Wybory dla społeczeństwa obywatelskiego – zaproszenie na szkolenie

Stowarzyszenie 61 (portal MamPrawoWiedziec.pl) i Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska zapraszają na szkolenie dla liderek i liderów lokalnych społeczności poświęcone obserwacji wyborów.

Stoimy na progu paroletniego cyklu wyborczego. Kampania wyborcza tak naprawdę już się rozpoczęła, mimo że zasady prawa wyborczego mówią co innego. Począwszy od jesieni 2023 do 2025 roku wybierzemy w Polsce naszych przedstawicieli i przedstawicielki do władz wszystkich szczebli. Wpłynie to na sposób funkcjonowania naszego państwa w kolejnych latach. Dlatego tak ważne jest, by nadchodzące wybory przebiegały zgodnie z międzynarodowymi standardami oraz sprzyjały zagwarantowaniu równych szans różnym kandydatom oraz reprezentację wszystkich interesów.

Wspólnie z uczestnikami, uczestniczkami i innymi organizacjami społecznymi chcemy:

  • zastanowić się nad tym, czym są wybory dla społeczności lokalnych i jak mieszkańcy widzą ich wagę;
  • jak możemy przygotować się do angażowania obywatelek i obywateli w obserwowanie rzetelności wyborów;
  • jak możemy informować obywatelki i obywateli o procesie wyborczym i zachęcać do głosowania;
  • jakie elementy są krytyczne dla rzetelnych wyborów.

Jeśli aktywnie działasz na rzecz lokalnej społeczności gromadząc wokół siebie innych mieszkańców, jesteś osobą, dla której w życiu publicznym liczą się takie wartości, jak solidarność, równość wobec prawa, przejrzystość oraz chcesz rozwijać obywatelsko siebie i swoją wspólnotę, zapraszamy Cię na nasze wydarzenie.

Szkolenie będzie towarzyszyło 22. Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu Watch Docs. Dlatego zapraszamy Cię na cały cykl wydarzeń zaplanowany od 8 do 10 grudnia 2022 roku w Warszawie. Odbędzie się on w dwóch częściach.

Część szkoleniowa. 8 grudnia od 12.00 do 19.00 i 9 grudnia od 9.00 do 15.00 (czwartek i piątek).

Tę część poświęcimy dyskusji, przekazaniu wiedzy, poznaniu się. Zakładamy, że osoby uczestniczące będą pochodziły z różnych środowisk i to postrzegamy jako najważniejszą wartość. Chcemy:

  • Usłyszeć o Twoim doświadczeniu związanym z wyborami, obawach i nadziejach, osobach do których docierasz, skojarzeniach.
  • Przekazać Ci wiedzę o prawie regulującym proces wyborczy oraz głównych momentach, którym warto się przyglądać i sposobach identyfikacji ewentualnych nieprawidłowości.
  • Zainspirować Cię możliwością włączania się w tematy wyborcze podejmowane przez organizacje społeczne oraz zachęcić do zbudowania lokalnej grupy zajmującej się takimi zagadnieniami.

Zakładamy, że w spotkaniu weźmie udział około 40 uczestników i uczestniczek – liderek i liderów.

Część rozwojowa i świętowanie Dnia Praw Człowieka. 9 i 10 grudnia (wyjazd 11 grudnia).

Jeśli zechcesz poświęcić jeszcze trochę czasu na sieciowanie się i swój rozwój, zapraszamy Cię na dodatkowe, wyjątkowe wydarzenie – 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka.

  • 9 grudnia wieczorem odbędzie się pokaz filmu „Delikado. Obronić las” i dyskusja o metodach oddziaływania na decyzje polityczne. Co działa? Co daje nam nadzieję? Co nas rozczarowuje?
  • 10 grudnia rano odbędzie się pokaz pokaz fragmentów powstających dopiero filmów dokumentalnych i dyskusja o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i w Ukrainie. Na temat spojrzymy oczami reżyserów, którzy wychodzą z roli obserwatorów i stają się aktywistami. Dlaczego tak się dzieje? Co w tym wyjątkowego? Co może dać nam zacieśniający się sojusz artystyczno-aktywistyczny? Jakie przeszkody napotyka?
  • W ciągu dnia spędzimy czas na dyskusjach w podgrupach, a wieczorem obejrzymy wspólnie film zamykający Festiwal i będziemy świętować Dzień Praw Człowieka podczas imprezy.

Organizatorzy zapewniają bezpłatne uczestnictwo w całości wydarzenia, wliczając koszty zakwaterowania (od 8 do 11 grudnia) i wyżywienia. Możliwe jest też uzyskanie zwrotu kosztów podróży. 

Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego na spotkanie. Zgłoszenia przyjmujemy do 23 listopada. Potwierdzenia przyjęcia wyślemy najpóźniej 29 listopada 2022 roku.

Uczestnictwo w całości szkolenia (8 i 9 grudnia) jest obowiązkowe dla osób przyjętych na szkolenie. Udział w 22. Międzynarodowym Festiwal Filmowy Watch Docs jest fakultatywne, ale wymaga deklaracji w formularzu.

Jeśli masz pytania związane z udziałem w wydarzeniu, to skontaktuj się z Martą Krzynówek: marta.krzynowek@siecobywatelska.pl, tel. tel. 665 704 616.

LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO

Szkolenie finansowane jest ze środków Foundation Open Society Institute oraz stanowi część projektu realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.                                                                  

Źródło: https://siecobywatelska.pl

Szczegóły wydarzenia

Termin nadsyłania zgłoszeń: 23.11.2022
Rozpoczęcie wydarzenia: 08.12.2022
Zakończenie wydarzenia: 10.12.2022
Miejsce wydarzenia: Warszawa
Organizator: Stowarzyszenie 61 i Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska

Dane kontaktowe ↓

Najnowsze wydarzenia!

Cała Polska
03.04.2024
- 22.04.2024
Obszary do 20 tyś. mieszkańców
20.02.2024
- 25.04.2024
Cała Polska
03.04.2024
- 22.04.2024
Obszary do 20 tyś. mieszkańców
20.02.2024
- 25.04.2024

Odwiedź inne nasze portale

Całość na portalu edufin.pl

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!