2. edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza uczniów i uczennice na drugą edycję Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC, która odbędzie się w Warszawie w dniach 13–20 kwietnia 2024 roku w Kinotece oraz w formie online od 14 kwietnia do 5 maja 2024 roku na platformie vod.warszawa.pl. Nauczycielki i nauczyciele mogą już zapisywać swoje klasy na warsztaty i pokazy festiwalowe. Oferta szkolna jest dopasowana do poziomu nauczania i podstawy programowej z wielu przedmiotów.

Festiwal LET’S DOC jest jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem filmowym w Polsce, którego program składa się wyłącznie z filmów dokumentalnych dla młodej widowni w wieku od 10 do 18 lat. Pierwsza edycja Festiwalu LET’S DOC udowodniła, że młodzi ludzie lubią oglądać kino dokumentalne.

Oferta szkolna LET’S DOC do pobrania.

Zależy nam, by to, co oglądają na ekranie nasi widzowie, było jak najbliższe rzeczywistości. Pokazujemy kino tworzone z odpowiedzialnością, w którym reżyserzy i reżyserki przedstawiają swoich bohaterów z wrażliwością i rzetelnością. Z naszych doświadczeń wynika, że film dokumentalny jest także bardzo efektywnym narzędziem do pracy edukacyjnej i pretekstem do poruszania ważnych tematów, takich jak relacje rodzinne i rówieśnicze, stereotypy kulturowe, wyzwania związane z niepełnosprawnością, migracją, kryzysem klimatycznym – mówi Katarzyna Ślesicka, dyrektorka festiwalu i kierowniczka działu edukacji Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Młodzi ludzie, widząc przedstawione na ekranie rozterki swoich rówieśników, angażują się w dyskusje, wykazując nie tylko empatię względem bohaterów, lecz także samych siebie. Każda z takich rozmów daje młodym poczucie wspólnoty i wiarę w to, że rzeczywistość, mimo że bywa trudna i złożona, można zmieniać i kształtować.

 

REZERWACJA POKAZÓW DLA SZKÓŁ

Formularz:

Wszystkie pokazy szkolne odbywają się w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Każdemu z filmów towarzyszy prelekcja lub rozmowa po projekcji prowadzona przez edukatorów będących ekspertami w dziedzinie związanej w tematem filmu. Program jest przeznaczony dla szkół podstawowych (klasy IV–VIII) i ponadpodstawowych (klasy I–IV). Cena biletu dla jednej osoby: 10 zł. Opiekunowie nie płacą za pokaz.

Kontakt: Izabela Wyciszkiewicz, iwyciszkiewicz@ckf.waw.pl, tel. 789 277 137

 

REZERWACJA WARSZTATÓW DLA SZKÓŁ

Formularze

Wszystkie warsztaty trwają 90 minut i odbywają się w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy (Al. Ujazdowskie 20, Warszawa). W warsztatach może uczestniczyć tylko jedna klasa. Cena za warsztat dla jednej klasy wraz z opiekunami: 500 zł.

Kontakt: Monika Górska, mgorska@ckf.waw.pl, tel. 797 936 336

 

ZAPISY NA WEBINAR DLA NAUCZYCIELI

Formularz

Webinarium „LET’S DOC i DOKUMENTALNY NIEZBĘDNIK FILMOWY w praktyce szkolnej” odbędzie się 22 lutego o godzinie 19.00 na platformie Teams.

Na spotkaniu zostanie zaprezentowany program Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC wraz z ofertą edukacyjną oraz publikacją dla nauczycieli, wydaną przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i opracowaną przez Annę Równy.

„Dokumentalny niezbędnik filmowy” to zestawienie wskazówek metodycznych do prowadzenia lekcji w klasach IV–VIII szkoły podstawowej i w szkołach ponadpodstawowych w oparciu o dokumentalne filmy krótkometrażowe dostępne na VOD Warszawa. To gotowe inspiracje dla nauczycieli: języka polskiego, WOS, przyrody, biologii, edukacji dla bezpieczeństwa, etyki, WDŻ, WF i wychowawców klasowych.

 

ZAPISY NA SEMINARIUM DLA NAUCZYCIELI

Formularz

Seminarium „Dokumentalne filmy krótkometrażowe dla dzieci i młodzieży. Krótki metraż – długofalowe efekty” Odbędzie się 7 marca 2024 w Wraszawie. Zaprezentujemy na nim najwartościowsze krótkometrażowe filmy dokumentalne dla młodej widowni i omówimy sposoby ich wykorzystania w pracy dydaktycznej i psychoedukacyjnej. Miejsce i godziny seminarium zostaną podane w późniejszym terminie i będą dostępne na stronie letsdoc.pl.

 

NABÓR WOLONTARIUSZY I WOLONTARIUSZEK

Formularz

Zapraszamy do dołączenia do zespołu tworzącego 2. Festiwal LET’S DOC! To pierwszy w Polsce festiwal, którego program składa się wyłącznie z filmów dokumentalnych o młodych ludziach i dla młodej widowni w wieku od 10 do 18 lat. Zgłoszenia zbieramy do 15 marca 2024.

W Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zależy nam, by tworzyć to wydarzenie w ścisłej współpracy z młodymi – jako najlepszymi znawcami swojego świata, w myśl hasła „nic o nas bez nas”. Dlatego poszukujemy do współpracy wolontariuszy powyżej 14. roku życia, dyspozycyjnych 06 kwietnia 2024 oraz w dniach pomiędzy 13 a 20 kwietnia 2024.

 

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy to warszawska instytucja zajmująca się filmem, realizująca ważne zadania związane z upowszechnianiem kultury i edukacją filmową. Organizujemy projekcje i dyskusyjne kluby filmowe, koncerty muzyki filmowej, wystawy, warsztaty dla dzieci i młodzieży, panele i konferencje, tworzymy programy edukacyjne i jesteśmy obecni w internecie poprzez platformę vod.warszawa.pl. Działamy w Alejach Ujazdowskich 20, a za trzy lata otworzymy ponownie kino Tęcza na Żoliborzu.

Zachęcamy twórców do tworzenia filmów dokumentalnych dla dzieci i młodzieży w ramach programu SKOK W DOK. Laboratorium Pomysłów Dokumentalnych, producentów i nadawców telewizyjnych, fundusze filmowe, dystrybutorów, do ich realizacji i wprowadzania na rynek (poprzez pitchingi i Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodej Widowni organizowane corocznie podczas festiwalu Millenium Docs Against Gravity), nauczycieli i rodziców do wykorzystywania takich filmów w edukacji (udostępniamy filmy i materiały edukacyjne, organizujemy warsztaty i kursy). Jesteśmy organizatorem Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC.

Platforma VOD Warszawa została zaprojektowana z myślą o warszawskich instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych, a przede wszystkim – ich publiczności. Jej idea powstała podczas spotkań grupy cyfrowej i jest wynikiem wspólnej pracy wielu osób z warszawskich teatrów, muzeów, fundacji i stowarzyszeń oraz zespołu Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Wspólnota instytucji, organizacji pozarządowych i ludzi kultury, bycie razem pod jednym adresem internetowym, współpraca i efekt skali to tylko niektóre hasła, które za nią stoją. Budowę VOD Warszawa sfinansowało m.st. Warszawa.

Strona www

Platforma VOD Warszawa

CKF na Facebooku

Festiwal na Facebooku

Instagram

YouTube

Linkedin

Spotify

 

Fot: Festiwal Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC, autor: Dawid Ryski

 

Źródło: Informacja nadesłana do redakcji

Szczegóły wydarzenia

Termin nadsyłania zgłoszeń: 05.05.2024
Rozpoczęcie wydarzenia: 13.04.2024
Zakończenie wydarzenia: 05.05.2024
Miejsce wydarzenia: w Warszawie lub on-line
Organizator: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy

Dane kontaktowe ↓

Odwiedź inne nasze portale

Całość na portalu edufin.pl

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!