Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nowelizacja ustawy o ochronie praw zwierząt

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt - zakazująca hodowli zwierząt na futra oraz ograniczająca ubój rytualny - została przyjęta podczas zakończonego w czwartek (17 września) 17. posiedzenia Sejmu.

Nowelizacja ustawy o ochronie praw zwierząt oraz niektórych innych ustaw zakazuje hodowli zwierząt na futra (z wyjątkiem królików). Wprowadza ponadto ograniczenia uboju rytualnego – będzie on możliwy tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.   Ustawa przyznaje prawo do rekompensaty z budżetu państwa z tytułu zaprzestania chowu lub hodowli zwierząt futerkowych.  Nowelizacja wprowadza też zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych i usuwa cyrki z listy podmiotów, które mogą sprowadzać zwierzęta z zagranicy. Ustawa zakazuje również trzymania zwierząt domowych na uwięzi na stałe oraz używania kolczatek, zaś w przypadku tymczasowego uwiązania długość uwięzi musi wynosić minimum 6 m i zapewniać zwierzęciu korzystanie z powierzchni co najmniej 20 m.kw. Nowela zabrania trzymania zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby. Ustawodawca przewidział 12-miesięczne vacatio legis.

Ustawa będzie teraz przedmiotem prac Senatu.

Ustawa o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw uchwalona na pos. nr 17 dnia 17-09-2020 r.

Tekst ustawy w formacie html

Tekst ustawy w formacie pdf

Źródło: http://www.sejm.gov.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx