Narodowe Centrum Kultury ogłasza nabór wniosków do programu dotacyjnego SYNERGIE. Program jest elementem krajowego programu kulturalnego Prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej, przypadającej na okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku.
Termin składania wniosków to 4 listopada 2024 roku.
Założeniem programu jest propagowanie idei europejskich poprzez działania kulturalne w przestrzeniach wspólnych, a także wspieranie realizacji priorytetów Polskiej Prezydencji w Radzie UE: solidaryzmu społecznego i wspólnoty, wsparcia młodych w wejściu na rynek pracy, przy jednoczesnej aktywizacji i włączaniu w działania wszystkich grup wiekowych w myśl jednej z naczelnych idei społecznych UNESCO nikt nie pozostaje w tyle.
Program zakłada wsparcie realizacji projektów kulturalnych o wymiarze lokalnym, uwzględniających udział zagranicznych partnerów wywodzących się z państw członkowskich UE, EFTA oraz państw kandydujących do UE, którzy wzbogacą przedsięwzięcia swoją perspektywą.
Cel programu
Celem programu jest wsparcie projektów kulturalnych stwarzających warunki do wzmacniania przynależności lokalnych społeczności w Polsce do Unii Europejskiej oraz promowanie praw podstawowych Unii.
Jakie zadania obejmiemy wsparciem?
- organizację wydarzeń/widowisk artystycznych, w tym: koncertów, spektakli, wystaw, happeningów, którym towarzyszyć może realizacja warsztatów i innych działań edukacyjno-animacyjnych, z możliwym udziałem młodych twórców kultury z Polski lub państw członkowskich UE, EFTA czy państw kandydujących;
- realizację międzypokoleniowych zadań edukacyjno-animacyjnych, włączających społeczność lokalną, których elementem jest wydarzenie artystyczne, takie jak koncert, spektakl, wystawa, happening, z możliwym udziałem młodych twórców kultury z Polski lub państw członkowskich UE, EFTA czy państw kandydujących;
- rezydencje artystyczne młodych twórców kultury z Polski i pozostałych państw członkowskich UE, EFTA oraz państw kandydujących, zaproszonych do realizacji ze społecznością lokalną działań artystycznych, zwieńczonych wspólną prezentacją efektów rezydencji.
Kto może aplikować do programu?
Uprawnione do składania wniosków w programie są:
- samorządowe instytucje kultury (z wyłączeniem instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze instytucji kultury, dla których organizatorem jest minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze organizatorów samorządowych),
- organizacje pozarządowe.
Budżet i terminy realizacji zadań
Budżet, jaki przewidziany jest na realizację programu to 5 mln zł.
Wnioskodawcy mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości od 25 000 do 100 000 zł.
Termin rozpoczęcia i zakończenia realizacji zadania określa się od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku.
Sposób aplikowania
Złożenie wniosku do programu wymaga utworzenia konta i zalogowania się w systemie obsługi programów dotacyjnych NCK pod adresem: sop.nck.pl.
Wnioski składa się wyłącznie w formie elektronicznej. Na etapie naboru nie są wymagane jakiekolwiek dokumenty w formie papierowej.
Uwaga! Obowiązkowym załącznikiem na etapie naboru jest załączana do formularza elektronicznego w SOP umowa/porozumienie partnerskie (patrz § 7 Regulaminu programu).
Przed złożeniem wniosku zapoznaj się z Regulaminem programu.
Źródło: https://www.nck.pl/