OSP Potencjał Młodych. Pierwszy zjazd Szkoły Liderów OSP za nami!

Pierwszy stacjonarny zjazd Szkoły Liderów OSP za nami! Był to trening umiejętności liderskich dla młodych członków OSP i ich opiekunów. Dzięki pełnemu cyklowi szkolenia, które odbywa się w ramach projektu OSP-Potencjał Młodych, uczestnicy z wybranych jednostek OSP z całej Polski zyskają umiejętność efektywnego zarządzania w OSP, rozwiązywania problemów oraz bycia dobrym liderem w swojej społeczności.

W ostatni weekend marca br. niemal stu uczestników Szkoły Liderów OSP spotkało się w podwarszawskich Falentach, aby zmierzyć się z tematyką współczesnego liderstwa. Pierwszy zjazd poświęcony został roli lidera, funkcjonowaniu zespołów oraz budowaniu relacji wewnątrz grupy i poza nią. Program warsztatów pozwolił na dotknięcie wszelkich niezbędnych zagadnień takich jak: motywacja, samoświadomość, zaangażowanie, czy komunikacja. Przedyskutowane zostało funkcjonowanie OSP i rola osób reprezentujących ją w lokalnej społeczności.

Warsztatowa forma zajęć była idealną okazją na sprawdzenie pewnych mechanizmów w praktyce oraz poznaniu nowych metod pracy w grupie. Wspomniany charakter aktywności służył nie tylko efektywnemu przyswajaniu wiedzy, ale również pozwolił na integrację grupy i przyjemną wymianę doświadczeń. Pierwszy zjazd poświęcony był przede wszystkim rozwijaniu umiejętności miękkich oraz stał się idealną platformą na wymianę dobrych praktyk dla Ochotników z całej Polski, którzy aktywnie działają w swoich jednostkach na co dzień.

W ramach projektu przewidziane zostały jeszcze trzy stacjonarne zjazdy w różnych częściach kraju. Najbliższy odbędzie się w maju, gdzie poruszone zostaną kwestie związane z prawem, finansami oraz funkcjonowaniem jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

OSP – Potencjał Młodych to projekt ZOSP RP realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Klon/Jawor, którego działania skierowane są do młodzieży w OSP, osób pracujących z MDP oraz wszystkich tych, którzy zarządzają jednostkami bądź w przyszłości chcieliby to robić. Udział w inicjatywie umożliwia zdobycie profesjonalnej wiedzy z zakresu zarządzania OSP, pozwala nawiązać znajomości oraz pokazuje jak ważne jest aktywizowanie młodzieży w działaniach lokalnej społeczności. Dodatkowo, przeprowadzone zostały badania, dzięki którym określone potrzeby i oczekiwania ludzi młodych oraz kadry zarządzającej OSP. W ramach projektu powstanie specjalistyczny poradnik, będący źródłem wiedzy i inspiracji dla absolwentów Szkoły Liderów OSP oraz wszystkich członków jednostek w Polsce.

 

Czym jest projekt „OSP – Potencjał Młodych”?

To nowatorski projekt Związku OSP RP realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Klon/Jawor, umożlwiający zdobycie profesjonalnej wiedzy z zakresu zarządzania OSP, pozwala nawiązać znajomości oraz pokazuje jak ważne jest aktywizowanie młodzieży w działaniach lokalnej społeczności.

Problem, który chcemy rozwiązać poprzez projekt:
niedostateczny udział ludzi młodych w zarządzaniu jednostkami OSP.

Do kogo kierujemy działania?
W szczególności do młodzieży w OSP, osób pracujących z młodzieżą oraz wszystkich tych, którzy zarządzają jednostkami bądź w przyszłości chcieliby to robić.

Jakie działania?

  • badania środowiska OSP
  • Szkoła Liderów OSP
  • wizyty studyjne
  • poradnictwo formalno-prawne
  • wizyty i doradztwo eksperckie
  • przebudowa strony Związku OSP RP.

Okres realizacji:
marzec 2021 – sierpień 2023

Budżet projektu:
132 500,00 euro

Kontakt:

​Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Źródło: Informacja prasowa

Szczegóły wydarzenia

Termin nadsyłania zgłoszeń: 31.08.2023
Rozpoczęcie wydarzenia: 01.03.2021
Zakończenie wydarzenia: 31.08.2023
Miejsce wydarzenia: Cała Polska
Organizator: ZOSP RP realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Klon/Jawor

Dane kontaktowe ↓

Odwiedź inne nasze portale

Całość na portalu edufin.pl

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!