Konferencja prasowa „ANI JEDNEJ FERMY WIĘCEJ” i protest pod Ministerstwem Rolnictwa

Koalicja Społeczna Stop Fermom Przemysłowym i Koalicja Żywa Ziemia zapraszają na konferencję prasową „ANI JEDNEJ FERMY WIĘCEJ”. 

18.01.2023

Centrum Prasowe Polskiej Agencji Prasowej

Ul. Bracka 6/8, Warszawa

Będziemy mówić o aktualnych problemach i kryzysach wywoływanych przez fermy przemysłowe oraz inicjatywach legislacyjnych, koniecznych dla jak najszybszego ich rozwiązania.

W imieniu Koalicji Społecznej Stop Fermom Przemysłowym i Koalicji Żywa Ziemia pragniemy zaprosić Państwa do udziału w konferencji prasowej „Ani jednej fermy więcej”, poświęconej aktualnej ocenie ryzyka ze strony przemysłowych inwestycji hodowlanych (fermy przemysłowe). W konferencji wezmą udział mieszkańcy polskich wsi walczący na co dzień z kontrowersyjnymi inwestycjami i specjaliści badający problem ferm przemysłowych.
Podczas konferencji odniesiemy się m.in. do problemu nadprodukcji zwierzęcej na fermach przemysłowych, która pod hasłem troski o bezpieczeństwo żywnościowe wykańcza polską wieś prowadząc do jej depopulacji, upadku małych i średnich gospodarstw, generując jednocześnie alarmujące zagrożenia epidemiologiczne oraz katastrofalne zanieczyszczenie środowiska.

Pomimo nasilania się wszystkich tych problemów, od dekady dynamicznie wzrasta liczba ferm przemysłowych w Polsce. Jeszcze do niedawna ich największe skoncentrowanie było w województwach wielkopolskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim i łódzkim. Aktywność największych producentów drobiu w powiecie żuromińskim i mławskim doprowadziła w krótkim czasie do powstania tam zagłębia przemysłowych ferm stanowiącego fenomen na skalę Europy.
Dziś ekspansja ferm przemysłowych rozlewa się na Podlasie i Lubelszczyznę. W powiecie bialskim wokół wybudowanej niedawno przemysłowej ubojni drobiu firmy Wipasz, aktywnej też w rejonie Żuromina i Mławy, planowane są liczne fermy, na ponad milion sztuk drobiu każda. Niemal co tydzień otrzymujemy kolejne zgłoszenia od mieszkańców proszących o wsparcie w powstrzymaniu budowy gigantycznych kurników w pobliżu ich domów, ekologicznych gospodarstw, obiektów cennych kulturowo, czy wreszcie obszarów chronionych ze względu na walory przyrodnicze.
Na tę sytuację przyzwalają instytucje publiczne, zarówno samorządowe, jak i powołane do monitorowania stanu środowiska i reagowania w przypadku zagrożeń. Nie ma również prawa, które w skali całego kraju regulowałoby lokalizację i zakres funkcjonowania ferm przemysłowych. Ustawa odległościowa (odorowa) przez wiele lat pozostaje projektem.

Ponadto jego aktualny kształt w niewielkim tylko stopniu rozwiązałby podnoszony przez mieszkańców wsi problem. Natomiast na podstawie obowiązujących przepisów prawa zatrzymanie budowy fermy przemysłowej, najczęściej kończy się niepowodzeniem.

Koalicja Społeczna Stop Fermom Przemysłowym i Koalicja Żywa Ziemia domagają się natychmiastowego wprowadzenia moratorium na budowę nowych ferm przemysłowych w Polsce. W naszej ocenie jest to sprawa najwyższej wagi państwowej, kluczowa nie tylko z punktu widzenia zdrowia publicznego i ochrony środowiska, ale także bezpieczeństwa żywnościowego Polski.

Protest pod Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Po zakończeniu konferencji wspólnie z przedstawicielami społeczności wiejskich, udamy się pod siedzibę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdzie zamanifestujemy nasz sprzeciw wobec dalszej ekspansji ferm przemysłowych i zawłaszczeniu polskiej wsi przez związanych z tym sektorem inwestorów i koncerny pasożytujące na aktualnej sytuacji prawnej. Wspólna akcja pod hasłem “Tak umiera dziedzictwo polskiej wsi” zostanie zakończona złożeniem w biurze podawczym ministerstwa treści petycji ws. moratorium na budowę ferm przemysłowych.

Harmonogram wydarzenia

10:00 Rozpoczęcie konferencji:
Wprowadzenie – Justyna Zwolińska, Koalicja Żywa Ziemia
10:30 Przedstawienie wyników raportu epidemiologicznego – Jarosław Urbański, Zachodni Ośrodek Badań Społecznych i Ekonomicznych
10:45 Analiza raportu zleconego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska na potrzeby tzw. ustawy odległościowej – dr Jerzy Kupiec, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
11:00 Wystąpienia przedstawicieli społeczności lokalnych walczących z fermami w rejonie Podlasia, Lubelszyczny i Wielkopolski:
Maciej Trębicki
Ewa Osińska
Tomasz Niedźwiedziuk
Marzena Waligóra
11:50 Społeczności lokalne wobec ferm przemysłowych. Inicjatywa ws. moratorium na budowę ferm – Bartosz Zając, Koalicja Społeczna Stop Fermom Przemysłowym
12:00 Czas na pytania i dyskusję
12:30 Przerwa lunchowa
13:00 Przejście uczestników konferencji w kierunku budynku MRiRW
13:15 Protest pod MRiRW
14:00 Zakończenie

Dodatkowe informacje:

Petycja ws. moratorium na budowę ferm: LINK
Dodatkowe informacje o inicjatywie: LINK
Źródło: Informacja prasowa

Szczegóły wydarzenia

Termin nadsyłania zgłoszeń: 18.01.2023
Rozpoczęcie wydarzenia: 18.01.2023
Zakończenie wydarzenia: 18.01.2023
Miejsce wydarzenia: Warszawa
Organizator: Koalicja Społeczna Stop Fermom Przemysłowym i Koalicja Żywa Ziemia

Dane kontaktowe ↓

Najnowsze wydarzenia!

cała Polska
24.04.2024
- 30.04.2024
Cała Polska
22.04.2024
- 09.05.2024
cała Polska
24.04.2024
- 30.04.2024
Cała Polska
22.04.2024
- 09.05.2024

Odwiedź inne nasze portale

Całość na portalu edufin.pl

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!