Oczy i obiektywy – poznaj świat filmów etnograficznych. Zaproszenie dla szkół na warsztaty

Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna zaprasza uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych  z woj. mazowieckiego (z wyłączeniem Warszawy) do udziału w warsztatach Oczy i obiektywy – poznaj świat filmów etnograficznych. Zajęcia są bezpłatne i odbywają się w ramach projektu Oczy i Obiektywy. Film – Etnografia – Edukacja.

Zajęcia trwają 5 godzin lekcyjnych i realizowane mogą być w szkołach, bibliotekach, domach kultury i innych placówkach edukacyjnych czy kulturalnych. Do zgłoszeń zapraszamy grupy zorganizowane (m.in. klasy szkolne, koła zainteresowań czy stałe grupy pozalekcyjne działające np. przy domu kultury).

Spotkania realizujemy do 16 grudnia 2022 r.

Opis zajęć

Z badaniami etnograficznymi wiąże się niepowtarzalna możliwość poznania drugiego człowieka i kultury, w której funkcjonuje. Jedną z metod badawczych i dokumentujących badania etnograficzne jest film.

Na warsztacie zaprezentujemy historię filmu etnograficznego, a także wspólnie z osobami uczestniczącymi zastanowimy się, o czym i w jaki sposób opowiada film etnograficzny. Krytycznie przeanalizujemy kilka dawnych i współczesnych obrazów i odpowiemy na pytanie z jakimi dylematami etycznymi mogą mierzyć się osoby tworzące filmy etnograficzne?

Zgłoszenia na warsztaty

Zgłoszenia przyjmujemy za pośrednictwem formularza umieszczonego na stronie https://etnograficzna.pl/zaproszenie-dla-szkol-z-woj-mazowieckiego-na-warsztaty-oczy-i-obiektywy-poznaj-swiat-filmow-etnograficznych/. Liczba zajęć jest ograniczona – przewidujemy realizację 2 warsztatów.

Formularz zgłoszeń jest aktywny w dniach 24-27 października. Ze zgłoszeń, które napłyną, zespół projektu wybierze dwie grupy, dla których przeprowadzone zostaną zajęcia. Informację o wynikach naboru podamy do dnia 31 października. Głównymi kryteriami wyboru będzie uzasadnienie chęci uczestnictwa w projekcie, a także miejscowość realizacji zajęć – zgodnie z założeniami projektowymi, preferować będziemy miejscowości o ograniczonym dostępie do oferty kulturalnej.

W przypadku pytań prosimy o kontakt na adres: j.koscianska@etnograficzna.pl

 

XVI Przegląd Filmów Etnograficznych Oczy i Obiektywy

Warsztaty towarzyszą XVI Przeglądowi Filmów Etnograficznych Oczy i Obiektywy, który odbędzie się w dniach 25-27 listopada 2022 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Organizatorem przeglądu jest Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna. Przegląd realizowany jest we współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie i Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.

Więcej informacji o Przeglądzie znajduje się na stronie: www.oczyiobiektywy.pl

Źródło: Informacja prasowa

 

 

 

 

 

Szczegóły wydarzenia

Termin nadsyłania zgłoszeń: 27.10.2022
Rozpoczęcie wydarzenia: 24.10.2022
Zakończenie wydarzenia: 16.12.2022
Miejsce wydarzenia: Woj. mazowieckie
Organizator: Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna

Dane kontaktowe ↓

Odwiedź inne nasze portale

Całość na portalu edufin.pl

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!