6. edycja projektu Tradycyjny Sad

„TRADYCYJNY SAD” to ogólnopolski projekt edukacyjny organizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa.

Projekt polega na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego minisadu składającego się z co najmniej 5 drzew sadzonych na ogólnodostępnym terenie.

Sad może zostać założony przy szkole, kościele, plebanii lub na działce należącej do gminy. Kładziemy nacisk na prowadzenie sadu w sposób naturalny tj. z doborem odpornych odmian dostosowanych do polskich warunków oraz zastosowaniem ekologicznego sposobu ochrony roślin, który ogranicza negatywny wpływ upraw na środowisko.

Projekt skierowany jest do wszystkich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

W tym roku uczestnicy sami decydują o wyborze gatunku drzew owocowych, które znajdą się w minisadzie. Do wyboru są zarówno jabłonie, grusze, śliwy, czereśnie jak i wiśnie!

Zespoły, które tworzą nowy sad wybierają jeden gatunek tradycyjnych odmian drzew owocowych. Przykładowo, jeśli zespół wybierze jabłonie, będzie pracował nad projektem utworzenia minisadu z 5 drzewkami tradycyjnych odmian jabłoni.

Zespoły, które rozwijają istniejący już sad, mają dowolność w wyborze gatunków. Mogą wybrać 5 drzewek owocowych np. 2 drzewka tradycyjnych odmian śliw i 3 drzewka tradycyjnych odmian wiśni lub stworzyć dowolną inną konfigurację.

Żeby wziąć udział w projekcie wystarczy uzupełnić krótki formularz rejestracyjny.

Rejestracja zespołów trwa do 20 lutego 2023 r.

Na raport z realizacji zadań z pierwszego etapu czekamy do 13 marca 2023 r.

Zapisy już trwają!

Źródło: https://tradycyjnysad.pl/

Szczegóły wydarzenia

Termin nadsyłania zgłoszeń: 20.02.2023
Rozpoczęcie wydarzenia: 01.12.2022
Zakończenie wydarzenia: 20.02.2023
Miejsce wydarzenia: Cała Polska
Organizator: Fundacja Banku Ochrony Środowiska

Dane kontaktowe ↓

Odwiedź inne nasze portale

Całość na portalu edufin.pl

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!