Zaangażowanie społeczne na rzecz demokratycznych wyborów – zapraszamy na live’a!

16 kwietnia o godz.11:00 Sieć Obywatelska Watchdog Polska zaprasza na live’a poświęconego zaangażowaniu społeczeństwa obywatelskiego na rzecz demokratycznych wyborów.

W powyborczym tygodniu cieszymy się obserwacją, że w wielu gminach — w których działają znane nam aktywistki i aktywiści — przyszła zmiana. Ta zmiana to nowe osoby w radach gmin, ale też to druga tura w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zdarzyło się to w gminach, w których rządzący włodarze od lat wygrywali pierwszą turę.

My wiemy, że bez społeczeństwa obywatelskiego takie zmiany by się nie zadziałały. I że to właśnie aktywni obywatele i obywatelki do nich doprowadzili. Informacje o takich zmianach słabo przebijają w debacie publicznej. Więcej się mówi o niskiej frekwencji czy wygranych lub przegranych dużych partii politycznych w sejmikach wojewódzkich. Debata publiczna żywi się sensacją o gminach, w których nie było konkurencji dla aktualnie rządzących.

A co by było, gdybyśmy rozmawiali o tych miejscach, gdzie ta konkurencja była? Co by było, gdybyśmy zadawali pytania, dlaczego w wielu gminach tej konkurencji nie ma? Jak się różniła frekwencja wyborcza w miejscach, w których od lat rządzi ta sama opcja, od gmin, w których nastąpiła zmiana lub przynajmniej doszło do drugiej tury?

My wiemy, że społeczeństwo obywatelskie zrobiło wiele w ostatnich latach, by w Polsce przestrzegane były standardy demokratyczne, prawa człowieka i zasady praworządności. Uważamy, że warto pokazać, jak to działa. Jak zadziałało w wyborach parlamentarnych 2023 roku i jak jest kontynuowane w wyborach samorządowych 2024 roku.

Dlatego zapraszamy na spotkanie z przedstawicielkami organizacji społecznych, które połączyły siły przy okazji wyborów i włączyły się we wspólne działania nieformalnej koalicji „Zaczyn”, działającej na rzecz praworządności i praw człowieka.

Opowiemy też o innych organizacjach, nowych zjawiskach i ruchach, które narodziły się podczas kryzysu praworządności i przedstawimy raport zatytułowany Od atomów do zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego na rzecz praworządności. O drodze, którą organizacje społeczne kroczyły, by ochronić demokrację, prawa człowieka i praworządność.

Spotkanie adresujemy do każdej osoby, która chce usłyszeć o tematach, które rzadko są poruszane w debacie publicznej, ale mogą stanowić doświadczenie osobiste. Szczególnie zapraszamy dziennikarki i dziennikarzy, gdyż to oni kształtują debatę publiczną.

W spotkaniu wezmą udział przedstawicielki organizacji społecznych:

  • Zofia Lutkiewicz z Fundacji Odpowiedzialna Polityka
  • Aleksandra Łoboda z Fundacji Widzialne

Prowadzenie: Katarzyna Batko-Tołuć z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska i Róża Rzeplińska ze Stowarzyszenia 61/MamPrawoWiedziec.pl.

Kiedy: 16.04.2024 r. godz. 11:00

Gdzie:  profil Fb i kanał Youtube Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska

Działania finansowane w ramach projektu realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

 

Źródło: Informacja nadesłana do redakcji

 

Szczegóły wydarzenia

Termin nadsyłania zgłoszeń: 16.04.2024
Rozpoczęcie wydarzenia: 16.04.2024
Zakończenie wydarzenia: 16.04.2024
Miejsce wydarzenia: On-line
Organizator: Sieć Obywatelska Watchdog Polska

Dane kontaktowe ↓

Najnowsze wydarzenia!

Cała Polska
21.05.2024
- 31.10.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Cała Polska
21.05.2024
- 31.10.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024

Odwiedź inne nasze portale

Całość na portalu edufin.pl

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!