Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Szkoła ponownie czy szkoła od nowa? Jak wygląda powrót do stacjonarnej edukacji? Raport Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Do jakiej szkoły naprawdę warto wracać? Zapraszamy do lektury raportu pt. „Szkoła ponownie czy szkoła od nowa? Jak wygląda powrót do stacjonarnej edukacji?”, wydanego przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej. Raport prezentuje wyniki badania przeprowadzonego na grupie ponad 1 600 nauczycielek i nauczycieli i prawie 4000 uczennic i uczniów. Dane zostały zebrane w pierwszych dniach po powrocie do szkoły stacjonarnej. Na podstawie wniosków z badań autorzy raportu apelują o wykorzystanie pandemicznego kryzysu jako szansy na zmianę w polskiej oświacie w kierunku budowania środowiska uczenia się sprzyjającego młodym ludziom.

szkola ponownie do tekstu

 

Wstępne wyniki badania pokazują, jak uczniowie i nauczyciele doświadczają powrotu do szkół. M.in.:

- Młodzi ludzie wracają do szkoły zestresowani, wystraszeni perspektywą weryfikacji ich wiedzy, często również zniechęceni. Odbudowanie ich motywacji do nauki i pozytywnego stosunku do szkoły będzie w najbliższych miesiącach stanowiło dla nauczycielek i nauczycieli duże wyzwanie.

- Zmęczeniu i zniechęceniu uczniów towarzyszy problem wyczerpania i wypalenia zawodowego nauczycieli. Świadomość tego problemu jest kluczowa dla dyrekcji szkół oraz wszystkich instytucji wspierających nauczycieli.

- Zgodnie z sugestiami MEiN deklarowanym priorytetem szkół jest teraz odbudowa relacji rówieśniczych i zadbanie o dobrostan uczniów. Wyzwaniem na jesień pozostaje zarządzenie różnicami edukacyjnymi, które pojawiły się w ostatnim roku; konieczne będzie wypracowanie sposobów pracy z klasą zróżnicowaną pod względem wiedzy i umiejętności oraz metod stopniowego redukowania tych różnicy.

- Około połowa uczennic i uczniów zobaczyła w ostatnim roku, że edukacja może wyglądać inaczej i być w tej formie skuteczna. Nastolatki doceniły edukację zdalną i elastyczność z niej wynikającą – spora część z nich nie chce wracać do szkoły, jaką zna sprzed pandemii. Konieczne jest podjęcie refleksji, jak odpowiedzieć na oczekiwania tej grupy i co z obecnego doświadczenia można i warto zachować.

Autorzy raportu piszą, że nie da się wrócić do szkoły sprzed pandemii i prezentują rekomendacje dotyczące zmian w szkolnictwie, zapraszając do dyskusji o tym, jak powinna wyglądać szkoła, która przygotowuje młodych ludzi do życia w postpandemicznej rzeczywistości. 

Raport można pobrać pod adresem: https://ceo.org.pl/publikacje/rozwoj-szkoly-i-doskonalenie/szkola-ponownie-czy-szkola-od-nowa-jak-wyglada-powrot-do 

Źródło: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx