Pierwszy koncert z cyklu „Echa i rezonanse. Spotkania ze sztuką we dworze”

Echa i rezonanse

Kiedy w starym, drewnianym dworze w Brzezinach jeszcze tętniło życie, często jego ozdobą było wspólne muzykowanie. W salonie zbierali się domownicy, rezydenci i goście. Niektórzy grali, reszta zmieniała się w zasłuchaną publiczność.

Może otwierano okna, by zyskać bezcenny żabi akompaniament albo nawet słowika w charakterze niedoścignionego solisty? Może kucharki odkładały podzwaniające naczynia i przysiadały na moment, by przez kuchenne drzwi łowić perliste dźwięki? Być może dom cichł tak, by obecna była w nim tylko muzyka…?

W takiej atmosferze nie liczy się czas. Nie liczmy więc, ile minęło lat od dni świetności dworu, postarajmy się za to kontynuować dworskie muzykowanie. Już 27 listopada 2021 r. o godz. 18.00 odbędzie się w dawnej siedzibie rodu Morskich pierwszy koncert z cyklu „Echa i rezonanse. Spotkania ze sztuką we dworze”.

 

Niezwykle bogaty repertuar przedstawi duet: pani Anna Guja i pani Adrianna Maria Kafel. Artystki zagrają utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Giuseppe Maria Jacchiniego, Aleksandra Tansmana, Ignacego Jana Paderewskiego, Ludomira Różyckiego, Stanisława Moniuszki czy – znanej skansenowskim gościom – Marii Pomianowskiej, oraz melodie ludowe. Dźwięki popłyną tak samo z fortepianu i współczesnej wiolonczeli, jak i z klawesynu, wiolonczeli barokowej oraz suki biłgorajskiej i fideli płockiej. Warto bowiem zaznaczyć, że bohaterki tego wieczoru to osoby bardzo utalentowane.

Anna Guja jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Mirosława Herbowskiego oraz Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu dra Piotra Sałajczyka i dra Łukasza Trepczyńskiego. Studiuje instrumentalistykę w zakresie gry na klawesynie w klasie prof. Marka Pilcha i asystentki Anny Firlus. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Eugene Indjica, Barbarę Halską, Andrzeja Jasińskiego, Martina Jepsena, Ramute Vaitkeviciute, Rasę Jakutyte-Biveiniene, Marka Toporowskiego, Urszulę Bartkiewicz, Skipa Sempe, Oliviera Fortina i Marcię Hadjimarkos. Jest laureatką ponad 40 międzynarodowych konkursów w Polsce i za granicą. Występuje zarówno solo, w zespołach kameralnych oraz w orkiestrach, realizując partię basso continuo.

Adrianna Maria Kafel studiowała grę na wiolonczeli na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Doroty Imiełowskiej. Swoje umiejętności doskonaliła podczas zagranicznych programów stypendialnych m.in. na Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu i na Conservatorio Superior de Musica de A Coruña. Następnie rozpoczęła naukę gry na wiolonczeli barokowej na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Teresy Kamińskiej oraz kolejne studia magisterskie poświęcone grze na fideli kolanowej w klasie prof. Marii Pomianowskiej. Jest aktywnym muzykiem orkiestrowym, kameralnym, występuje również jako solistka w kraju i za granicą. Miała przyjemność współpracować z dyrygentami takimi jak Krzysztof Penderecki, Neville Marriner czy Alexander Liebreich. Występowała również na najnowszej płycie Marii Pomianowskiej „Sukotherapy”. Współzałożycielka duetu „Wspak” kontynuującego tradycje muzyczne Kresów Wschodnich oraz zespołu „La métamorphose Ensemble” prezentującego muzykę dawną. Laureatka licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów.

Muzeum serdecznie zaprasza na to wydarzenie!

Szczegółowy program koncertu:

 1. Jan Sebastian Bach – Preludium z Suity nr 1 – wiolonczela barokowa
 2. Paweł Szymański – Sarabanda z Une Suite De Pieces De Clavecin Par Mr Szymański – klawesyn
 3. Jan Sebastian Bach – Bourree 1 i 2 z Suity nr 3 – wiolonczela barokowa
 4. Giuseppe Maria Jacchini – Sonata a-moll op. 1 nr 8 – wiolonczela barokowa i klawesyn
 5. Joseph Marie Clément Dall’Abaco – Capriccio G-dur nr 8 – wiolonczela barokowa
 6. Giuseppe Maria Jacchini – Sonata C-dur op. 1 nr 10 – wiolonczela barokowa i klawesyn
 7. Suwany (melodia ludowa) – suka biłgorajska
 8. Karol Lipiński – Polonez – fortepian
 9. Anonim – Poloness Serra – suka biłgorajska i fortepian
 10. Ignacy Jan Paderewski – Mazurek F-dur – fortepian
 11. Ignacy Jan Paderewski – Mazurek G-dur – fortepian
 12. Maria Pomianowska – Kujawiaki – suka biłgorajska i fortepian
 13. Aleksander Tansman – Oberek – fortepian
 14. Ignacy Jan Paderewski – Menuet – wiolonczela i fortepian
 15. Maria Pomianowska – Obereczki i Polka – fidel płocka
 16. Ludomir Różycki – Nocturne – wiolonczela i fortepian
 17. Aleksander Tansman – Berceuse – fortepian
 18. Stanisław Moniuszko – Pieśń wieczorna – wiolonczela, fortepian i wokal

Informacje dotyczące rezerwacji biletów i płatności:

Koszt biletu to 45 zł. Rezerwacji można dokonać tylko telefoniczne (17 227 10 71 lub 669 001 223). Następnie na konto Muzeum należy wpłacić odpowiednią kwotę (w tytule przelewu prosimy wpisać: koncert, imię i nazwisko oraz liczbę osób, np.: koncert, Jan Kowalski, 2 osoby). Oto numer rachunku: 42 1240 2627 1111 0000 3253 6124. Rezerwacja jest zakończona po otrzymaniu na skrzynkę mailową wiadomości z potwierdzeniem z Muzeum. Bilety i pokwitowanie płatności zostaną wydane uczestnikom w dniu koncertu.

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie obowiązujących zasad: zachowanie dystansu, dezynfekcję rąk oraz zakrywanie ust i nosa.

Ewentualne zmiany dotyczące wydarzenia wynikające z przepisów sanitarnych związanych z sytuacją epidemiologiczną zostaną zamieszczone na stronie www.muzeumkolbuszowa.pl.

Szczegóły:  www.muzeumkolbuszowa.pl

Szczegóły wydarzenia

Termin nadsyłania zgłoszeń: 27.11.2021
Rozpoczęcie wydarzenia: 27.11.2021
Zakończenie wydarzenia: 27.11.2021
Miejsce wydarzenia: Kolbuszowa
Organizator: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Dane kontaktowe ↓

Odwiedź inne nasze portale

Całość na portalu edufin.pl

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!