Radość muzykowania. Z cyklu: Klub pod Gruszą.

Radość muzykowania, to pomysł na dzielenie się pasją, integrację środowiska i świetną zabawę. Nie od dziś wszakże wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje i łączy pokolenia.

 

 

Do zabawy w muzykowanie można zaprosić mieszkańców sołectwa, wsi albo gminy. Lokalni artyści chętnie podzielą się swoją pasją. Spotkanie przy muzyce z pewnością wzbogaci i uatrakcyjni program kulturalny małej ojczyzny. Radość muzykowania, to projekt, który może zrealizować każda organizacja działająca na terenach wiejskich: świetlica wiejska, koło gospodyń, rada sołecka, organizacja pozarządowa lub szkoła. Oczywiście warto pomyśleć o współpracy.

 

Kilka rad dla tych, których projekt zainspirował do działania

 • Pamiętaj, że celami projektu są: dzielenie się pasją, integracja środowiska. Mogą nimi być także: wzbudzanie zainteresowania kulturą lokalną, wzmacnianie artystycznego ruchu amatorskiego, popularyzowanie osiągnięć członków lokalnej społeczności. W zależności od tematu spotkania będą to na przykład: wzmacnianie uczuć patriotycznych, albo popularyzacja pieśni ludowej.  Spotkanie przy muzyce,  to zadanie do zrealizowania, które będzie służyło osiągnięciu celów.
 • Zastanów się nad tematem spotkania. Powinien wynikać z celów. Może nim być: wieczór kolęd i pastorałek organizowany w okresie Bożego Narodzenia, koncert pieśni legionowych i żołnierskich z okazji Dnia Niepodległości, biesiada świętojańska na powitanie lata.
 • Określ formę spotkania. Może nią być na przykład koncert, biesiada przy kominku, biesiada przy ognisku albo festiwal artystycznego ruchu amatorskiego, turniej śpiewających rodzin.
 • Wybierz miejsce, w którym zorganizujesz spotkanie. Musi być tam tyle przestrzeni, by zmieścili się zarówno artyści, jak i widownia. Profesjonalna scena będzie potrzebna tylko wtedy, gdy muzykowanie odbywać się będzie w plenerze i przewidujesz dużą ilość gości.
 • Ustal datę spotkania.
 • Zrób listę spraw niezbędnych do załatwienia wraz z określeniem odpowiedzialnych za realizację poszczególnych zadań i harmonogramem.
 • Poszukaj sojuszników swoich działań w najbliższym środowisku. Oni mogą ci pomóc w określeniu formy spotkania, znalezieniu i przygotowaniu właściwego miejsca spotkania, czy sprawach organizacyjnych.
 • Zaproś do współpracy wolontariuszy. Zaangażuj w działania jak największa liczbę członków swojej organizacji. Jeśli organizujesz konkurs, to możesz zaprosić do pracy w jury przedstawiciela wojewódzkiego ośrodka kultury, wydziału kultury urzędu gminy, nauczycieli muzyki. Jeśli uda ci się znaleźć instytucję, która obejmie patronat nad Twoim przedsięwzięciem, to i jej przedstawiciel powinien być zaproszony do pracy w jury. Może też ufundować swoja nagrodę.
 • Jeśli chcesz spotkanie uatrakcyjnić, to po części artystycznej albo w trakcie przerwy zaproś gości na strawę dla ciała, czyli chleb ze smalcem, kiszone ogórki albo drożdżówkę. W przygotowaniu posiłku mogą pomóc: koło gospodyń wiejskich lub szkolna stołówka.
 • Projekt nie wymaga szczególnych nakładów finansowych. Do jego realizacji mogą być potrzebne materiały do przygotowania zaproszeń i plakatów: papier oraz komputer z drukarką, albo pisaki. Materiały te będą niezbędne także wtedy, gdy chcesz przygotować śpiewniki. Jeśli impreza jest duża konieczne mogą być mikrofony i sprzęt nagłaśniający. Dysponują nim szkoły, urzędy gmin i wiele innych instytucji. Poproś o nieodpłatne użyczenie sprzętu. Dodatkowe środki mogą być niezbędne na zakup nagród i przygotowanie dyplomów, jeśli spotkanie ma formułę konkursu. Plakaty, zaproszenia i dyplomy można zaprojektować i przygotować z wykorzystaniem programu MS Publisher. Jest on dostępny w większości szkół i bibliotek, które otrzymały sprzęt komputerowy z dotacji ministerialnych.
 • Środki finansowe na realizacje przedsięwzięcia możesz zdobyć z funduszy rady sołeckiej, urzędu gminy, od lokalnego biznesu albo z grantów.
 • Pochwal się swoją imprezą. Napisz notatkę, przygotuj kilka fotografii i wyślij ją do lokalnych mediów. Możesz tez zaprosić dziennikarza na spotkanie.

Dlaczego warto zrealizować ten projekt?

!

·  Integrujemy środowisko.

·  Wzbogacamy lokalną ofertę kulturalną.

·  Promujemy i rozwijamy pasje członków lokalnej społeczności.

·   Pozyskujemy sojuszników.

!

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!