Fundacja Stocznia rozpoczyna narady lokalne o kosztach energii.
Ponad milion rodzin, czyli ok. 10% wszystkich gospodarstw domowych w Polsce, jest dotkniętych problemem ubóstwa energetycznego. Pośrednie konsekwencje tego zjawiska – zła jakość powietrza czy obciążenie systemu ochrony zdrowia – dotyczą nas wszystkich. Dlatego Fundacja Stocznia realizuje projekt Narada obywatelska o kosztach energii, który został zainaugurowany w marcu br. (przeczytaj relację i opinie ekspertów) i właśnie rozpoczyna lokalny etap narad.
Jako pierwsi w Polsce proponujemy mieszkankom i mieszkańcom wzięcie udziału w otwartej, ogólnopolskiej rozmowie na temat pomysłów na rozwiązania tego palącego problemu.
Zachęcamy Państwa do informowania o możliwości organizowania narad lokalnych o kosztach energii, w oparciu o przygotowane przez nas kompleksowe materiały.
O tym, jak przeprowadzić ten proces, opowiemy na webinarium 8 kwietnia (piątek).
Rozpoczynamy narady lokalne!
Rozmowa o problemach związanych z wysokimi kosztami energii odbędzie się w całym kraju. Nie może w niej zabraknąć Państwa głosu, gdyż rezultaty spotkań zostaną zebrane i przekazane panelistom, którzy przedyskutują je podczas jesiennego panelu obywatelskiego zwieńczającego projekt “Narada obywatelska o kosztach energii”.
Porozmawiajmy w lokalnych społecznościach, wspólnotach mieszkaniowych, spółdzielniach, grupach mniej i bardziej formalnych, porozmawiajmy w samorządach, angażując organizacje pomocowe i pozarządowe, na uczelniach, w bibliotekach, w parafiach, w Uniwersytetach Trzeciego Wieku i wielu innych miejscach.
Zorganizujmy rozmowy, których uczestnicy będą mogli opowiedzieć o swojej sytuacji i wspólnie poszukać rozwiązań niwelujących problem wysokich kosztów energii i ubóstwa energetycznego. To jest nasz wspólny problem.
Proponujemy model, w którym gospodarzami spotkań są lokalne władze, liderzy i liderki i prowadzą je w swoich społecznościach, wykorzystując materiały przygotowane przez zespół Fundacji Stocznia, przy dużym wsparciu ekspertów i ekspertek, zajmujących się od lat tematem ubóstwa energetycznego.
Forma pogłębionej ogólnokrajowej rozmowy na ważne społecznie kwestie sprawdza się w różnych krajach. Pokażmy, że dzięki wspólnemu zaangażowaniu, zadziała także w Polsce.
Webinarium
Tych z Państwa, którzy chcą zorganizować naradę, dowiedzieć się więcej na temat materiałów i wskazanych przygotowań, pragną rozwiać wątpliwości czy zadać pytanie, zapraszamy na webinarium informacyjne pt. “Jak zorganizować naradę lokalną o kosztach energii”. Podczas spotkania opowiemy, czym są lokalne narady i omówimy narzędzia, z których mogą Państwo skorzystać podczas ich organizowania.
Webinarium odbędzie się w piątek 8 kwietnia w godz. 10.00-11.30. Prosimy o zgłoszenie chęci udziału poprzez wypełnienie krótkiego formularza zgłoszeniowego do 7 kwietnia (czwartek) do końca dnia. Formularz jest dostępny na stronie.
Zaproszenie kierujemy szczególnie do przedstawicieli i przedstawicielki lokalnych samorządów i instytucji samorządowych, organizacji pozarządowych oraz aktywistów i aktywistek.
Jeśli nie mogą Państwo wziąć udziału w wydarzeniu, a mają Państwo pytania, prosimy o kontakt na naradaoenergii@stocznia.org.pl.
Zespół projektu Narada obywatelska o kosztach energii to osoby z Fundacji Stocznia z bogatym doświadczeniem w organizowaniu procesów partycypacyjnych i w prowadzeniu badań. Od 13 lat wspieramy rozwój partycypacji obywatelskiej w Polsce. Współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, aktywistami społecznymi i różnymi instytucjami publicznymi, pomagając im w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań partycypacyjnych.
Doświadczenie całego zespołu pozwala nam tworzyć materiały i narzędzia wspierające Państwa w organizacji wspólnych rozmów na temat kosztów energii, w tym m.in.:
- filmy edukacyjne i podrecznik, które pomogą lepiej zrozumieć temat, o którym chcemy rozmawiać,
- przewodnik jak przygotować dobrą naradę lokalną, który przeprowadzi Państwa krok po kroku przez cały proces organizacyjno-logistyczny,
- scenariusze i materiały do wykorzystania podczas narady,
- formularze do podsumowania wydarzenia.
Mamy nadzieję, że materiały wykorzystane podczas przygotowań do realizacji narad, ułatwią włączenie się do rozmowy i zachęcą do udziału w spotkaniach możliwie szerokie grono osób. Wszystkie materiały udostępniamy na stronie projektu.
Zachęcamy do zapisania się do Newslettera, który pozwoli Państwu śledzić aktualności dotyczące projektu Narada obywatelska o kosztach energii.
Dla zainteresowanych zamieszczamy również link do relacji ze spotkania otwierającego projekt.
Źródło: Informacja prasowa