„TRADYCYJNY SAD” to ogólnopolski projekt edukacyjny organizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa.
Projekt polega na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego minisadu składającego się z co najmniej 5 drzew sadzonych na ogólnodostępnym terenie.
Sad może zostać założony przy szkole, kościele, plebanii lub na działce należącej do gminy. Kładziemy nacisk na prowadzenie sadu w sposób naturalny tj. z doborem odpornych odmian dostosowanych do polskich warunków oraz zastosowaniem ekologicznego sposobu ochrony roślin, który ogranicza negatywny wpływ upraw na środowisko.
Projekt skierowany jest do wszystkich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.
W tym roku uczestnicy sami decydują o wyborze gatunku drzew owocowych, które znajdą się w minisadzie. Do wyboru są zarówno jabłonie, grusze, śliwy, czereśnie jak i wiśnie!
Zespoły, które tworzą nowy sad wybierają jeden gatunek tradycyjnych odmian drzew owocowych. Przykładowo, jeśli zespół wybierze jabłonie, będzie pracował nad projektem utworzenia minisadu z 5 drzewkami tradycyjnych odmian jabłoni.
Zespoły, które rozwijają istniejący już sad, mają dowolność w wyborze gatunków. Mogą wybrać 5 drzewek owocowych np. 2 drzewka tradycyjnych odmian śliw i 3 drzewka tradycyjnych odmian wiśni lub stworzyć dowolną inną konfigurację.
Żeby wziąć udział w projekcie wystarczy uzupełnić krótki formularz rejestracyjny.
Rejestracja zespołów trwa do 20 lutego 2023 r.
Na raport z realizacji zadań z pierwszego etapu czekamy do 13 marca 2023 r.
Zapisy już trwają!
Źródło: https://tradycyjnysad.pl/