Wypiek ciast jako działalność gospodarcza

PYTANIE: Dzień dobry!  Proszę o pomoc i radę związaną z informacją zamieszczoną na Witrynie Wiejskiej w artykule p. Elżbiety Skrzeszewskiej i p. Wiesława Marysia pt.” Działaj w małej gastronomii”. Zamieszczono w nim informację odnośnie wypieku ciast domowych (w galerii pomysłów), znajdują się tam linki z nr. telefonów odnośnie bardziej szczegółowych informacji, lecz te numery są nieaktualne. Interesuje mnie interpretacja ustawy o produkcji i handlu żywnością oraz inne przepisy, które regulują działalność w tej sferze-dokładnie wypieku ciast w domu. Według informacji zawartych na Państwa stronie można prowadzić taką działalność w warunkach domowych- co na to Sanepid? Czy jest możliwa produkcja i sprzedaż wypieków prawdziwie domowych, nie tylko tak zwanych, a produkowanych w zakładach cukierniczych z udziałem różnych przemysłowych procesów technologicznych? Czy istnieją oficjalne formy takiej działalności gospodarczej? Pozdrawiam i czekam na wiadomość. 

ODPOWIEDŹ: Szanowna Pani, niestety nie potrafię Pani odpowiedzieć na te szczegółowe pytania, zwłaszcza, że wiele zależy też od tego, czy np. jest Pani rolnikiem i zamierza Pani np. wypiekać ciasta z własnych produktów rolnych – wtedy wymogi dla osoby prowadzącej tego typu działalność są trochę inne niż dla osoby, która będzie kupowała produkty do wypieku.

Adekwatne do Pani sytuacji i planów odpowiedzi na te pytania powinna Pani znaleźć w lokalnym ośrodku konsultacyjnym/doradczym dla małych i średnich przedsiębiorstw – msp. Może nim być np. Agencja Rozwoju Regionalnego w najbliższym dla Pani mieście. Jeśli poda mi Pani nazwę gminy lub powiatu, w którym Pani mieszka – postaram się podać Pani adres takiego najbliższego ośrodka.

Natomiast jeśli chodzi o opinię Sanepidu, to najlepiej zapytać bezpośrednio w najbliższej, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epiedemiologicznej, jakie warunki musi Pani spełnić, by były zgodne z wymogami sanitarnymi.

Ustawa, która jest ważna dla tego typu działalności to – Ustawa o bezpieczeństwie żywności żywienia z ostatnimi zmianami uchwalonymi 8 stycznia b.r. Znowelizowana Ustawa wejdzie w życie około 10 marca br.

Może Pani spróbować zadać te szczegółowe pytania pracownikom Punktu Konsultacyjnego Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego – BARR telefonicznie (084) 686 53 93 poniedziałek – piątek w godzinach 8.00-16.00 albo drogą elektroniczną – należy wypełnić na stronie internetowej BARR  formularz zapytań: http://www.barr.org.pl/ – w zakładce Punkt Konsultacyjny

Polecam Pani też Interaktywny portal ABC Biznesu – Pakiety Branżowe, autorstwa Ośrodka Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu.

Na tej stronie znajdzie Pani wiele praktycznych informacji dotyczących prowadzenia małej gastronomii, jest tam nawet publikacja poradnikowa z 2009 roku pt. Jak założyć mały zakład gastronomiczny. Także tu istnieje możliwość zadania pytania specjaliście. W celu skorzystania z pełnej informacji, którą udostępnia portal musi Pani się po prostu zarejestrować na stronie (rejestracja jest bardzo prosta).

Instytucja, która może być przydatna w Pani poszukiwaniach to także: Polska Federacja Producentów Żywności http://www.pfpz.pl/nowosci/?id_news=667&lang_id=1

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024
Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!