Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wyjazd na działkę nie jest wymówką. Do wtorku, 19 maja, można dopisać się do spisu wyborców

Tak, jak podczas pierwszej tury wyborów, tak i teraz wyborcy skorzystać mogą podczas głosowania z szeregu ułatwień. Osoby niepełnosprawne oraz starsze, a także te, które w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem zameldowania mają możliwość oddania głosu. W pierwszej turze z ułatwień skorzystało łącznie 295 275 osób (2% wszystkich, którzy poszli do urn).

Do wtorku, 19 maja, można dopisać się do spisu wyborców w dowolnie wybranym lokalu wyborczym. Potrzebny będzie do tego jedynie dowód tożsamości. Nieco więcej czasu mają osoby, które przebywają za granicą – mogą dopisać się do spisu wyborców u konsula jeszcze do czwartku 21 maja. Drugą możliwością, odpowiadająca potrzebom tych wyborców, którzy wyjadą tylko na weekend, jest pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. Takie zaświadczenie pobieramy we własnym urzędzie gminy, a uprawnia nas ono do głosowania w dowolnie wybranym lokalu wyborczym. Zaświadczenie możemy pobrać aż do piątku (22 maja).

Osobom, które zdążyły zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego, przypominamy, że kartę do głosowania z zaznaczonym głosem, trzeba włożyć do koperty na kartę do głosowania i kopertę tę zakleić  - niezaklejenie koperty na kartę do głosowania powoduje, że głos jest nieważny. Po zaklejeniu koperty z kartą do głosowania trzeba włożyć ją do kolejnej koperty - koperty zwrotnej, zaadresowanej na adres obwodowej komisji wyborczej, wraz z podpisanym osobiście oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Brak osobiście podpisanego oświadczenia również unieważnia głos (podczas I tury wyborów aż 1532 głosów oddanych korespondencyjnie nie zostało uwzględnionych z tego właśnie powodu!). Kopertę zwrotną zawierającą zaklejoną kopertę z oddanym głosem oraz oświadczenie należy osobiście nadać na poczcie (lub wcześniej zanieść do Urzędu Gminy czy w dniu wyborów osobiście zanieść do lokalu wyborczego). Głosy wrzucone do skrzynki pocztowej są nieważne.

Zgodnie z danymi Państwowej Komisji Wyborczej podczas pierwszej tury wyborów z dostępnych ułatwień głosowania skorzystało łącznie 295 275 wyborców (czyli 2% wszystkich głosujących). Najczęściej wybieraną opcją było głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania – w ten sposób głos oddało 128 086 osób, najwięcej – w województwie zachodniopomorskim. Nieco rzadziej głosowano przez dopisanie się do spisu wyborców (118 419 głosów). Przez pełnomocnika głosowało 5 956 osób. Zamiar głosowania korespondencyjnego, dostępnego w tym roku po raz pierwszy dla wszystkich wyborców, podczas pierwszej tury wybrało 42 814 wyborców, jednak aż 20% z nich nie odesłało przesłanych im pakietów wyborczych. Dużo częściej głosowali w ten sposób wyborcy za granicą (34 085), niż w kraju (8 189).


 Jak oddać ważny głos?


Czym jest Koalicja Masz Głos, Masz Wybór?
Celem jej działania jest zachęcanie Polaków do licznego i świadomego udziału w wyborach. Koalicja nie prowadzi agitacji na rzecz określonych opcji politycznych, komitetów wyborczych czy kandydatów. Koalicja Masz Głos, Masz Wybór od lat prowadzi kampanie profrekwencyjne np. „Zmień kraj, idź na wybory” (przed wyborami parlamentarnymi w 2007 roku), „Pępek Europy” (przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku) i „Każdy powód jest ważny“ (przed wyborami samorządowymi w 2014 r.).

Członkowie koalicji:
Fundacja im. Stefana Batorego (koordynuje prace Koalicji), Centrum Edukacji Obywatelskiej, Forum Obywatelskiego Rozwoju FOR, Fundacja Projekt: Polska, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Instytut Spraw Publicznych, Izba Gospodarcza Reklamy Zewnętrznej, Izba Wydawców Prasy, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Konfederacja Lewiatan, Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, Stowarzyszenie Prasy Lokalnej, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Stowarzyszenie Szkoła Liderów.

Źródło: Biuro Prasowe - Masz Głos, Masz Wybór

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx