Wioska brydżowa

Pomysł na wioskę brydżową powstał w 2000 roku. Jest on efektem projektu zaliczeniowego studentki Marii Dąbek z Politechniki Koszalińskiej, która mieszka we wsi Rzeczenica.

Projekt miał pokazać jakiś sposób na ograniczenie biedy na wsi. Najpierw trzeba było znaleźć punkt zaczepienia, mocną stronę wsi, a następnie wokół niej tworzyć pomysły na zarabianie. Po długich poszukiwaniach mocną stroną Rzeczenicy okazali się brydżyści. To musi coś znaczyć, kiedy we wsi 12 osób gra w brydża i to w dodatku na turniejach?! Po napisaniu projektu pani Maria została zachęcona do jego realizacji. Do tworzenia wioski brydżowej udało jej się pozyskać oprócz brydżystów, jeszcze trzydzieści innych osób. Do tej pory w Rzeczenicy zorganizowano pięć regionalnych turniejów brydżowych, rozpoczęto budowę brydżowych placów zabaw, przygotowano bazę danych na temat brydżystów i inicjatyw brydżowych, wprowadzono grę w brydża do szkoły podstawowej i gimnazjum, wstępnie zainteresowano pomysłem wioski brydżowej brydżystów z kraju. Pomysł spodobał się brydżystom, niektórzy z nich przymierzają się już do zakupu działek rekreacyjnych w Rzeczenicy, aby mieć pewność, że na wakacjach zawsze znajdą czwartego do brydża.

Spośród wielu możliwości zarabiania na brydżu w Rzecznicy zamierzają na początek wybrać takie, jak:

  • organizacja turniejów i szkoleń,
  • wyrób obrusów, popielniczek, unikatowych kart itp. pamiątek brydżowych,
  • sprzedaż żywności, także w postaci przetworzonej, np. grzyby, jagody itp., które w opakowaniach z etykietą ” Z wioski brydżowej” będą miały dodatkowo walor pamiątki,
  • organizacja festiwali brydża, spotkania rodzin brydżowych, wczasy z brydżem, grzybobranie i wędkarstwo z brydżem, turystyka konna i brydż.

W konkurencji z innymi gminami, które też mają jeziora i lasy, atutem Rzeczenicy będzie połączenie wypoczynku z brydżem. Brydżyści są zorganizowani w klubach i stowarzyszeniach, łatwo do nich dotrzeć, łatwo z nimi współpracować i tworzyć to, co dzisiaj najbardziej się w biznesie liczy, czyli sieć klientów. Klient wioski brydżowej nie zawsze musi do niej przyjeżdżać. Wiele produktów może zamówić korzystając z pośrednictwa Internetu. Brydżyści to zwykle ludzie z pasją. Jest wśród nich wielu specjalistów z różnych dziedzin. Kiedy Rzeczenica nie będzie dla nich anonimowa, łatwiej uzyska ich pomoc. To tylko część z brydżowych pomysłów. Wraz z rozwojem wioski zacznie ich przybywać. A razem z nimi szans na pracę i zarobek.

 

Autor: Wacław Idziak, O odnowie wsi, Fundacja Wspomagania Wsi, Warszawa 2004

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!