Zapraszamy do aplikowania w drugim naborze wniosków na inicjatywy dwustronne i regionalne. Nabór potrwa od 4 do 30 kwietnia 2024 roku. W ramach naboru organizacje społeczne mogą pozyskać środki na realizację międzynarodowych inicjatyw służących wymianie wiedzy i doświadczeń.
O naborze
Celem międzynarodowych inicjatyw jest wymiana wiedzy, know-how i doświadczeń pomiędzy polskimi organizacjami społecznymi a podmiotami z:
- Państw-Darczyńców Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Liechtenstein, Norwegia),
- Państw-Beneficjentów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Grecja, Węgry, Łotwa, Litwa, Malta, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry),
- Ukrainy.
Nabór wniosków trwa od 4 do 30 kwietnia 2024 r. Decyzje o dofinansowaniu inicjatyw zostaną podjęte do 15 maja br.
Pierwsza edycja naboru wniosków na inicjatywy dwustronne i regionalne trwała od 23 stycznia do 30 kwietnia 2023 roku. Informacje o przyznanych dotychczas dofinansowaniach inicjatyw znajdują się TUTAJ.
Na co można pozyskać środki?
W ramach naboru można uzyskać dofinansowanie:
- stażu w zagranicznej organizacji (doświadczenia edukacyjnego obejmującego wykonanie praktycznych zadań związanych z obszarem działalności danej organizacji),
- job-shadowingu w zagranicznej organizacji (doświadczenia edukacyjnego polegającego na obserwowaniu innej, bardziej doświadczonej osoby w pracy),
- innych form wymiany wiedzy, know-how i doświadczeń, takich jak: wyjazdy studyjne, wspólne warsztaty i szkolenia z udziałem podmiotów z różnych krajów, mentoring itp.
Finansowanie inicjatywy może wynieść:
- do 6 000 EUR w przypadku inicjatywy dwustronnej (tj. w przypadku partnera / partnerów z Państw-Darczyńców),
- do 5000 EUR w przypadku inicjatywy regionalnej (tj. w przypadku partnera / partnerów z Państw-Beneficjentów i Ukrainy).
Przyznane dofinansowanie może stanowić do 100% wydatków w ramach inicjatywy (nie jest wymagany wkład własny).
Wszystkie działania w ramach inicjatywy powinny zakończyć się nie później niż 30 września 2024 r. Z dofinansowania można pokryć wydatki poniesione od dnia ogłoszenia wyników naboru.
W przypadku inicjatyw obejmujących staże lub działania typu job-shadowing, taki element inicjatywy może trwać od 5 do 10 dni roboczych przeznaczonych bezpośrednio na wizytę w organizacji goszczącej.
Kto i jak może złożyć wniosek?
O dofinansowanie inicjatyw dwustronnych i regionalnych mogą starać się zarejestrowane w Polsce organizacje pozarządowe, które przynajmniej część swoich działań, wpisujących się w obszary wsparcia Programu AOFR, prowadzą poza terytorium m.st. Warszawy (niezależnie od miejsca rejestracji).
Wnioski muszą być złożone w partnerstwie z co najmniej jednym podmiotem z Państw-Darczyńców, Państw-Beneficjentów lub Ukrainy.
Wnioskodawcy nie muszą być grantobiorcami Programu Aktywni Obywatele-Fundusz Regionalny.
Jedna organizacja może złożyć wyłącznie jeden wniosek w ramach naboru.