„Zaćmienie słońca w okolicach Pup” – teatr Chochół zaprasza na premierę

Stowarzyszenie ANIMA i prowadzony przez nich Teatr Chochół, działający w artystycznej stodole na obrzeżach Świętajna, nie myślą o układaniu się do zimowego snu.

Po dwóch tegorocznych premierach („Ring” i „Diabli nadali”) przygotowują kolejną, prapremierową odsłonę swoich teatralnych poszukiwań.

Sztuka, pod nieco kosmicznym tytułem „Zaćmienie słońca w okolicach Pup”, powstaje – jak większość spektakli ANIMY – na bazie wspomnień mieszkańców naszego powiatu i pracy z pamięcią lokalną (w tym wypadku realizatorzy spektaklu bazują na opowieściach mieszkańców Spychowa i Świętajna, z którymi odbyli szereg spotkań i wywiadów).

Zwyczajowo również, etap przygotowań do spektaklu to działania edukacyjne i praktyczne z dziedziny teatru, adresowane do naszej społeczności lokalnej. W październiku stowarzyszenie zorganizowało szereg warsztatów teatralnych dla wielopokoleniowej grupy mieszkańców gminy Świętajno.

Spektakl, umiejscowiony fabułą w realiach lat 50. XX w. i okolicach miejscowości Pup (obecnie Spychowo) i Świętajno, będzie próbą przedstawienia epizodycznych obrazów pamięci w formie teatralnej. Autor scenariusza spektaklu – Robert Wasilewski tak mówi o idei przedstawienia: „Z inspiracji wspomnieniami mieszkańców Spychowa i Świętajna oraz okolic zrodził się pomysł „progresywnego” spektaklu teatralnego. Przedstawienia, którego struktura i treść z założenia będą stopniowo modyfikowane, z miejscem na kolejne obrazy-powidoki z pamięci mieszkańców, dołączane sukcesywnie do scenariusza. W tej premierowej odsłonie proces pracy nad dziełem także dzieje się na oczach widza.

Nie dążymy jednak do ścisłego, kronikarskiego odwzorowania realiów czasu i miejsc. Chcemy by te okruchy pamięci uruchamiały wyobraźnię tak, by ta tworzyła nasz – tutejszy, lecz nieco wyimaginowany – obraz przeszłości i przyszłości. Choć zdarzyć się może, że z zaćmienia wyłoni się coś, co kiedyś już przeżyliśmy.” Bo w tle spektaklu pojawia się całkowite zaćmienie słońca – 30 czerwca 1954.

Sztukę reżyseruje Romuald Wicza-Pokojski, a zobaczymy w niej zarówno aktorów zawodowych, jak i naszych, lokalnych pasjonatów teatru.

Na dwa spektakle premierowe ANIMA zaprasza do Stodoły Chochół w dniu 25 października o godz. 17 i 18.30.

Informacje:

www.facebook.com/AnimaKultura/

www.teatrchochol.pl

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura Interwencje 2021” oraz ze środków Samorządu Warmińsko-Mazurskiego i Powiatu Szczycieńskiego.

Szczegóły wydarzenia

Termin nadsyłania zgłoszeń: 25.10.2021
Rozpoczęcie wydarzenia: 25.10.2021
Zakończenie wydarzenia: 25.10.2021
Miejsce wydarzenia: Świętajno
Organizator: Stowarzyszenie ANIMA i prowadzony przez nich Teatr Chochół

Dane kontaktowe ↓

Odwiedź inne nasze portale

Całość na portalu edufin.pl

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!