Na szkle malowane. Artystyczne warsztaty rodzinne. Z cyklu: Klub pod Gruszą.

Na szkle malowane to pomysł na pożyteczne spędzenie czasu w  artystycznej atmosferze. Projekt jest adresowany do dwuosobowych  zespołów rodzinnych, składających się z dziecka i osoby dorosłej /rodzica, dziadka, opiekuna prawnego/.

 

 

Rodzinne malowanie będzie doskonałą okazją do wspólnej nauki, pracy, zabawy.  Wszystkim uczestnikom warsztatów zajęcia pozwolą na  rozwijanie umiejętności artystycznych. Dla dorosłych będą także okazją do obserwacji, jak dzieci radzą sobie z wykorzystaniem swoich umiejętności w nowych sytuacjach. Przygotowanie spotkania pozwoli na wzbogacenie zarówno prorodzinnej, edukacyjnej, jak i kulturalnej oferty organizacji wiejskiej.

Kilka rad dla tych, których projekt zainspirował do działania

  • Pamiętaj, że cele projektu to: rozwijanie kompetencji artystycznych dzieci i dorosłych, wzmacnianie postaw współpracy i współdziałania w rodzinie, wspieranie rodziny w funkcji wychowawczej. Warsztaty to zadanie do zrealizowania, które będzie służyło realizacji celów.
  • Określ beneficjentów projektu. Ustal datę i miejsce spotkania. Możesz zaprosić na warsztaty dzieci – uczestników zajęć świetlicowych i ich rodziców, uczniów wraz z rodzicami, ale też panie z koła gospodyń wiejskich z dziećmi lub wnukami. Termin warsztatów jest dowolny, ale mogą one być także urozmaiceniem uroczystości z okazji Dnia Babci, Dnia Matki, Dnia Dziecka. Spotkanie można zorganizować w plenerze lub w dowolnej, ale dostosowanej do liczby uczestników sali /np. w świetlicy wiejskiej/.
  • Przygotuj zaproszenia i rozdaj je dzieciom lub dorosłym.  Poproś o potwierdzenie udziału w określonym terminie /najlepiej na załączonych kartach zgłoszenia/.
  • Sporządź listę materiałów niezbędnych do przeprowadzenia warsztatów. Będą potrzebne: odtłuszczone szkło do malowania, farby, pędzle, naczynia do wody, szmatki do czyszczenia pędzli, folia lub stare gazety do rozłożenia na podłodze /jeśli warsztaty organizujesz w pomieszczeniu/. Jako materiał do malowania można wykorzystać stare okna /wcześniej należy wyczyścić lub odświeżyć ramy/, szklane butelki, słoiczki o ciekawych kształtach. Profesjonalne farby do malowania na szkle można zastąpić farbami plakatowymi, jeśli malujemy na dużych powierzchniach.
  • Zaproś do współpracy artystę plastyka lub inną osobę, która ma doświadczenie w malowaniu na szkle. O pomoc możesz poprosić nauczyciela sztuki, instruktora z domu kultury /skontaktuj się z wojewódzkim ośrodkiem kultury/, artystę – amatora z dorobkiem artystycznym.
  • Przygotuj ramowy program spotkania. Zaplanuj część teoretyczną i praktyczną, określ ich ramy czasowe. Możesz uatrakcyjnić spotkanie przygotowując  koncert, przedstawienie, poczęstunek, konkurs. Ewentualne dodatkowe koszty, np. nagród, poczęstunku,  uwzględnij w budżecie.
  • Pozyskaj środki na zakup materiałów. Możesz napisać wniosek o grant. Warto również zwrócić się o pomoc do rodziców, lokalnego biznesu, rady sołeckiej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, urzędu gminy. Nie zapomnij o pisemnej formie prośby!
  • Zorganizuj wystawę prac po zakończeniu projektu. Ekspozycja może być wspaniałą ozdobą świetlicy wiejskiej, szkolnego korytarza, sali spotkań. Nie zapomnij o podaniu imion i nazwisk autorów.
  • Pochwal się swoim projektem. Napisz notatkę, przygotuj kilka fotografii i wyślij je do lokalnych mediów. Możesz tez zaprosić dziennikarza na wernisaż.

Dlaczego warto zrealizować ten projekt?

!

·  Rozwijamy umiejętności artystyczne, a w szczególności kompetencje związane z malowaniem na szkle.

·  Wzmacniamy postawy współpracy i współdziałania w rodzinie.

·  Wspieramy rodzinę w funkcji wychowawczej.

·   Budujemy pozytywne relacje międzypokoleniowe.

·  Aktywizujemy społeczność lokalną.

·  Wzbogacamy ofertę edukacyjną organizacji.

!

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!