30. Europejskie Dni Dziedzictwa w Instytucie!

10 września zapraszamy na 30. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa, która w tym roku występuje pod hasłem „Połączeni Dziedzictwem”. Tym razem w budynku Instytutu oraz na scenie przed nim królować będzie kultura mniejszości narodowych i etnicznych oraz grup etnograficznych żyjących w Polsce.

Na stoiskach z wyrobami i rzemiosłem ludowym będzie można zobaczyć i nabyć między innymi: krywulki, czyli tradycyjne łemkowskie ozdoby, wyroby drewniane z Kaszub i Śląska, a także malowanki zalipiańskie. Oczywiście będzie można samemu zostać „artystą ludowym” i pod okiem prawdziwych twórców wziąć udział w warsztatach i nauczyć się ukraińskiej sztuki robienia lalek motanek oraz tkania nadbużańskich pereborów.


Od godz. 13.30 rozpoczną się występy kapel i zespołów ludowych. Jako pierwszy zagra, zaśpiewa i zatańczy zespół Hajda Banda / Гайда Банда, który tworzą artyści z Polski i Białorusi. Wykona on tradycyjny repertuar tańców i pieśni z Podlasia, Zachodniej Białorusi i Polesia. Następnie zaprezentuje się Zespół Pieśni i Tańca „Kaszuby” z Kartuz, na którego program składają się tradycyjne kaszubskie piosenki, melodie, tańce i gadki.

Po nim będzie można posłuchać pieśni śpiewanych w języku wilamowskim w wykonaniu Regionalnego Zespu Pieśni i Tańca „Wilamowice”. Zespół Śpiewaczy „Rodyna” ze wsi Dubiażym przedstawi folklor Ukraińców z Podlasia. Usłyszymy tradycyjne pieśni obrzędowe, liryczne, żartobliwe i religijne, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Na zakończenie wystąpi Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”. Artyści zaprezentują się w strojach łemkowskich, które zrekonstruowano na podstawie oryginalnych elementów ubioru z Jaworek, Leluchowa, Nowej Wsi, Boguszy i Komańczy. Oprócz tradycyjnych pieśni zobaczymy także wiązankę tańców łemkowskich.

Jak zwykle nie zabraknie znakomitego jedzenia. Na stołach zastawionych przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich będzie można spróbować potraw z kuchni tatarskiej, śląskiej, ukraińskiej i białoruskiej.

Szczegółowe informacje na stronie:
www.nikidw.edu.pl.

Wstęp wolny!

Źródło: Informacja prasowa

Szczegóły wydarzenia

Termin nadsyłania zgłoszeń: 10.09.2022
Rozpoczęcie wydarzenia: 10.09.2022
Zakończenie wydarzenia: 10.09.2022
Miejsce wydarzenia: Warszawa
Organizator: NIKiDW

Dane kontaktowe ↓

Najnowsze wydarzenia!

Odwiedź inne nasze portale

Całość na portalu edufin.pl

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!