VI. Co powiedzą inni, czyli o tym, jak sobie radzić z bezinteresownym podkładaniem nóg? – poradnik „Co zrobić, żeby zacząć zarabiać”

corobicElaRadekzajawka
Nie pozwól nieżyczliwym ludziom przekreślić Twoich marzeń!

 

Pewnie już wiesz, że zawsze znajdą się tacy, którzy będą Ci przeszkadzać. Gdy tylko zaczniesz działanie, nie spodoba im się to. Przygotuj się na to. To jest normalne. Spróbuj jednak szukać tych, którym się spodoba to, co robisz. Rozmawiaj z nimi często. Gdy jesteś w trudnej sytuacji, opowiedz im o niej. Poniżej przedstawiamy uproszczony podział charakterów ludzi. Zapewne spotkałeś się już z niejednym z nich. Przeczytaj poniższe opisy i pomyśl, czy spotykasz takie osoby na co dzień.

 

Gwiazdy Poszukują nowych rozwiązań. Wszystko chcą wykonać jak najlepiej, są bardzo pracowite. Nie interesują się plotkami.
Konie Pociągowe Na ich barkach spoczywa główny ciężar codziennych działań. Pracują spokojnie i systematycznie.  Nie lubią ciągłych zmian.  Można na nich polegać. Stronią od plotek i skupiają się na własnych działaniach.
Przeciętniacy Wykonują zadania gorzej niż by mogli. Nie mają specjalnych ambicji, patrzą, aby dotrwać do następnego dnia niewiele się przepracowując.
Działacze Pracują niesystematycznie. Działają na krótką metę. Nie możesz polegać na nich w dłuższym okresie czasu. Bywają zgryźliwi dla innych.
Uczniaki Ciągle potrzebują pomocy.  Nie potrafią być samodzielni.  Często korzystają ze szkoleń, których i tak nie wykorzystają w życiu. Trzeba im mówić, co mają robić.
Pniaki Nie są zbyt rzetelni w pracy.  Mają niską wydajność i raczej nie mają ambicji. Są mało przydatni w pracy. Nie znoszą ludzi ambitnych, którzy chcą coś robić i chętnie ich krytykują.

Pomyśl o ludziach, którzy Cię otaczają, mogą to być znajomi, rodzina, koledzy z pracy.  Wymień z nazwiska osoby odpowiadające powyższym opisom.

Gwiazdy _________________________________________

Konie Pociągowe ___________________________________

Przeciętniacy ______________________________________

Działacze  ________________________________________

Uczniaki  _________________________________________

Pniaki  ___________________________________________

Kiedy zaczniesz działać, Twoją działalnością w pierwszym rzędzie zainteresują się Pniaki i Uczniaki, czasami Działacze. Sami niewiele robią i innym chcą przeszkadzać. Ich opinie nie są ważne dla społeczności i dlatego nie warto się nimi przejmować.

Trzymaj z tymi, do których chcesz być podobny. Słuchaj zdania Gwiazd i Koni Pociągowych. Ich opinie mogą Ci pomóc lepiej działać. Unikaj Uczniaków i Pniaków. Nie licz na Działaczy.

Tutaj kończymy naszą przygodę z Marcinem i Józkiem. Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci w rozważaniach na temat działalności gospodarczej. Jeżeli zdecydowałeś, że zaczniesz działać, to bardzo się cieszymy. Jeżeli nie, to także jesteśmy zadowoleni, bo z pewnością jest to Twoja przemyślana decyzja.

Czy zaczynasz działalność ? Tak czy inaczej… Powodzenia.


 Źródło: Niniejszy tekst pochodzi z poradnika pt. „Co robić, żeby zacząć zarabiać” autorstwa Elżbiety Sołtys i Radosława Tendery, publikacja FWW, Warszawa 2002

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!