Szkocka Witryna Wiejska

repository_SKO_Sandwood_-_view_South
Zamykanie wiejskich oddziałów pocztowych, nowe programy fundacyjne, odnowienie populacji bobrów – to codzienne tematy szkockiej Witryny Wiejskiej.
Portal Witryny Wiejskiej dostarcza wiadomości i komentarzy dla szkockich społeczności wiejskich. Szkocję zamieszkuje ponad 5 milionów osób, z tego prawie milion żyje na terenach wiejskich. Wiadomości portalu docierają do całej wiejskiej Szkocji od Wysp Szetlandzkich na dalekiej północy aż do południowych granic kraju.

Od czasu powstania portalu w marcu 2003 roku zarejestrowało się już ponad 4500 osób. Nie wszyscy członkowie tej społeczności pochodzą ze Szkocji, stronę odwiedzają również Internauci z całego świata – od Japonii do Kanady. Witryna Wiejska zbiera wiadomości i dokumenty z terenu całej wiejskiej Szkocji, aby opublikować je na swoich stronach. Teksty pokrywają szeroki wachlarz tematów od rolnictwa, przez budownictwo mieszkaniowe, do projektów młodzieżowych.

Witryna Wiejska jest miejscem, gdzie ludzie mogą dzielić się informacjami, wiedzą i doświadczeniem. Portal tworzą regularnie uzupełniane rubryki.

Sandwood – widok południowy.

Jedną z najbardziej popularnych jest rubryka „Twój projekt”, gdzie Internauci przedstawiają projekty realizowane przez ich społeczności. Można tam znaleźć świetne artykuły na przeróżne tematy od nagrodzonego parku zabaw na Zachodnich Wyspach, aż do projektu związanego z lokalnymi potrawami z Fife.

W rubryce “Wiejskie odpowiedzi” można zadać pytanie do społeczności portalowej z całej wiejskiej Szkocji. Jest to świetny sposób na dzielenie się swoimi pomysłami, wiedzą i doświadczeniem, jak również najlepsze miejsce do prowadzenia dyskusji i debat na ważne tematy. Ostatnie posty dotyczyły problemów z szerokopasmowym dostępem do Internetu, tego co chcą kupować turyści w wiejskich sklepikach oraz jak walczyć z plagą meszek.

Dzielenie się przykładami dobrych praktyk jest jednym z głównych celów szkockiej Witryny Wiejskiej. Dzięki specjalnym raportom, regularnym rubrykom i dyskusjom w dziale „Wiejskie odpowiedzi” członkowie portalu mogą dzielić się swoimi sukcesami i być zainspirowanymi sukcesami innych lokalnych społeczności wiejskich – jak Szkocja długa i szeroka. Na przykład członkowie społeczności, którzy są właścicielami piekarni na Wyspach Lewis’a, mogą pomóc grupie ze środkowej Szkocji w rozwoju ich lokalnej piekarni.

Internauci mogą przekazywać swoje opinie poprzez komentowanie artykułów, dzielić się pomysłami na forum „Wiejskich odpowiedzi”, brać udział w głosowaniach, zadawać pytania gremium ekspertów w dziale „Zapytaj eksperta”, publikować informacje o ważnych dla nich wydarzeniach oraz dzielić się filmami i zdjęciami.

W roku 2007 zainicjowaliśmy pierwszy konkurs fotograficzny o temacie “Żyć i pracować w wiejskiej Szkocji”. Sukces konkursu przerósł nasze oczekiwania. Okazało się, że mamy wielu bardzo utalentowanych fotografów – użytkowników naszego portalu. Mieliśmy nawet kilka zgłoszeń z Polski!


Glen Affric.

W 2008 roku konkurs jest większy i lepszy z sześcioma tematami i specjalną nagrodą dla młodych fotografów.

Również w 2007 roku zapoczątkowaliśmy nowy dział “Uwaga na zagranicy”,

aby nadać międzynarodową perspektywę zagadnieniom społeczności wiejskich poprzez koncentrację na projektach, przykładach dobrych praktyk i ekspertyzie z całego świata.

Ciekawe było zobaczyć, jak załatwiane są sprawy w różnych krajach, odnotować, jakie są podobieństwa terenów wiejskich w różnych częściach Świata. Do tej pory pisaliśmy o Tanzanii, Australii i Szwecji. Bardzo się cieszymy, że teraz będziemy mogli podzielić się doświadczeniami z polską Witryną Wiejską.

Mamy nadzieję, że odwiedzicie szkocką Witrynę Wiejską i znajdziecie tam interesujące informacje i ożywione dyskusje. Ostatnio mieliśmy wiele komentarzy na temat odnowienia populacji wilka w Szkocji. Bardzo chcielibyśmy dowiedzieć się o doświadczeniach polskiej wsi właśnie z wilkami. Czy są one zagrożeniem dla zwierząt domowych i ludzi?

Czy ich wpływ na środowisko i turystykę może być korzystny?

Możecie wyrazić swoją opinię na naszym forum w dziale „Wiejskie odpowiedzi” http://www.ruralgateway.org.uk/item/2298
Szkocka Witryna Wiejska jest inicjatywą rządu szkockiego, prowadzoną i rozwijaną przez internetową społeczność „Sift”. Treści i serwis edytorski są dostarczane przez Szkocką Radę dla Organizacji Ochotniczych.

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Cała Polska
14.05.2024
- 30.09.2024
Cała Polska
16.05.2024
- 23.06.2024
Cała Polska
21.05.2024
- 31.10.2024
Cała Polska
14.05.2024
- 30.09.2024
Cała Polska
16.05.2024
- 23.06.2024
Cała Polska
21.05.2024
- 31.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!