbierać, tzn. zachęcać do wpłacania dobrowolnych wpłat na rzecz działalności Koła, ale na konto Stowarzyszenia; mogą to robić też pracownicy Stowarzyszenia. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest możliwość korzystania z ulg i odpisów przez osoby fizyczne przekazujące darowizny na rzecz działalności Koła Gospodyń Wiejskich.

Jeżeli Koło Gospodyń Wiejskich będzie coś kupować np. uzupełniać wyposażenie świetlicy, naczynia, to będzie brało rachunki na Stowarzyszenie (formalne Stowarzyszenie będzie rozliczać działalność Koła, do tego musi być podstawa w formie umowy o współpracy).

Po czwarte – najlepiej w tej sprawie skontaktować się z ekspertem – księgowym, który pełni bezpłatne dyżury e-mailowe na ngo.pl

http://ksiegowosc.ngo.pl oraz w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego – i zadać mu jeszcze raz to pytanie.

http://www.frso.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=25

 

Pod tymi linkami znajdzie Pan informację o godzinach dyżurów telefonicznych lub o poradnictwie internetowym.

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!