Polacy i Niemcy o sobie nawzajem – zaproszenie na prezentację książki i debatę

19 września 2022, g. 18:00 w Instytucie Goethego, przy ul. Chmielnej 13A w  Warszawie odbędzie się prezentacja książki i debata pn. „Sąsiedztwo w ramach. Polacy i Niemcy o sobie nawzajem”, na które serdecznie zapraszają organizatorzy: Instytut Spraw Publicznych, Niemiecki Instytut Spraw Polskich oraz Instytut Goethego w Warszawie.

Temat Niemiec i stosunków polsko-niemieckich nie schodzi w Polsce z pierwszych stron gazet. Jest też stale obecny podczas wystąpień czołowych polskich polityków, nieraz wykorzystywany dla celów wewnętrznej walki politycznej. Polaryzuje i emocjonuje. Niemcy z kolei nadal zbyt mało uwagi przykładają do poznania Polski, zrozumienia toczących się w niej procesów. Wojna w Ukrainie czy zatrucie wody w Odrze pokazało ponownie, jak szybko mogą rozprzestrzeniać się fake newsy, utarte stereotypy, niesprawiedliwe oskarżenia oraz wzajemna niewiedza o stanowisku sąsiada. Szkodzi to wzajemnym relacjom w momencie, kiedy dobrze funkcjonujące polsko-niemieckie partnerstwo jest szczególnie potrzebne.

Wzajemny wizerunek Polaków i Niemców jest w dużej mierze zdeterminowany przez obraz danego kraju, jaki przedstawiają niemieckie i polskie media. Teza ta jest również podstawą książki „Sąsiedztwo w ramach. Polacy i Niemcy o sobie nawzajem w przekazie prasowym”, bazującej na badaniach prasy ostatnich 20 lat. Wyniki tego badania zostaną zaprezentowane podczas wydarzenia. Wskazują one, że obraz drugiego kraju jest często osadzony w pewnych ramach interpretacyjnych, które można prześledzić na przestrzeni dziesięcioleci. Ramy te pomagają określić, jak mówi się o Polsce lub Niemczech i jak Polacy i Niemcy komunikują się ze sobą. Obraz Niemiec jako (hegemonicznego) wielkiego mocarstwa z roszczeniami do przywództwa w Europie, rozumienie stosunków polsko-niemieckich jako relacji nauczyciel-uczeń czy też ujmowanie ich w ramy metafory historycznej II wojny światowej to tylko kilka przykładów obrazu stosunków polsko-niemieckich jaki malują media. Podczas wspólnej dyskusji zastanowimy się, czy i jak te ramy interpretacyjne determinują obecną debatę polsko-niemiecką oraz jakie wnioski można z tego wyciągnąć dla wzajemnej komunikacji.

Program wydarzenia:

Prezentacja książki: „Sąsiedztwo w ramach. Polacy i Niemcy o sobie nawzajem w przekazie prasowym”

dr Justyna Arendarska, Uniwersytet Wrocławski

Bastian Sendhardt, Niemiecki Instytut Spraw Polskich (Deutsches Polen Institut)

 

Debata

Phillip Fritz, „Die Welt“

Łukasz Grajewski, „Tygodnik Powszechny”

dr Agnieszka Łada-Konefał, Niemiecki Instytut Spraw Polskich (Deutsches Polen Institut)

Moderacja: Monika Sieradzka, Deutsche Welle

Podczas wydarzenia dostępna będzie bezpłatnie książka: Justyna Arendarska, Agnieszka Łada-Konefał, Bastian Sendhardt, Sąsiedztwo w ramach. Polacy i Niemcy o sobie nawzajem w przekazie prasowym, Instytut Spraw Publicznych, Warszawa 2022

Prosimy o rejestrację za pośrednictwem formularza online

Po wydarzeniu zapraszamy na poczęstunek.
Wydarzenie odbędzie się w języku polskim.

 

Szczegóły wydarzenia

Termin nadsyłania zgłoszeń: 19.09.2022
Rozpoczęcie wydarzenia: 19.09.2022
Zakończenie wydarzenia: 19.09.2022
Miejsce wydarzenia: Warszawa
Organizator:

Dane kontaktowe ↓

Najnowsze wydarzenia!

Cała Polska
14.05.2024
- 30.09.2024
Cała Polska
16.05.2024
- 23.06.2024
Cała Polska
21.05.2024
- 31.10.2024
Cała Polska
14.05.2024
- 30.09.2024
Cała Polska
16.05.2024
- 23.06.2024
Cała Polska
21.05.2024
- 31.10.2024

Odwiedź inne nasze portale

Całość na portalu edufin.pl

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!