Zaproszenie na bezpłatne warsztaty dla interesujących się herstorią, genealogią i odkrywaniem swojej przeszłości

Profesor Jacek Purchla powiedział, że “Skoro dziedzictwo należy do nas wszystkich, to nie jest domeną wąskiej grupy ekspertów. Jego wartość wyznaczają użytkownicy.” Wychodząc z tego założenia zapraszamy Was – spadkobierczynie i spadkobiercy na warsztaty przy jednym stole poświęcone wspólnemu odkrywaniu (stąd nazwa wydobywcze) herstorii swoich przodkiń.

W tym momencie zawsze pojawia się pytanie: A dlaczego nie przodków? Cóż. Uważamy, że historie naszych przodkiń nie wybrzmiewają tak dobrze w społeczeństwie jak historie mężczyzn. Wszędzie słyszymy o bohaterach, żołnierzach, mężczyznach, którzy heroicznie bronili naszych granic, naszego społeczeństwa i wnosili w nie coś wielkiego. Gdzie wtedy były te “zwykłe” kobiety? Czym się zajmowały? Jakie pełniły funkcje? Dlaczego mamy skłonność do umniejszania wagi ich poczynań?

Chcemy nazwać profesje, które wykonywały nasze przodkinie, nazwać to czym się zajmowały (oficjalnie i nieoficjalnie). W dokumentach archiwalnych (np. cechowych) zazwyczaj nie ma o nich słowa. A przecież poza tym, że były żonami, matkami, ciotkami, babkami to były jednocześnie gospodyniami, rękodzielniczkami, rzemieślniczkami (nawet jeśli bez oficjalnie nadanej majsterii), handlarkami, artystkami, nauczycielkami, urzędniczkami, działaczkami, guwernantkami, zarządczyniami… etc.

Przybliżając opowieści o nich poprzez fotografie, zdjęcia cyfrowe, skany,  filmy, wycinki z gazet, dokumenty, kroniki, zapiski, pamiętniki, rodzinne pamiątki i przedmioty może uda nam się dać świadectwo ich życiu, pracy, działalności i twórczości.

Nasza działalność w tym zakresie zaczęła się już jakiś czas temu właśnie od próby zachowania tychże przedmiotów – znaków dziedzictwa. Jako archiwum społeczne zrzeszone w sieci archiwów społecznych Centrum Archiwistyki Społecznej staramy się inwentaryzować i archiwizować dziedzictwo przede wszystkim lokalne (m.in. to dotyczące naszych przodkiń) oraz digitalizować je w Otwartym Systemie Archiwizacji a następnie popularyzować na platformie Zbiory Społeczne.pl

Już drugi raz dzięki Małemu Grantowi uzyskanemu z Urzędu Miasta Krakowa mamy przyjemność przeprowadzić 4 warsztaty żeńszczyźniane oraz zorganizować wystawę.

Nasze zbiory oraz materiały związane z naszymi projektami (również zeszłoroczną edycję warsztatów w ramach Małego Grantu) zobaczycie tutaj: https://zbioryspoleczne.pl/archiwa/PL_1083

Chodźcie, odkryjmy razem nasze przodkinie. Zapisz się tutaj: https://forms.gle/HBBQigGBKUSYzRPj7

Źródło: Informacja nadesłana przez organizatora

Szczegóły wydarzenia

Termin nadsyłania zgłoszeń: 12.10.2023
Rozpoczęcie wydarzenia: 16.09.2023
Zakończenie wydarzenia: 13.10.2023
Miejsce wydarzenia: Kraków
Organizator: Fundacja ARTS

Dane kontaktowe ↓

Odwiedź inne nasze portale

Całość na portalu edufin.pl

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!