Trwa rekrutacja do projektu „Rzecznictwo na rzecz edukacji” prowadzonego przez Polski Związek Eksploratorów. Dążymy do zwiększenia aktywności i zaangażowania przedstawicieli NGO z całej Polski w proces kształtowania polityk publicznych i stanowienia prawa, głównie w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami. Do udziału w projekcie zapraszamy organizacje działające w w/w obszarach, ale także te, które po prostu chciałyby zwiększyć potencjał do pełnienia funkcji strażniczych oraz zwiększyć realny wpływ na stanowione prawo.
Szukamy uczestniczek i uczestników do zadania „Szkoła działań strażniczych”. Jest to cykl 6 szkoleń dla przedstawicieli organizacji pozarządowych (stowarzyszenia, fundacje, OSP itp.) – detektorystów, pasjonatów historii, muzealników itp.
Już 1 i 2 lutego startują szkolenia w województwie wielkopolskim, a niedługo kolejne opolskie, śląskie, małopolskie itd.
Obowiązują zapisy – osoby zainteresowane udziałem prosimy o kontakt na rzecznictwo.edu@pze.org.pl , a obsługa projektu skontaktuje się w sprawie rekrutacji.
Udział w szkoleniach jest bezpłatny.
Jeden dzień to jedno 6-godzinne szkolenia w godz. 9:00-15:00. Udział w projekcie oznacza uczestnictwo we wszystkich 6 szkoleniach w danym województwie.
Harmonogram uzupełniany jest na bieżąco, dostępny na stronie www.pze.org.pl w zakładce PROJEKT. Bieżące informacje także w mediach społecznościowych PZE.
Szkolenia w ramach zadania „Szkoła działań strażniczych” prowadzone są w formie warsztatowe, obejmują zagadnienia takie jak:
– Przepisy dotyczące poszukiwań-uzyskiwanie pozwoleń, obowiązki informacyjne;
– Zgłaszanie znalezisk, przepisy karne, sankcje, przykłady łamania prawa;
– Rola detektorystów w ochronie zabytków, dobre praktyki, przypadki takich działań w Polsce i za granicą;
– Technologie AI w działalności organizacji pozarządowych;
– Media społecznościowe jako sposób na promocję odpowiedzialnych działań;
– Korzystanie z map zabytków, narzędzia do monitorowania stosowania prawa przez administrację publiczną ochrony zabytków, platformy do zgłaszania i rejestracji znalezisk-przykłady zagraniczne, planowane zmiany przepisów w Polsce;
– Regulacje prawne związane z edukacją historyczną i wykorzystaniem materiałów edukacyjnych;
– Jakie efekty przynoszą obecne regulacje dotyczące poszukiwań?
– Monitorowanie działań instytucji publicznych w zakresie ochrony zabytków;
– Ocena wpływu działań detektorystów na lokalną społeczność i dziedzictwo kulturowe.
– Narzędzia i metody analizy danych, które mogą wspierać argumentację detektorystów
I wiele innych dostosowanych do potrzeb grup.
Uczestnicy szkoleń będą mogli również skorzystać ze wsparcia w zakresie wdrażania działań strażniczych w swojej organizacji. Czyli otrzymają poradę, wskazówki np. przy pisaniu wniosku o pozwolenie na poszukiwania, wniosku o dostęp do informacji publicznej, a także wskazówki gdzie szukać informacji publicznych, wytyczne odnośnie procedur administracyjnych itp.
—————————————————
Projekt: „Rzecznictwo na rzecz edukacji” FERS.04.06-IP.04-0067/23 realizowany przez Polski Związek Eksploratorów w partnerstwie z Fundacją „Merkury” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.
Źródło: Polski Związek Eksploratorów, informacja nadesłana do redakcji