Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

To nie jest kraj dla młodych ludzi. Dyskusja on-line 28 maja o godz.11.00

W piątek, 28 maja o godz. 11.00 Fundacja im. Stefana Batorego zaprasza na debatę poświęconą politycznej reprezentacji i sprawstwu młodych w starzejącym się społeczeństwie. Jak stworzyć warunki dla wykorzystania energii i tożsamościowego potencjału młodego pokolenia? Jak zapewnić sprawiedliwość międzypokoleniową? Dyskusja będzie tłumaczona na polski język migowy, a transmisja na żywo będzie dostępna na profilach Fundacji na Facebooku i YouTube.

to nie jest kraj dla młodych ludzi zajawka

Żadne z polskich pokoleń po 1989 roku nie osiągnęło poziomu tak wysokiej samodzielności generacyjnej, aby móc realnie wpływać na rzeczywistość oraz nadawać jej własne i rozpoznawalne cechy. Wiele wskazuje na to, że duże szanse, aby tego dokonać, ma właśnie dojrzewająca polska wersja pokolenia Z. Jeśli chodzi o poczucie wspólnej tożsamości i interesów generacyjnych oraz powszechność przekonania o konieczności przeprowadzenia zmian, którym nie podołają już starsi, dzisiejsi młodzi po raz pierwszy od lat niosą potencjał podobny do tego, jaki miało pokolenie „Solidarności”.

Jednakże sytuacja demograficzna polskiego społeczeństwa jest dramatycznie różna od ówczesnej i prawdopodobnie uniemożliwi wykorzystanie tej szansy. Młodych jest zwyczajnie zbyt mało, by ich głos przeważał w wyborczej arytmetyce - obecnie ludzi w wieku 18-29 jest 5,3 mln, a tych w wieku 65+ - 6,9 mln, w 2030 będzie to blisko 5 milionów 18-29 latków oraz 8 milionów osób w wieku 65 lat i starszych. W kolejnych dekadach ta dysproporcja będzie rosła jeszcze bardziej.

Jak stworzyć warunki dla wykorzystania energii i tożsamościowego potencjału młodych? Jak zapewnić sprawiedliwość międzypokoleniową w warunkach przejścia demograficznego? Co w tym kierunku czynić powinni sami młodzi, a co wymaga zmian systemowych?

Punktem wyjścia do rozmowy będzie opublikowany 21 maja przez Fundację raport autorstwa Michała Boniego Młodzi 2020 – w poszukiwaniu tożsamości

Zapraszamy!

Kontakt:

Piotr Kosiewski, Fundacja im. Stefana Batorego
tel. 22 536 02 72, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx