Szlakiem Drewnianej Architektury Przysłupowej w Markowej

repository_budprzyslup_1_DSCF0056
Projekt „Szlakiem Drewnianej Architektury przysłupowej w Markowej” realizowany był przez Podkarpackie Stowarzyszenie PORTA we wsi Markowa położonej w powiecie łańcuckim – woj. podkarpackie, a finansowany przez Fundację Wspomagania Wsi w ramach programu „Kultura Bliska”. 

Projekt zakładał realizację działań zmierzających do odtworzenia i upowszechnienia regionalnego dziedzictwa wsi Markowa, jakim jest konstrukcja przysłupowa domów mieszkalnych.
W ramach projektu opracowano szczegółowy rejestr fotograficzny chałup przysłupowych we wsi Markowa. Ogółem skatalogowano 189 domów.

Poniższa galeria zawiera wybór fotografii pochodzących z tego rejestru.

1. Dom został zbudowany około 1895 r. Obecnie dom nie jest zamieszkany. Stoi na samodzielnej działce. Zbudowany jest w konstrukcji przysłupowej, posiada dach z daszkiem przyzbowym, pokryty dachówką. Przy domu znajduje się drewniana stodoła oraz murowany kurnik.

2. Dom zbudowany został około 1880 r. Obecnie dom nie jest zamieszkany. Stoi na samodzielnej działce. Zbudowany jest w konstrukcji przysłupowej. Typ dachu jest z daszkiem przyzbowym pokryty dachówką, posiada także dekorację na facjacie (z jednej strony). Obok domu znajduje się murowana stodoła.

3. Dom zbudowany został około 1910 r. Obecnie dom nie jest zamieszkany. Stoi obok współcześnie wybudowanych obiektów. Zbudowany jest w konstrukcji przysłupowej. Typ dachu jest z daszkiem przyzbowym pokryty dachówką. Obok domu znajduje się współczesna stodoła z oborą. Dom przeznaczony jest do rozbiórki.

 

4. Dom zbudowany został około 1900 r. Dom nie jest zamieszkany (służy jako magazyn). Stoi na samodzielnej działce. Zbudowany jest w konstrukcji przysłupowej. Typ dachu jest z daszkiem przyzbowym pokryty dachówką. Przy domu dostawiona jest murowana weranda. Obok znajduje się współczesna stodoła.

 

5. Obecnie dom nie jest zamieszkany, stoi na samodzielnej działce, cały zbudowany jest w konstrukcji przysłupowej (dom na trzech słupach z jednej strony). Dom posiada dach z daszkiem przyzbowym ( z jednej strony), pokryty dachówką. Obok domu znajduje się drewniana stodoła.

6. Dom został wybudowany pod koniec XIX w. Dom jest zamieszkały i stoi na samodzielnej działce. Cały zbudowany jest w konstrukcji przysłupowej. Typ dachu jest z daszkiem przyzbowym pokryty dachówką. Obok domu znajduje się murowana stodoła z oborą (na długość domu) oraz wozownia.

7. Dom zbudowany został około 1926 r. Dom nie jest zamieszkany. Stoi na samodzielnej działce. Cały zbudowany jest w konstrukcji przysłupowej. Typ dachu jest z daszkiem przyzbowym pokryty dachówką, posiada także dekorację na facjacie. Obok domu znajduje się drewniany magazyn.

8.Data budowy domu nie jest znana. Dom jest zamieszkany (wynajmowany). Stoi na samodzielnej działce. Cały zbudowany jest
w konstrukcji przysłupowej. Typ dachu jest z daszkiem przyzbowym pokryty dachówką. Przy domu dostawiona jest drewniana weranda. Obok znajduje się drewniana stodoła.

9. Dom jest zamieszkały, stoi na samodzielnej działce, cały zbudowany jest w konstrukcji przysłupowej. Posiada dach z daszkiem przyzbowym, pokryty dachówką. Obok domu znajduje się drewniana stodoła.

10. Dom jest zamieszkały, stoi na samodzielnej działce, cały zbudowany jest w konstrukcji przysłupowej. Posiada dach z daszkiem przyzbowym, pokryty dachówką. Obok domu znajduje się drewniana stodoła z oborą.

11. Dom jest nie zamieszkany, stoi na samodzielnej działce, cały zbudowany jest w konstrukcji przysłupowej. Posiada dach z daszkiem przyzbowym, pokryty dachówką. Przy domu znajduje sie murowana weranda oraz murowane stodoła z oborą.

12. Data budowy domu nie jest znana. Dom jest nie zamieszkany; stoi na samodzielnej działce, cały zbudowany jest w konstrukcji przysłupowej; posiada dach z daszkiem przyzbowym, pokryty blachą, z dekoracją na facjacie. Poza domem na działce znajduje się także drewniana stodoła i obora.

13. Dom zbudowany został w 1922 r. i nadal jest zamieszkały, stoi na samodzielnej działce; cały zbudowany jest w konstrukcji przysłupowej; posiada dach z daszkiem przyzbowym pokryty dachówką. Poza domem znajduje się także stodoła (częściowo przysłupowa, częściowo murowana).

 

 

14. Dom zbudowany został końcem XIX w. Dom nie jest zamieszkany (wykorzystywany jako magazyn). Stoi obok współczesnych obiektów. Cały zbudowany jest w konstrukcji przysłupowej. Typ dachu jest z daszkiem przyzbowym, pokryty dachówką. Obok domu znajduje się murowana obora i wozownia.

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Województwo mazowieckie
01.07.2024
- 17.07.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024
Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Województwo mazowieckie
01.07.2024
- 17.07.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!