Zaproszenie na debatę „Nowy porządek? W stronę stabilnego i apolitycznego wsparcia organizacji obywatelskich

Po ośmiu wyjątkowo burzliwych dla społeczeństwa obywatelskiego latach jest okazja na nowe otwarcie. W jego ramach nie tylko warto włączyć organizacje społeczne w planowanie rozwiązań odpowiadających na palące problemy w kraju, ale również przygotować niezbędne tym podmiotom wsparcie.

W umowie koalicyjnej trzech komitetów wyborczych, ustanawiającej założenia do pracy przyszłego rządu, zadeklarowano: „Stworzymy system sprawiedliwego rozdziału środków publicznych, w którym jedynym kryterium będą merytoryczne wartości projektów zgłaszanych przez NGO-sy, a nie poglądy ich członków.” Jakie dokładnie rozwiązania mogą kryć się za tym zapisem? W jaki sposób będą one odpowiadały na wyzwania, z którymi borykają się organizacje społeczne od wielu lat? Na czym będzie polegało zlikwidowanie problemów, narosłych przez 8 lat rządów prawicowo-populistycznych? A przede wszystkim, jak należy zorganizować różnorodne mechanizmy wsparcia finansowego organizacji społeczeństwa obywatelskiego, by mogły one uzyskać stabilność działania i uniezależnić się od sytuacji politycznej w kraju?

Temu, jak należy zorganizować wsparcie dla organizacji obywatelskich przyjrzymy się na otwartej debacie. Do udziału w niej zaprosiliśmy osoby reprezentujące ugrupowania, które podpisały umowę koalicyjną po październikowych wyborach oraz te pochodzące z najważniejszych federacji organizacji pozarządowych (OFOP i Forum Darczyńców). Ich rozmowa towarzyszy ukazaniu się kolejnej edycji raportu Indeks Stabilności Organizacji Społeczeństwa Obywatelskiego – Polska 2022 (wersja w języku angielskim jest dostępna TUTAJ).

Od 2005 roku za opracowanie tej analizy na zamówienie Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) odpowiada Instytut Spraw Publicznych. Co roku przyglądamy się w niej trendom rozwoju sektora organizacji obywatelskich w siedmiu obszarach dotyczących: otoczenia prawnego, zdolności organizacyjnych, kondycji finansowej, rzecznictwa, świadczenia usług, infrastruktury wsparcia sektora oraz jego wizerunku publicznego.

W dyskusji wezmą udział:

•    Michał Braun, Koalicja Obywatelska
•    Agnieszka Buczyńska, Polska 2050
•    Karolina Dreszer-Smalec, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP)
•    Anita Kucharska-Dziedzic, Nowa Lewica
•    Magdalena Pękacka, Forum Darczyńców
•    Dorota Olko, Lewica Razem

Wstęp i prowadzenie: Filip Pazderski, Instytut Spraw Publicznych.

We wprowadzeniu do dyskusji zostaną przedstawione główne obserwacje z Indeksu Stabilności CSO – Polska dotyczące najważniejszych zmian z ostatnich lat (zob. csosi.org).

Serdeczne zapraszamy do udziału fizycznego (UWAGA: obowiązuje wcześniejsza rejestracja TUTAJ!) lub śledzenia transmisji debaty na naszym profilu na FB.

WIĘCEJ INFORMACJI

Źródło: Informacja nadesłana do redakcji

Szczegóły wydarzenia

Termin nadsyłania zgłoszeń: 29.11.2023
Rozpoczęcie wydarzenia: 29.11.2023
Zakończenie wydarzenia: 29.11.2023
Miejsce wydarzenia: Warszawa, on-line
Organizator: Instytut Spraw Publicznych

Dane kontaktowe ↓

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!