Kto próbuje wpływać na nasze decyzje wyborcze i jak identyfikować dezinformację w sieci? Szkolenie dla społecznych obserwatorów wyborów (19-20 lipca).
Interesujesz się wydarzeniami wokół Ciebie oraz funkcjonowaniem komunikacji online?
Wolisz wiedzieć, kto próbuje wpływać na nasze emocje i podejmowane w oparciu o nie decyzje?
Chcesz mieć wpływ na to, by nadchodzące wybory przebiegły na bardziej uczciwych warunkach?
Jeśli na co najmniej jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś lub odpowiedziałaś twierdząco, serdecznie zapraszamy na dwudniowe, bezpłatne szkolenie, które odbędzie się w się w Łodzi w dniach 19 – 20 lipca.
Jeśli na co najmniej jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś lub odpowiedziałaś twierdząco, serdecznie zapraszamy na dwudniowe, bezpłatne szkolenie, które odbędzie się w Łodzi w dniach 19 – 20 lipca.
Do udziału zapraszamy osoby zainteresowane monitorowaniem przebiegu kampanii wyborczych w Polsce w 2023 i 2024 roku. Osoby uczestniczące w szkoleniu będą mogły w jego trakcie lepiej poznać:
1) ramy prawne prowadzenia kampanii wyborczych – czyli kto i na jakich zasadach ma prawo prowadzić agitację wyborczą i wydawać na to pieniądze oraz jakie nieprawidłowości w tym zakresie zdarzały się w ubiegłych latach;
2) jak na nasze decyzje wyborcze próbuje się wpływać w Internecie – czyli jakie są sposoby manipulowania naszymi emocjami i wiedzą na platformach społecznościowych oraz jakie narzędzia można wykorzystywać do analizy aktywności politycznej w sieci i wykrywania dezinformacji.
Podczas szkolenia położymy nacisk na przekazanie osobom uczestniczącym wiedzy i praktycznych umiejętności przydatnych do monitorowania kampanii wyborczych, jak również do analizy życia politycznego w ogóle.
UWAGA: obowiązuje rejestracji za pomocą FORMULARZA (będzie otwarty do poniedziałku, 10 lipca do końca dnia).
Do udziału w szkoleniu w Łodzi zapraszamy w pierwszej kolejności osoby z centralnej i południowo-zachodniej Polski, tzn. z województw: Łódzkiego, Małopolskiego, Mazowieckiego, Dolno-Śląskiego, Śląskiego, Świętokrzyskiego i Wielkopolskiego. Dopuszczamy też jednak możliwość udziału wyjątkowo zmotywowanych osób z innych części kraju.
Szkolenie odbędzie się w formie stacjonarnej w centrum Łodzi. Zajęcia zaczniemy o 11.00 w środę 19 lipca i zakończymy ok. 17.00 we czwartek 20 lipca. Organizatorzy pokrywają koszty podróży oraz zapewniają zakwaterowania i pełne wyżywienie – osobom, które dokonają rejestracji za pomocą FORMULARZA oraz otrzymają potwierdzenie o przyjęciu na szkolenie od jego organizatora, czyli Instytutu Spraw Publicznych.
Zgłoszenia przyjmujemy do poniedziałku 10 lipca br. do godz. 23.59. Wszystkie zakwalifikowane do udziału osoby zostaną poinformowane o tym do środy 12 lipca br. do końca dnia.
UWAGA: Prosimy o nie dokonywanie rezerwacji transportu przed otrzymaniem od organizatora informacji o przyjęciu na szkolenie. Wydatki poniesione bez wcześniejszej akceptacji ze strony ISP nie będą podlegały zwrotowi.
Zajęcia poprowadzą trenerzy o wieloletnim doświadczeniu w analizowaniu manipulacji w sieci oraz monitorowaniu nieprawidłowości w zakresie finansowania działalności politycznej:
Anna Mierzyńska – Analityczka mediów społecznościowych. Specjalizuje się w analizie zagrożeń informacyjnych, zwłaszcza rosyjskiej dezinformacji w Polsce, fake newsów i manipulacji w sieci. Współpracowniczka serwisu OKO.press. Autorka książki „Efekt niszczący. Jak dezinformacja wpływa na nasze życie”, wydanej w 2022 roku przez Wydawnictwo Agora. Autorka rozdziału „Gdy obywatele nie ufają władzy. Popularność teorii spiskowych jako oznaka kryzysu państwa” w publikacji „Poza płaską Ziemią. Teorie spiskowe a europejscy liberałowie”, wydanej przez Europejskie Forum Liberalne (2021). Autorka poradnika „Dezinformacja. Jak się przed nią chronić”, wydanej przez Fundację Orange (2022).
Filip Pazderski – prawnik i socjolog po Uniwersytecie Warszawskim oraz European Master’s Degree in Human Rights and Democratisation (E.MA) w Wenecji; Starszy analityk oraz Dyrektor Programu Demokracji i Społeczeństwa Obywatelskiego w Instytucie Spraw Publicznych, gdzie specjalizuje się w funkcjonowaniu społeczeństwie obywatelskiego, edukacji obywatelskiej, partycypacji publicznej oraz jakości demokracji i instytucjach państwa prawa. Był koordynatorem monitoringu przejrzystości finansowania wyborów samorządowych w Polsce w 2014 roku, koordynując pracę z grupą ponad 50 obserwatorów-wolontariuszy. Wiceprezes europejskiej sieci organizacji obywatelskich European Civic Forum (ECF) oraz konsultant Rady Europy w dziedzinie edukacji i partycypacji obywatelskiej (więcej informacji: https://www.isp.org.pl/pl/pracownicy/filip-pazderski?hash=o-nas-ludzie).
Anna Mierzyńska i Filip Pazderski napisali też analizę „Kto i jak wpływa na nasze decyzje wyborcze. Zagrożenia wynikające z prowadzenia agitacji przez podmioty inne niż komitety wyborcze i przy wykorzystaniu Internetu”, wydaną niedawno przez Instytut Spraw Publicznych i dostępną TUTAJ
W razie pytań, prosimy o kontakt pod adresem: katarzyna.chimiak@isp.org.pl