Podróże z antropologią – zaproszenie na warsztaty dla młodzieży licealnej z woj. mazowieckiego

Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna serdecznie zaprasza szkoły licealne z woj. mazowieckiego do udziału w warsztatach przybliżających wybrane regiony świata z perspektywy antropologicznej – Afrykę, Azję, Europę i Oceanię. Celem zajęć jest także zwiększenie wiedzy dot. współczesnych procesów turystycznych, jak również przybliżenie, czym jest antropologia i jak wygląda prowadzenie etnograficznych badań terenowych.

Warsztaty odbywają się w ramach 4 ścieżek tematycznych (do wyboru):

  1. Wakacje w raju. Antropologiczne spojrzenie na współczesne podróżowanie
  2. Oblicza współczesnej Afryki
  3. Po drugiej stronie świata. Spotkanie z Oceanią
  4. Podróż jako droga do poznania siebie

Szczegółowe opis zajęć znajdują się w dalszej części wpisu.

Zajęcia trwają 2 godziny lekcyjne i realizowane są w szkołach licealnych z terenu woj. mazowieckiego.

Spotkania realizujemy do 16 grudnia 2022 r.

Zajęcia są bezpłatne i odbywają się w ramach projektu Podróże z antropologią realizowanego przez Stowarzyszenie „Pracownia  Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego.  Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministerstwa Edukacji i Nauki. Zadanie publiczne pn. Podróże z antropologią dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

 

Zgłoszenia na warsztaty

Zgłoszenia przyjmujemy do 28 października 2022 r. za pośrednictwem formularza umieszczonego na stronie https://etnograficzna.pl/podroze-z-antropologia-zaproszenie-na-warsztaty-dla-mlodziezy-licealnej-z-woj-mazowieckiego/. Liczba zajęć jest ograniczona – przewidujemy realizację 12 warsztatów.

Ze zgłoszeń, które napłyną, zespół projektu wybierze szkoły, w których przeprowadzone zostaną zajęcia. Głównymi kryteriami wyboru będzie kolejność zgłoszeń, uzasadnienie chęci uczestnictwa w projekcie, a także miejscowość realizacji zajęć – zgodnie z założeniami projektowymi min. 5 zajęć odbędzie się w liceach z miejscowości o ograniczonym dostępie do dodatkowej oferty edukacyjnej.

Informację o wynikach naboru podamy do dnia 31 października 2022 r.

W przypadku pytań prosimy o kontakt na adres: j.koscianska@etnograficzna.pl

 

Projekt Podróże z antropologią

Warsztaty towarzyszą projektowi Podróże z antropologią. Projekt ten powstał z chęci podzielenia się doświadczeniami wyniesionymi z badań etnograficznych. Wierzymy, że mogą być ciekawym źródłem wiedzy o współczesnym świecie.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie: podroze.etnograficzna.pl

Opisy zajęć

  1. Wakacje w raju. Antropologiczne spojrzenie na współczesne podróżowanie

 

Podróżujemy, poznajemy nowe regiony, kraje lub kontynenty, często bez zastanawiania się nad tym, czym właściwie jest turystyka i jaki ma ona wpływa na odwiedzane miejsca.

W czasie zajęć zastanowimy się, jakie kraje postrzegamy jako egzotyczne oraz jakie relacje zachodzą pomiędzy odwiedzającymi i odwiedzanymi.

 

Cele zajęć:

  • poszerzenie wiedzy o współczesnej turystyce i dziedzictwie;
  • refleksja nad definiowaniem pojęcia egzotyzacji;
  • spojrzenie na obustronne relacje turysta–miejscowy;
  • zwiększenie wiedzy o antropologii jako dyscyplinie naukowej oferującej wiedzę pozwalającą na głębsze zrozumienie poszczególnych regionów świata.

 

  1. Oblicza współczesnej Afryki

 

Co oznacza i skąd się wzięło określenie „Czarny Ląd”? Co młodzi Afrykanie sądzą o powszechnych stereotypach dotyczących Afryki? Czy fotografię wykonaną na jednej z ulic Johannesburga można pomylić ze zdjęciem zrobionym w Nowym Jorku czy San Francisco? Co wiemy o kraju, jakim jest Ghana? Zapraszamy na warsztaty poszerzające wiedzę o Afryce, skłaniające do refleksji nad stereotypami dotyczącymi kontynentu afrykańskiego oraz zachęcające do dalszego samodzielnego poszukiwania informacji o Afryce w literaturze antropologicznej.

 

Cele zajęć:

  • poszerzenie wiedzy o Afryce;
  • przełamywanie stereotypów o Afryce;
  • spojrzenie na Afrykę z perspektywy turystyki i podróży;
  • przybliżenie wybranych tematów podejmowanych w badaniach etnograficznych prowadzonych w Afryce;
  • zwiększenie wiedzy o antropologii jako dyscyplinie naukowej oferującej wiedzę pozwalającą na głębsze zrozumienie poszczególnych regionów świata.

 

  1. Po drugiej stronie świata. Spotkanie z Oceanią

 

Wyobraźmy sobie mapę świata, w której centrum leży Oceania – region, gdzie życie toczy się zarówno na lądach, jak i na wodzie. Jak z tej perspektywy wygląda świat, jaka jest codzienność mieszkańców Oceanii i jaką rolę odgrywają w niej turyści? Zapraszamy na warsztaty poszerzające wiedzę o Oceanii, skłaniające do refleksji nad tym, jak wygląda życie na wyspach i oceanie, co może być pomocne w świadomym podróżowaniu, a także zachęcające do dalszego samodzielnego poszukiwania informacji o Oceanii w literaturze antropologicznej.

 

Cele zajęć:

  • poszerzenie wiedzy o Oceanii;
  • spojrzenie na Oceanię z perspektywy turystyki i podróży;
  • przybliżenie wybranych tematów podejmowanych w badaniach etnograficznych prowadzonych w Oceanii;
  • refleksja nad wpływem miejsca i kultury, z której się pochodzi, jako czynników wpływających na postrzeganie świata;
  • zachęcenie do refleksyjnej, samoświadomej postawy podczas podróżowania i poznawania osób pochodzących z innych kultur;
  • zwiększenie wiedzy o antropologii jako dyscyplinie naukowej oferującej wiedzę pozwalającą na głębsze zrozumienie poszczególnych regionów świata.

 

  1. Podróż jako droga do poznania siebie

 

“Odnajdź siebie na końcu świata”, „Podróż w poszukiwaniu samego siebie” czy “Podróż jako terapia” to tylko kilka przykładów popularnych obecnie haseł turystycznych. Hasła te mają zachęcić do dalekiej podróży, dając obietnicę, że podróż ta przyniesie nie tylko relaks, ale też skieruje podróżujących na drogę do samopoznania czy pozwoli odetchnąć od współczesnego, zabieganego świata. Równolegle część osób, kierując się podobną motywacją, na podróże wybiera nie odległe destynacje, lecz miejsca znajdujące tuż obok.

Podczas zajęć zwrócimy uwagę na związek podróży, tożsamości i dziedzictwa, lecz podróżować będziemy nie po dalekich krajach. Odwiedzimy nowo-chłopów w Katalonii, a następnie udamy się do dawnej wsi Wolica będącej obecnie częścią warszawskiej dzielnicy Ursynów.

 

Cele zajęć:

  • zwrócenie uwagi na zjawisko podróżowania w celu odnalezienia swojej tożsamości;
  • refleksja nad własnymi motywacjami do podróżowania;
  • zapoznanie z terminami dziedzictwo materialne, niematerialne, oczywiste i nieoczywiste;
  • zachęcenie do podróżowania po najbliższej okolicy i odkrywania dziedzictwa lokalnego;
  • zwiększenie wiedzy o antropologii jako dyscyplinie naukowej oferującej wiedzę pozwalającą na głębsze zrozumienie poszczególnych regionów świata.

 

 

Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Podróże z antropologią” realizowanego przez Stowarzyszenie „Pracownia  Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego.  Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministerstwa Edukacji i Nauki. Zadanie publiczne pn. Podróże z antropologią dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

 

Źródło: Informacja prasowa

Szczegóły wydarzenia

Termin nadsyłania zgłoszeń: 28.10.2022
Rozpoczęcie wydarzenia: 24.10.2022
Zakończenie wydarzenia: 16.12.2022
Miejsce wydarzenia: Woj. mazowieckie
Organizator: Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna

Dane kontaktowe ↓

Najnowsze wydarzenia!

cała Polska
24.04.2024
- 30.04.2024
Cała Polska
22.04.2024
- 09.05.2024
cała Polska
24.04.2024
- 30.04.2024
Cała Polska
22.04.2024
- 09.05.2024

Odwiedź inne nasze portale

Całość na portalu edufin.pl

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!