Celem konkursu jest wspieranie działań resortu wynikających z art. 167 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 1082. ze zm.) poprzez dofinansowanie projektów współpracy w formie on–line lub tradycyjnej młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych z rówieśnikami z następujących krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią oraz z krajów Zachodnich Bałkanów: Republiką Albanii, Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Republiką Kosowa, Republiką Macedonii Północnej i Republiką Serbii, a także z Izraelem.
Zadanie publiczne polega na podjęciu współpracy grupy młodzieży polskiej ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z grupą rówieśników z ww. kraju partnera, w celu realizacji co najmniej jednego celu, spośród niżej wymienionych:
a. wzmacnianie dialogu oraz budowanie kontaktów wśród młodych ludzi,
b. poznawanie współczesnych realiów drugiego kraju na bazie wspólnych zainteresowań
młodych ludzi,
c. promowanie wizerunku Polski jako kraju o bogatym dziedzictwie kulturowym,
d. aktywizowanie młodzieży i rozwijanie kompetencji miękkich (np. umiejętność pracy w grupie, krytyczne myślenie, kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość). oraz dodatkowo, dla projektów realizowanych z Izraelem:
a. poznawanie historii i kultury Żydów polskich,
b. rozwijanie kontaktów oraz współpracy pomiędzy szkołami w oparciu o program Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”.
W trakcie realizacji zadania publicznego uczestnicy powinni wspólnie wypracować konkretny produkt. Może to być np. film, e–książka, pokaz slajdów, quiz itp. Kierownicy zadania publicznego powinni zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie warunków umożliwiających uczniom tworzenie ww. wspólnego produktu.
Możliwe jest planowanie zadania publicznego pod warunkiem znalezienia i wskazania partnera, który potwierdzi wolę realizacji takiego zadania. Ostateczne zasady realizacji zadania publicznego warunkowane będą stanem rozwoju pandemii COVID–19 i obowiązujących w związku z nią restrykcji i obostrzeń. Wszelkie zmiany i modyfikacje projektu, włącznie z rezygnacją z jego realizacji, muszą być dokonywane w formie pisemnej.
Oczekiwane jest uwzględnianie w zadaniu publicznym młodzieży z różnych środowisk, w tym osób wymagających wsparcia i zagrożonych wykluczeniem.
Oferty należy składać do 2 września 2022 r.
- Ogłoszenie otwartego konkursu na realizację zadania publicznego
- Wzór oferty
- Wzór umowy
- Wzór sprawozdania
- Oświadczenie o znajomości zasad rozliczania dotacji
- Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych
- Zaproszenie do udziału w pracach komisji konkursowej
- Formularz zgłoszeniowy do prac Komisji Konkursowej
Formularz oferty należy wypełnić elektronicznie.
Formularz oferty zamieszczony jest tutaj.
Uwaga! W pierwszej kolejności należy się zarejestrować. Nie dokonano migracji danych pomiędzy formularzami! Loginy i hasła obowiązujące w innych formularzach ministerstwa są nieaktywne (to jest nowy formularz).
Przed rejestracją i wypełnieniem oferty należy zapoznać się Instrukcją posługiwania się formularzem on-line.
Informacje:
Informacje w sprawach związanych z konkursem można uzyskać w MEiN, Departament Współpracy Międzynarodowej, e-mail: sekretariat.dwm@mein.gov.pl.
Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki