Seminarium naukowe z rezonansem

24 lutego br. Muzeum zaprasza na seminarium naukowe z cyklu „Echa i rezonanse…” pn. „Codzienność miasteczek i wsi” promujące piąty numer „Biuletynu Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej”.

Wydarzenie to odbędzie się w godz. 10.00–14.00 w dworze z Brzezin w Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej przy ul. Wolskiej 36.

W programie znajduje się osiem referatów, które omawiają i poszerzają treści zawarte w publikacji.

W pierwszej części spotkania dyrektor Muzeum Jacek Bardan oraz dr Janusz Radwański będą mówić o procesach, które zmieniają nasze otoczenie, o tym, jak wieś staje się przedmieściem lub miasteczkiem. Dr Izabela Wodzińska opowie o zdrowym życiu w zagrodzie włościańskiej – jakie były założenia oraz jak wyglądały one w codziennej praktyce. Krzysztof Gorczyca z Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega zreferuje, jaką rolę pełniło słońce w wierzeniach mieszkańców regionu.

Druga część spotkania będzie miała nieco inną tematykę, prelekcje będą opierały się o badania nad specyficznymi tekstami – życzeniami i powinszowaniami. Dr hab. Kazimierz Sikora z Uniwersytetu Jagiellońskiego skupi się na gwarze, dr hab. Katarzyna Smyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na życzeniach smsowych oraz świecie, którego są świadectwem. Maria Kula z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i dr Jolanta Dragan z kolbuszowskiego Muzeum w swoich wystąpieniach poruszą temat wyjątkowej treści i tradycyjnej formy w winszowaniach kolędniczych i noworocznych Lasowiaków.

Każda z części zostanie podsumowana dyskusją.

Ze względu na obostrzenia związane z epidemią organizatorzy proszą o potwierdzenie swojego udziału w wydarzeniu do 21 lutego br. (tel.: 669 001 223, e-mail: recepcja@muzeumkolbuszowa.pl).

Szczegóły: www.muzeumkolbuszowa.pl

Szczegóły wydarzenia

Termin nadsyłania zgłoszeń: 21.02.2022
Rozpoczęcie wydarzenia: 24.02.2022
Zakończenie wydarzenia: 24.02.2022
Miejsce wydarzenia: Kolbuszowa
Organizator: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Dane kontaktowe ↓

Odwiedź inne nasze portale

Całość na portalu edufin.pl

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!