Szkolenie dla obywatelskich obserwatorów wyborów (25-26 sierpnia, Poznań)

Zasady finansowania kampanii wyborczej i metody identyfikacji nieprawidłowości w tym zakresie, zwłaszcza wykorzystania zasobów publicznych i podmiotów prawnych.

Instytut Spraw Publicznych zaprasza do udziału w szkoleniu, skierowanym do osób zainteresowanych monitorowaniem przebiegu kampanii wyborczych w Polsce w 2023 i 2024 roku!

 

Jego uczestnicy i uczestniczki będą mogli lepiej poznać:

– wynikające z regulacji prawnych zasady dotyczące finansowania kampanii wyborczych – czyli kto ma prawo prowadzić agitację wyborczą i ją finansować oraz gdzie można poszukiwać informacji dotyczących tych zagadnień,

– rodzaje nieprawidłowości występujących w poprzednich kampaniach, polegające na wykorzystaniu zasobów publicznych do finansowania agitacji wyborczej, w tym w szczególności zasobów podmiotów państwowych lub kontrolowanych przez władze publiczne (jak przedsiębiorstwa państwowe lub komunalne, fundacje, itd.),

– metody identyfikacji ww. nieprawidłowości, w tym z wykorzystaniem narzędzi online,

– sposoby dokumentacji i raportowania zidentyfikowanych nieprawidłowości.

A to tylko część zagadnień, o których będzie mowa. W trakcie szkolenia położymy szczególny nacisk na przekazanie osobom w nim uczestniczącym wiedzy i praktycznych umiejętności użytecznych w monitorowaniu kampanii wyborczych, jak również generalnie w ocenie procesów zachodzących w życiu publicznym.

UWAGA: obowiązuje rejestracja za pomocą FORMULARZA (będzie otwarty do wtorku 15 sierpnia br. do godz. 23.59).

Szkolenie odbędzie się w formie stacjonarnej w centrum Poznania. Zajęcia rozpoczną się o godzinie 11.00 w piątek 25 sierpnia i zakończą ok. 17.30 w sobotę 26 sierpnia. Osobom, które dokonają rejestracji za pomocą FORMULARZA oraz otrzymają potwierdzenie o przyjęciu na szkolenie od jego organizatora, czyli od Instytutu Spraw Publicznych, zostaną pokryte koszty podróży oraz zapewnione zakwaterowanie i pełne wyżywienie.

Do udziału w szkoleniu zapraszamy w pierwszej kolejności osoby z zachodniej, północnej i centralnej Polski, tzn. z województw: wielkopolskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego. Dopuszczamy jednak także możliwość udziału wyjątkowo zmotywowanych osób z innych części kraju

Zgłoszenia przyjmujemy do wtorku 15 sierpnia br. do godz. 23.59. Wszystkie zakwalifikowane do udziału osoby zostaną poinformowane o tym do czwartku 17 sierpnia br. do godz. 16.00.

UWAGA: Prosimy o nie dokonywanie rezerwacji transportu przed otrzymaniem od organizatora informacji o przyjęciu na szkolenie. Wydatki poniesione bez wcześniejszej akceptacji ze strony ISP nie będą podlegały zwrotowi.

Zajęcia poprowadzą trenerzy z wieloletnim doświadczeniem w zakresie analizy finansowania polityki, kontroli tej materii oraz identyfikowania nieprawidłowości w tym obszarze:

dr Jarosław Kopeć – przez pond pięć lat pracował jako dziennikarz w Gazecie Wyborczej, gdzie był m.in. zaangażowany w serwisie BIQdata, zajmując się analizą i wizualizacją danych; współautor cyklu dziennikarskiego „Partia i Spółki”; wykłada programowanie, dziennikarstwo danowe i wizualizację danych na uczelniach publicznych i prywatnych; obronił doktorat na Wydziale “Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.

Filip Pazderski – prawnik i socjolog po Uniwersytecie Warszawskim oraz European Master’s Degree in Human Rights and Democratisation (E.MA) w Wenecji; Starszy analityk oraz Dyrektor Programu Demokracji i Społeczeństwa Obywatelskiego w ISP, gdzie specjalizuje się w funkcjonowaniu społeczeństwa obywatelskiego, edukacji obywatelskiej, partycypacji publicznej oraz jakości demokracji i instytucjach państwa prawa; był koordynatorem monitoringu przejrzystości finansowania wyborów samorządowych w Polsce w 2014 roku, współpracując z ponad 50 obserwatorami-wolontariuszami; wiceprezes europejskiej sieci organizacji obywatelskich European Civic Forum (ECF) oraz konsultant Rady Europy w dziedzinie edukacji i partycypacji obywatelskiej.

Źródło: https://www.isp.org.pl/

Szczegóły wydarzenia

Termin nadsyłania zgłoszeń: 15.08.2023
Rozpoczęcie wydarzenia: 25.08.2023
Zakończenie wydarzenia: 26.08.2023
Miejsce wydarzenia: Poznań
Organizator: Instytut Spraw Publicznych

Dane kontaktowe ↓

Najnowsze wydarzenia!

Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024
Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!