Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej zachęca do składania wniosków w pilotażowym Programie dotacyjnym „Różnorodność Językowa”.
Dofinansowane zostaną przedsięwzięcia kulturalne realizowane w 2025 roku i obejmujące zachowanie, ochronę, rewitalizację, badania oraz popularyzację języków mniejszościowych, regionalnych i migranckich, gwar oraz dialektów występujących w Polsce, a także polskiego języka migowego (PJM).
To pierwszy państwowy program skupiony na tego typu zagadnieniach i najważniejsze narzędzie wsparcia innych podmiotów, stworzone w ramach działalności instytutu.
Główne zasady programu
Z programu „Różnorodność Językowa” mogą skorzystać samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe, koła gospodyń wiejskich, kościoły i związki wyznaniowe.
Dofinansowanie jest przeznaczone na pokrycie kosztów przedsięwzięć mieszczących się w jednej z sześciu następujących kategorii:
- przedsięwzięcia artystyczne;
- działania edukacyjne;
- spotkania, sympozja, konferencje oraz publikacja materiałów pokonferencyjnych;
- rozwój archiwów i repozytoriów, portali dokumentujących i gromadzących wiedzę o językach i kulturze z nim związanych;
- przygotowanie materiałów edukacyjnych do nauki języków mniejszościowych oraz lokalnych odmian językowych;
- przeprowadzenie kampanii społecznych, akcji społecznych wskazujących na wartości związane z wielojęzycznością i różnorodnością kulturową.
Minimalna kwota dofinansowania wynosi 20 000 zł. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 80 000 zł. Dofinansowanie może wynosić do 80% budżetu zadania, co oznacza, że wkład własny wynosi minimum 20% budżetu zadania.
Nabór wniosków trwa do 10 marca 2025 roku. Inicjatywę dotowaną w tegorocznej edycji Programu dotacyjnego „Różnorodność Językowa” należy zrealizować do 30 listopada 2025 roku.
Źródło: https://irjr.pl/