Dbajmy o oczy

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka i wymaga specjalnej troski. Ciągły pośpiech i styl życia, jaki obecnie prowadzimy, często wpływa niekorzystnie na nasz wzrok, a uprzemysłowienie i wzrost liczby samochodów sprzyja występowaniu urazów.

 

Gdy rodziców zaniepokoi cokolwiek związanego z oczami dziecka, powinni udać się z nim do okulisty. Podczas bilansów zdrowia dziecka lekarz pediatra bada wzrok, ogląda gałki oczne i jeśli stwierdza jakąś nieprawidłowość, zaleca konsultację okulisty. Pierwsze badania okulistyczne u dzieci urodzonych z ciąży wysokiego ryzyka przeprowadzane są już w 3 tygodniu i w 12 miesiącu życia, a niemowlęta urodzone przedwcześnie są badane przez okulistę w 4, 8 i 12 tygodniu życia.

Gałki oczne osadzone w oczodołach wydają się tam bezpieczne, ale to tylko złudzenie. Żadna część oka nie jest zabezpieczona, ani przed urazami mechanicznymi (stłuczenie, zranienie), ani przed bardzo groźnymi urazami chemicznymi, a rzęsy i powieki nie zawsze są w stanie uchronić oko przed wpadnięciem ciała obcego. Osoby z urazami oka powinny niezwłocznie zgłosić się na dyżur do oddziału okulistycznego.

Dzieci należy pilnować, żeby nie biegały z patykami lub innymi ostrymi przedmiotami w ręku. Tarcie oczu, zwłaszcza brudną ręką, grozi wprowadzeniem infekcji i zapaleniem spojówek.

Powinniśmy pamiętać, że kilkugodzinne, bez przerw na odpoczynek dla oczu, wpatrywanie się w ekran monitora powoduje wysuszanie rogówki i spojówek, (podobnie działa klimatyzacja, palenie papierosów, a nawet nadużywanie alkoholu). Możemy pomóc swoim oczom, robiąc co godzinę przerwę przy pracy z komputerem, a przy uczuciu „suchych oczu” zastosować nawilżające krople do oczu, które spełniają rolę sztucznych łez.

Wiadomo, że promienie słoneczne działają szkodliwie na wzrok. Zarówno dzieciom, jak i dorosłym zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych. Okulary oczywiście powinny być z atestem, z filtrami przeciw promieniowaniu UVA i UVB. Przy czytaniu należy unikać złego oświetlenia, ponieważ wpływa to niekorzystnie na wzrok.

Upośledzenie drożności kanalików łzowych

Jakie jeszcze mogą być problemy z oczami u dzieci? Gdy u noworodka lub u niemowlęcia występuje łzawienie i ropienie spojówek – konieczna jest konsultacja okulisty, ponieważ zapalenie spojówek może być związane z upośledzeniem drożności kanalików łzowych.

Zezowanie

Fizjologicznie u noworodków i we wczesnym okresie niemowlęcym może występować zezowanie (“uciekanie” jednego oka), jeżeli jednak utrzymuje się ono powyżej 12 – 16 tygodnia życia – dziecko powinno być zbadane przez okulistę.

Astygmatyzm, krótkowzroczność, nadwzroczność

Genetycznie uwarunkowane wady wzroku: astygmatyzm (zniekształcenie widzenia), krótkowzroczność (złe widzenie z daleka), nadwzroczność (złe widzenie z bliska) okulista wykrywa najczęściej u dzieci w wieku przedszkolnym lub w pierwszych 2 latach szkoły. Ciężkie wady wzroku są diagnozowane dużo wcześniej. Otoczenie powinno zwrócić uwagę na mrużenie oczu, uskarżanie się na bóle oczu lub głowy, oglądanie przedmiotów z małej odległości. Wczesne wykrycie umożliwia wczesną korekcję.

Zaćma

Najczęściej występujące problemy okulistyczne u dorosłych: zaćma głównie pojawiająca się u seniorów, dotyczy soczewki oka, w której dochodzi do częściowego lub całkowitego zmętnienia. Jest leczona operacyjnie.

Jaskra

Jaskra – to schorzenie oczu, którego przyczyną jest wzrost ciśnienia śródgałkowego, doprowadza do trwałego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Występuje w każdym wieku. Choroba często jest bagatelizowana przez pacjentów, zwłaszcza, gdy w pierwszym okresie przebiega bezobjawowo. Konieczne jest wczesne rozpoczęcie leczenia, nie leczona grozi ślepotą.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) – jest to jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku u seniorów. Najwięcej zachorowań jest po 75 roku życia. Występuje w dwóch postaciach – suchej i mokrej (bardziej niebezpiecznej). Choroba jest uwarunkowana genetycznie. Pierwsze objawy jakie możemy zaobserwować to zniekształcenie widzenia linii prostych. W razie podejrzenia należy możliwie szybko skontaktować się z okulistą (najlepiej w ośrodku specjalistycznym) i rozpocząć leczenie. Zarówno chorym, jak i osobom, u których w rodzinach występowały przypadki AMD zaleca się podawanie suplementów diety zawierających luteinę, nienasycone kwasy omega 3 i zeaksantynę. Preparaty są dostępne w aptece bez recepty.

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!