Do 15 sierpnia 2022 Fundacja Batorego czeka na zgłoszenia do drugiej edycji Nagrody im. Olgi Kersten-Matwin za działania prowadzone w Polsce na rzecz osób z doświadczeniem uchodźstwa i przymusowej migracji, szczególnie dzieci i młodzieży. Nagroda w wysokości 30 000 zł wypłacana jest rokrocznie, ze środków Funduszu im. Olgi Kersten-Matwin, utworzonego przy Fundacji im. Stefana Batorego.
Zgłoszenia przesyłać mogą organizacje społeczne oraz osoby i instytucje, które działają na rzecz osób z doświadczeniem uchodźstwa i migracji, współpracowały z takimi osobami lub znają je z bezpośredniego doświadczenia, w tym jako odbiorcy i odbiorczynie świadczonej pomocy.
Formularz zgłoszeniowy
Laureatkami Nagrody w 2021 roku zostały ex aequo: Khedi Alieva z Fundacji Kobiety Wędrowne oraz Marysia Złonkiewicz z inicjatywy Chlebem i Solą, portalu uchodźcy.info i Fundacji Polska Gościnność.
Olga Kersten-Matwin była psycholożką i psychoterapeutką, autorką książki „Córki i matki. 9 składników serdeczności”. Specjalizowała się w pomocy psychoterapeutycznej dla osób z doświadczeniem traumy i stresu pourazowego oraz we wsparciu osób pomagającym uchodźcom i migrantom z rejonów konfliktu. Zmarła 23 lipca 2020 roku.
Olga nie miała doświadczenia uchodźcy, ale po wyjeździe do Kanady poznała smak adaptacji w innym, zupełnie różnym społeczeństwie. Może dlatego była bliska łez, gdy w 2017 roku Donald Trump polecił zamykać w klatkach meksykańskie dzieci-uchodźców. Współczucie i działanie – o to właśnie chodzi w Nagrodzie Olgi Kersten-Matwin. Chcemy Jej imieniem uczcić grupę Polek i Polaków, którzy nie ograniczają się do współczucia i którzy na własnym przykładzie pokazują innym jak działać, aby ulżyć doli wyklętych naszej epoki” – objaśnia cel Nagrody Stanisław Matwin, mąż Olgi, fundator i pomysłodawca uczczenia w ten sposób Jej pamięci.
Nagrodę przyznaje Kapituła, w skład której wchodzą laureatki Nagrody z ubiegłego roku, przedstawiciele fundatora i Fundacji Batorego.
Regulamin Nagrody im. Olgi Kersten-Matwin
Źródło: Informacja prasowa