Gwiezdne wojny i diamentowe asteroidy. Ameryka w kosmosie w XX, XXI i XXII wieku [WYKŁAD i ROZMOWA]

Czy widok XIX-wiecznych osadników ciągnących na zachód Ameryki Północnej i potężnych rakiet wynoszących ludzi w kosmos mają ze sobą coś wspólnego? Dlaczego bardziej niż kiedykolwiek powinniśmy patrzeć w górę i obserwować, co dzieję się w najbliższej nam przestrzeni kosmicznej? Zapraszamy na wykład Piotra Szyi, jurora w konkursie I Know America, i dyskusję pn. „Gwiezdne wojny i diamentowe asteroidy. Ameryka w kosmosie w XX, XXI i XXII wieku”. Spotkanie odbędzie się 20 czerwca 2022 r. w Auli widowiskowej przy Szkole w Lisewie. Wykład zostanie nagrany i opublikowany na naszym portalu Wszechnica.

 

W nadchodzącym roku szkolnym wystartuje XX edycja konkursu I Know America, który organizujemy wspólnie z Ambasadą USA w Warszawie, Ośrodkiem Studiów Amerykańskich UW i Amerykańską Izbą Handlową w Polsce. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was kilka jubileuszowych niespodzianek. Jedną z nich jest seria czterech wykładów, które zaplanowaliśmy we współpracy z Ambasadą USA w Warszawie.

 

Tego o USA nie dowiesz się w szkole

Pierwszy z nich pn. „Gwiezdne wojny i diamentowe asteroidy. Ameryka w kosmosie w XX, XXI i XXII wieku” odbędzie się już 20 czerwca 2022 r. o godz. 17:00 w Lisewie (gm. Lisewo, woj. kujawsko-pomorskie).

Piotr Szyja, juror i ekspert w konkursie I Know America, opowie o tym, jakie idee i przekonania natchnęły Amerykanów do ekspansji na zachód i czy echo tych myśli słychać do dzisiaj także w kosmosie (pun intended).

Piotr Szyja przyjrzy się też rosnącej zależności współczesnych społeczeństw od przesyłania danych oraz dostarczania produktów i usług za pomocą zdolności kosmicznych. Czy możliwym jest, że Gwiezdne Wojny staną się faktem i w przyszłości mocarstwa będą się bić nie o dominację na lądzie, wodzie, w powietrzu, czy w cyberprzestrzeni, ale też w przestrzeni kosmicznej?

Na koniec nasz gość zajrzy w przyszłość i opowie o rozwoju tzw. New Space lub Space 4.0, czyli trendu polegającego na rosnącej demokratyzacji i komercjalizacji przestrzeni kosmicznej. Swoistymi liderami tego trendu są amerykańscy (i nie tylko) przedsiębiorcy-celebryci, zwani „baronami kosmosu” – Elon Musk, Jeff Bezos, Richard Branson. Co to oznacza dla nas?

Na wszystkie te pytania postaramy się znaleźć odpowiedzi w trakcie wykładu. Po nim zapraszamy na poczęstunek, a następnie na rozmowę z Piotrem Szyją.

 

Gdzie i kiedy

Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich, a w szczególności dla uczniów i uczennic szkół średnich. Jeśli nie będziesz mógł, mogła przyjść na wykład, na portalu Wszechnica znajdziesz jego nagranie!

Spotkanie odbędzie się w Auli widowiskowej przy Szkole w Lisewie, ul. Toruńska 16, 86-230 Lisewo (woj. kujawsko-pomorskie, powiat chełmiński) w godzinach 17 – 19.

 

Zapisy

Osoby, które chcą przyjść na spotkanie prosimy o dołączenie do wydarzenia na Facebooku.

 

Przyjdź na wykład i dowiedz się, jak wygrać miesięczny wyjazd do USA

W trakcie spotkania goście nie tylko będą mogli wysłuchać wykładu i porozmawiać z prelegentem, ale też dowiedzieć się, co Fundacja Wspomagania Wsi i Ambasada USA w Warszawie oferują młodzieży.

Po wykładzie i rozmowie opowiemy o XX edycji konkursu wiedzy o USA „I Know America”, która startuje 1 września 2022 r. Do wygrania wyjazd na miesięczny program Benjamin Franklin Transaltantic Fellowship sponsorowany przez Departament Stanu USA, miesięczny staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Warszawie oraz trzy indeksy na studia pierwszego stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim.

Dowiecie się również o programie FLEX, czyli Future Leaders Exchange Program – całoroczny, w pełni finansowany przez Departament Stanu USA, program wymiany dla uczniów szkół średnich. W ramach programu polscy uczniowie mogą spędzić rok w amerykańskim liceum.

 

Szczegóły wydarzenia

Termin nadsyłania zgłoszeń: 20.06.2022
Rozpoczęcie wydarzenia: 20.06.2022
Zakończenie wydarzenia: 20.06.2022
Miejsce wydarzenia: Lisewo, woj. kujawsko-pomorskie
Organizator: Fundacja Wspomagania Wsi, Ambasada USA w Warszawie

Dane kontaktowe ↓

Najnowsze wydarzenia!

miejscowości do 20 000 mieszkańców
22.08.2023
- 17.11.2023
Cała Polska
18.09.2023
- 15.10.2023
Cała Polska
20.09.2023
- 18.10.2023
Młodzież z miejscowości, w których działały PGR-y
21.09.2023
- 30.11.2023
miejscowości do 20 000 mieszkańców
22.08.2023
- 17.11.2023
Cała Polska
18.09.2023
- 15.10.2023
Cała Polska
20.09.2023
- 18.10.2023

Odwiedź inne nasze portale

Całość na portalu edufin.pl

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!