V. edycja Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo”

Czy mamy szansę na samowystarczalność energetyczną wsi?

Jakie są perspektywy polskiego sektora energetycznego? Czy jesteśmy w stanie przezwyciężyć skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę? Jakie są szanse rozwoju odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich? Jakie bariery musimy pokonać w tym obszarze? To pytania, które zostaną postawione podczas V. edycji Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo”, odbywającej się 21 października br. w Grodnie k. Międzyzdrojów.

O zielonej energii będącej przyszłością wsi oraz efektywności energetycznej obszarów wiejskich w Polsce dyskutować będą przedstawiciele resortu gospodarki, organizacji pozarządowych, branżowych i środowisk naukowych, a także samorządowcy, politycy i przedsiębiorcy. Wprowadzenia w tematykę konferencji dokonają Kadri Simson, komisarz ds. energii UE, oraz prof. Jerzy Buzek, przewodniczący rady programowej Fundacji EFRWP, członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego.

Podczas październikowego wydarzenia odbędą się dwa panele: Samowystarczalność energetyczna obszarów wiejskich oraz Doświadczenia w zakresie realizacji inwestycji OZE na obszarach wiejskich.

 

Samowystarczalność energetyczna obszarów wiejskich

W ramach pierwszego panelu omówione zostaną możliwości wsparcia energetyki odnawialnej, a w szczególności biogazowni w zakresie polityki energetycznej na terenach rozproszonych w Polsce. W obliczu widma kryzysu energetycznego w Europie po agresji Rosji na Ukrainę, wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energetycznych jest jednym z najistotniejszych zagadnień, dla których należy szukać pilnych, a zarazem efektywnych rozwiązań.

 

W panelu wezmą udział:

  • Henryk Kowalczyk – wicepremier RP, minister odpowiedzialny za rolnictwo i energetykę na obszarach wiejskich
  • Norbert Lins – przewodniczący parlamentarnej Komisji ds. rolnictwa i rozwoju wsi (AGRI)
  • Teresa Czerwińska – wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego
  • Jerzy Buzek – przewodniczący Rady Programowej Fundacji EFRWP, członek komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE
  • Narcis de Carreras Roques – prezes GD4s

 

Doświadczenia w zakresie realizacji inwestycji OZE na obszarach wiejskich

Tej kwestii poświęcony będzie drugi panel. Towarzyszyć mu będzie dyskusja ekspercka o doświadczeniach przedsiębiorców i inwestorów w obszarze realizacji przedsięwzięć OZE w Polsce – od etapu projektowania i realizacji do użytkowania przedmiotowych instalacji. Poruszony zostanie również temat perspektywy intensyfikacji wsparcia i rozwoju tej gałęzi energetyki w obliczu obecnej sytuacji gospodarczej.

Dyskutować o tym będą zaproszeni goście:

  • Grzegorz Brodziak – prezes zarządu Goodvalley AGRO S. A.
  • Krzysztof Dziaduszyński – członek zarządu PAK PCE Fotowoltaika Sp. z o.o.
  • Marcin Laskowski – prezes zarządu PGB Inwestycje Sp. z o.o.
  • Ryszard Pawlik – doradca parlamentarny Jerzego Buzka, posła do PE
  • Mateusz Balcerowicz – dyrektor Departamentu Innowacji w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.

 

Kryzys gospodarczy, wyrażający się m.in. szalejącymi cenami gazu i energii elektrycznej, wymusza poszukiwanie skutecznych rozwiązać łagodzących jego skutki. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym kryzysem są odnawialne źródła energii, o których będziemy dyskutować podczas konferencji. Jak najszersze wykorzystanie źródeł odnawialnych, a także zwiększenie efektywności energetycznej na terenach miejskich i wiejskich to jedno z założeń Europejskiego Zielonego Ładu. W ostatnich latach widoczny jest dynamiczny rozwój zielonej energetyki na terenach wiejskich, ale nie brakuje też ograniczeń i wyzwań związanych z rozwojem branży OZE. Czy jesteśmy w stanie zintensyfikować rozwój OZE na obszarach wiejskich, a jednocześnie przezwyciężyć istniejące bariery? Czy OZE są jedyną drogą do osiągniecia samowystarczalności energetycznej? Tym między innymi rozważaniom poświęcona będzie tegoroczna konferencja w Międzyzdrojach– mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji EFRWP.

 

Program konferencji dostępny jest na stronie: https://www.forum-grodno.pl/agenda/.

 

„Energetyka, Środowisko, Rolnictwo” to cykl prestiżowych konferencji poświęconych problematyce bezpieczeństwa energetycznego, środowiska naturalnego oraz rolnictwa w kontekście rozwoju obszarów wiejskich w Polsce oraz Unii Europejskiej. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i Agro Promotion.

 

Konferencja odbędzie się w Centrum Współpracy Międzynarodowej Grodno k. Międzyzdrojów. Wszystkich zainteresowanych technologią odnawialnych źródeł energii i ochroną środowiska na obszarach wiejskich zapraszamy do rejestracji poprzez stronę: https://www.forum-grodno.pl/.

 

***

Już od ponad 30 lat Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich oraz pomaga zmieniać wizerunek polskiej wsi. Działalność EFRWP skupia się na wspomaganiu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz realizacji szeregu inicjatyw i projektów edukacyjnych oraz społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

W 2015 roku Fundacja utworzyła w Grodnie k. Międzyzdrojów (woj. zachodniopomorskie) Centrum Współpracy Międzynarodowej, gdzie prowadzi część swojej działalności statutowej. W CWM Grodno realizowane są projekty w dziedzinie ochrony przyrody, nauki, edukacji, kultury oraz konferencje. Jedną z nich jest cykl „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo”, w ramach którego w gronie m.in. ekspertów, przedstawicieli rządu i agencji rządowych, poruszane są najistotniejsze tematy związane z odnawialnymi źródłami energii i ochroną klimatu.

Więcej o Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej: www.efrwp.pl

Konferencje „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo” organizowane są przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion.

Źródło: Informacja prasowa

Szczegóły wydarzenia

Termin nadsyłania zgłoszeń: 20.10.2022
Rozpoczęcie wydarzenia: 21.10.2022
Zakończenie wydarzenia: 21.10.2022
Miejsce wydarzenia: Grodno k. Międzyzdrojów
Organizator: EFRWP we współpracy z Agro Promotion

Dane kontaktowe ↓

Odwiedź inne nasze portale

Całość na portalu edufin.pl

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!